Sigarayı Bırakmak: Kişisel Planlayıcı Kullanmak

Sigarayı Bırakmak: Kişisel Planlayıcı Kullanmak

Herkes sigara içmeyi bırakmanın zor olabileceğini bilir. Sonuçta sigaradaki nikotin, güçlü bir şekilde bağımlılık yapan bir ilaçtır. Ancak doğru yaklaşımla sigarayı bırakabilirsiniz. Milyonlarca insan, arkadaşlarından destek almak ve isteklere nasıl cevap vereceklerini önceden planlamak gibi bazı önemli adımları izleyerek sigarayı bırakma alışkanlığını kazandı.
 

Bir kişisel planlama aracı, yaklaşımınızı düşünmenize yardımcı olur. Planlayıcı üzerinde çalışırken, diğer kişilerin sigarayı bırakmak için yaptıklarından bazılarının örneklerini göreceksiniz. İşiniz bittiğinde, size rehberlik etmek ve ilham vermek için bir hedef sayfası yazabilirsiniz.

 

Sigarayı bırakmak günlük farkındalık gerektirir. Sigara içme alışkanlığınızı, sigara içmeyen bir alışkanlıkla değiştiriyor ve beyninizi bu şekilde yeniden programlıyorsunuz. Sabır ve iradeye ihtiyacınız olacak. Yani her seferinde bir günü ele alın. Her gün hedef sayfanıza bakın ve sigarayı bırakma nedenlerini kendinize hatırlatın. Sigara isteğinizi geçiştirecek şeyleri gözden geçirin, böylece gün içinde onları yanınıza almaya hazırlanın.

Unuttunuz ve bir sigara mı yaktınız? Kendinizi affedin ve yolunuza devam edin. Sigara içmeden zor bir durumdan mı geçtiniz? Kendinizi tebrik edin. Sigarayı bırakmak gerçek bir başarıdır. Hedefinize ulaştığınızda, sadece sağlıklı olmayacaksınız. Ayrıca kendiniz hakkında biraz daha fazla şey bileceksiniz. Gerçekten zorlu bir mücadeleyle başa çıkabilecek kadar güçlü olmanız gibi.

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/smoking-plan.html?WT.ac=t-ra

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94