Sıkışmaya Uğramış Bir Sinirin Ağrısı Ne Kadar Sürebilir?

Sıkışmaya Uğramış Bir Sinirin Ağrısı Ne Kadar Sürebilir?

Bir doktor boynunuzda veya sırtınızda sıkışmış bir siniriniz olduğunu söylediğinde, bu genellikle sıkıştırılmış veya iltihaplı bir sinir kökünün kol veya bacağınıza ağrı, karıncalanma, uyuşukluk ve / veya zayıflık gönderdiği anlamına gelir. Bu semptomlara fıtıklaşmış disk, kemik çıkıntısı veya diğer spinal dejenerasyon veya yaralanma neden olabilir. Sıkışmış bir sinirin ve buna bağlı ağrının tipik olarak ne kadar sürdüğüne bir bakalım.
 

Diskten sızan fıtıklaşmış disk materyali yakındaki bir siniri sıkıştırabilir ve / veya tahriş edebilir, bu da radiküler ağrıya neden olabilir.

 

Sıkışmış Bir Sinir Ne Kadar Zaman Sonra Daha Iyi Hissettiriyor?
Sıkışmış bir sinir kökü, uyuşukluk veya zayıflık gibi nörolojik bozukluklara neden olduğunda, klinik tanımlamaya radikülopati denir. Servikal radikülopatiler, boyundaki bir sinir kökü sıkışmaya uğradığında kolda uyuşma, ağrı veya güçsüzlüğe neden olurken lomber radikülopati de, alt sırttaki bir sinir sıkışmaya uğrar ve bacakta uyuşma, ağrı veya güçsüzlüğe neden olur. Sıkışmaya uğramış bir sinir kökü ayrıca radikülopatili olan veya olmayan radikalüler ağrıya da neden olabilir.

Sıkışmaya uğramış bir sinirden gelen semptomlar çoğu zaman 6 ila 12 hafta arasında daha iyi hissettirmeye başlar. Sıkışmaya uğramış bir sinirin, kol veya bacaktan yayılan yanma veya şok benzeri bir ağrı gibi radiküler ağrının zayıflatılmasını gerektirdiği durumlarda bile, tipik olarak zaman, dinlenme ve cerrahi dışı tedavi ile iyileşir.

Sıkışmaya uğramış sinir semptomlarının ne kadar sürdüğü, bağışıklık sisteminizin nasıl tepki verdiği, kompresyon veya iltihaplanmaya neyin neden olduğu ve ne ölçüde sıkıştırıldığı gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu sıkışmış bir sinir, eğer yeterli zaman ve tedavi verilirse çözülme eğilimindedir. Bir çalışma fıtıklaşmış bir diskin neden olduğu radikal radikülopatinin genellikle 4-6 ay içinde önemli ölçüde arttığını bulmuştur.

Sıkışmaya Uğramış Bir Sinir için Tedavi Planı
Sıkışmaya uğramış bir sinirin neden olduğu radiküler ağrı ve radikülopati tipik olarak cerrahi olmayan tedavilerle giderilebilir. Bazı ilk tedaviler şunları içerebilir:
 

 

  • Siniri tahriş etmemek ve semptomların alevlenmesini önlemek için kısa süreli dinlenme veya modifiye edilmiş aktiviteler.
  • Aspirin, ibuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler).
  • Cildi korumak için uygulamalar arasında 2 saatlik bir mola ile bir seferde 15 veya 20 dakika boyunca sıcak veya soğuk uygulamaları.
  • Boynun veya sırtın güçlenmesi, esnekliği ve postürü iyileştiren fizik tedavi, sinir iltihabını da hafifletebilir.
  • Anti-enflamatuar ilaçlarda iltihaplı siniri temizlemek için epidural steroid enjeksiyonları kullanmak.
  • Servikal radikülopatinin hafifletilmesine yardımcı olmak için servikal traksiyon içeren kayropraktik bakım yapmak.

 

Semptomların 6 veya 12 haftalık cerrahi dışı tedaviye yanıt vermediği veya şiddetli bir zayıflık veya inatçı ağrı hissettiğiniz nadir durumlarda, ameliyat düşünülebilir.

Kol veya bacağınıza yayılan ağrı, karıncalanma, uyuşma veya zayıflık semptomlarınız varsa doktora gidin. Ne kadar erken tıbbi yardım alırsanız, o kadar çabuk kesin bir tanı alabilir ve etkili bir tedavi planı başlatabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/blog/how-long-does-pinched-nerve-last