Sizi Daha İyi Bir Ebeveyn Yapabilecek 5 Sorumluluk

Sizi Daha İyi Bir Ebeveyn Yapabilecek 5 Sorumluluk

Çoğumuz daha iyi ebeveynler olabilmeyi diliyoruz. Ancak kimse mükemmel değildir ve muhtemelen bunun hem kendiniz hem de çocuklarınız için de doğru olduğunu siz de kabul edersiniz. İşte sizi daha iyi bir ebeveyn haline getirebilecek 5 sorumluluk:

Kendinize Bakın

Bedeninizi ve duygularınızı strese soktuğunuzda, iyi bir ebeveyn olamazsınız. Peki, daha sağlıklı olabilmek için gerekli şartlar nedir?

  • Yeterli uyku
  • Egzersiz
  • Sağlıklı beslenme
  • Dinlenme

Saygıyı Teşvik Edin

Davranışlarının sebebini anlamadan çocuğunuzu cezalandırmayın. Neden kötü davrandıklarını anlamak için çocuğunuzla konuşun. Gerçekten sizi dinlemiyor mu, yoksa yorgun mu, aç mı, yoksa başka bir şey için mi üzgün? Saygıyı modellemeniz, çocuğunuzun kendi kendini kontrol etmesini sağlar.

Birlikte Vakit Geçirin

Çocuklar hızlı büyür ve her aşamalarında zorluklarla birlikte benzersiz deneyimler vardır. Her gün hayatın tadını çıkarmak için çocuğunuzla birlikte zaman geçirin. Çocuğunuzla sohbet etmek için seyahat etme veya akşam yemeği yeme gibi vakitleri kullanın. Buna ek olarak, çocuğunuzun tam dikkatini vererek sizinle konuşmasını sağlayan uyku vakti ritüeli oluşturun.

Öğrenme Sevgisini Öğretin

Eylemler en yüksek sesle konuşur. Çocuğunuzun okuldan zevk almasını ve okumayı sevmesini istiyorsanız, bu yolda ona model olun. Matematik ve bilgi içeren oyunlar oynayın, mesela çocuğunuzun çekmecedeki çorap sayısını saymasını veya parkta gördüğünüz kuşun adını hatırlamanıza yardımcı olmasını sağlayın.

Olumlu Olun

Çocuğunuza karşı olumlu olun ve çocuğunuzla ilgili sevdiğiniz şeylere odaklanın.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/5-committments-that-will-make-you-a-better-parent