Sızlanmayı ve Mızmızlanmayı Durdurmak İçin 5 Tavsiye

Sızlanmayı ve Mızmızlanmayı Durdurmak İçin 5 Tavsiye

Dikkat Çekmek
Çocuğunuz ne istediğini bilir ve ona sahip olmadığını da bilir. Bilmediği tek şey, onun için sızlanmasıdır. Genelde tatlı sesi ağıda dönüşürken, ne yaptığını anladığından emin olun. Sızlanmasını anlayamadığınızı ve hatta yaptığı sesi taklit edebileceğinizi söylemeye çalışın. Bu sadece onun durumunu anlamasına yardımcı olmakla kalmayacak, annenin böyle komik sesler çıkardığını duymak için de dikkatini başka yere çekmesini sağlayacaktır.

Teşvik ve Övgü
Çocuğunuzun sızlanmalarının uygunsuz olduğunu bilmesi tek başına önemli değildir, aynı zamanda kibar bir şekilde bir şeyler istediğinde ödüllendirilmesi için de önemlidir. Doğru davranışları onaylayın ve çocuğunuza cevabınız “hayır” olsa bile, isteme şeklini takdir edip onayladığınızı ona bildirin. Örneğin, mağazada bir oyuncak isterse “Güzelce sorduğun için aferin. Böyle davrandığında annen seviniyor. Ama bugün oyuncak almak için burada değiliz. Belki başka zaman." diyebilirsiniz.

Sızlanma Bölgesi
Öfke nöbetleri ve diğer uygunsuz davranışlar için belirlenmiş bir “zaman aşımı” noktasına sahip olabileceğiniz gibi, sızlanma bölgesi de deneyebilirsiniz. Sızlanma bölgesi çocuğunuzun sizi rahatsız etmeden sinirlenebileceği ve duygusunu atabileceği bir yerdir. Bu yer, sızlanmaları görmezden gelmenizi kolaylaştıracak ve çocuğunuzun davranışlarının sosyal olarak uygunsuz olduğunu açıkça belirtecektir. Onu sakince "sızlanma bölgesine" gönderdiğinizden emin olun.

Nedenler
Çocuk doktoru Laurel Schultz’a göre, sızlanma öğrenilmiş bir davranıştır. Bir ebeveyn bir çocuğun isteğine hemen cevap vermek için çok meşgulse, çocuk daha fazla çaresiz kalır ve sonuçta sızlanmalar ortaya çıkar. Bu nedenle, ilk olarak çocuğunuzun dikkatini çekmeye çalışın. Yine, cevabınız “hayır” olsa bile, çocuğunuzun onu duyduğunuzu ve anladığınızı bildiğinden emin olun.

Dr. Becky Bailey, “Sızlanmak, genellikle çocuğunuzla tekrar bağlantı kurmanın zamanının geldiğini gösterir.” diyor. Sızlanmalar sıksa, çocuğunuzla daha fazla zaman geçirmeniz gerekip gerekmediğini kendinize sorun. “Günde bir veya iki kez birkaç dakika, zor davranışlarla mücadele eden aileler için büyük bir fark yaratabilir.”

Ayrıca, çocuğunuzun sadece kötü alışkanlıklarınızı taklit etmediğinden emin olun. Siz de sızlanıyor musunuz? Ayrıca, çocuğunuzun hastalık veya ağrı/acı nedeniyle sızlanmadığından da emin olun.

Tutarlılık
Çocuk yetiştirmede ortak tavsiye savaşları seçmektir. Bu doğru olabilir ancak sızlanmak birkaç kez savaşmak zorunda kalabileceğiniz bir savaştır. Örneğin, Çocuk salı günü kurallara sadık kalır ama siz çarşamba günü pes ederseniz, onun kafasını karıştırırsınız. Çocuğunuz artan sızlanmalarla sizi zorladığında, pes ettiğinizi de fark edecektir.

Bir şeye “hayır” dediğinizde geri adım atmayın. Sızlanma başladıktan sonra geri adım atmayın ve “Tamam, sızlanmayı bırakırsan buna sahip olabilirsin.” demeyin. Çocuğunuzu sızlanmadığı için ödüllendirdiğinizi düşünebilirsiniz ancak az önce çocuğunuza sızlanarak bir şeyi elde edebileceğini öğrettiniz, işte sonuç.

Hiçbir disiplin şekli herkese aynı şekilde uymaz. Bu önerileri deneyin ve başka stratejiler için basamak olarak kullanın.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/how-to-stop-that-whining/