Soğuk ve Sıcak Uygulamalar Ne Zaman Yapılmalı ?

Soğuk ve Sıcak Uygulamalar Ne Zaman Yapılmalı ?

Buz paketleri ve ısıtma yastıkları ortopedide en sık kullanılan tedaviler arasındadır. Peki yaralanmanız, buzunuz veya ısınız için hangisi doğru? Ve buz veya ısıl işlemler ne kadar sürmelidir? Buz paketleri ve ısıtma yastıkları ile yaralanmaların tedavisi hakkında bilgi için okumaya devam edin.

Buz Tedavisi 

Buz tedavisi en çok akut yaralanmalarda kullanılır. Yakın zamanda (son 48 saat içinde) şişliğin ve ağrının sorun olduğu bir yaralanma geçirdiyseniz, buz kullanmalısınız. Buz paketleri, yaralanmanın etrafındaki şişmeyi en aza indirmeye, dokulara kanamayı azaltmaya ve kas spazmı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Buz paketleri genellikle ayak bileği burkulmaları gibi yaralanmalardan sonra kullanılır. Erken ve sıklıkla ilk 48 saat boyunca bir buz torbası uygulamak, şişmeyi en aza indirmeye yardımcı olur ve bir yaralanmanın etrafındaki şişliği azaltmak ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olur. 

Sporcu yaralanmaları gibi kronik durumlar için de buz tedavileri kullanılabilir. Bu durumda, iltihabı kontrol etmeye yardımcı olmak için aktiviteden sonra yaralı bölgeye buz uygulayın. Aktiviteden önce asla kronik bir yaralanmaya soğuk uygulama yapmayın.

Plastik poşet veya ıslak havlu içerisinde buz küpleriyle buz paketleri yapabilirsiniz; bir paket dondurulmuş bezelye de idealdir ve dondurucuya girip çıkabilir. Bir yaralanmanın üzerine asla doğrudan buz koymayın; Buz yanıklarını önlemek için paketi hareket halinde tutun. Asla 30 dakikadan fazla buzla tedavi etmeyin ve yaralanma parlak pembe veya kırmızı görünüyorsa paketi hemen çıkarın.

Kalp rahatsızlığınız varsa sol omzunuza buz torbası koymayın ve boynun ön veya yan tarafına buz paketleri kullanmayın.


Isı Tedavisi

Dokuların gevşemesine  yardımcı olmak ve bölgedeki kan akışını arttırmak için kronik durumlarda ısı tedavileri kullanılmalıdır. Akut bir yaralanmadan sonra ısı kullanmayın. Şişliğin meydana geldiği yerlerde asla ısı kullanmayın çünkü şişlik dokuda kanamadan kaynaklanır ve ısı bölgeye daha fazla kan çeker.

Havluların ısıtılması, sıcak su torbası veya jel ısıtıcılar ile sıcak uyulama gerçekleştirilebilir. Isıl işlemleri kullanırken, yanıkları önlemek için  bir süre orta dereceli bir ısı kullanmaya çok dikkat edin. Isıtıcı pedleri veya havluları asla uzun süre hasarlı bölge üstünde tutmayın. Uyurken sıcak paketleri kaldırın.


Soğuk veya Sıcak Paket Uygulanmaması Gereken Durumlar

  • Açık yara veya tahriş olmuş cilt üzerine
  • Sıcağa veya soğuğa karşı aşırı hassas olan cilt bölgelerinde
  • Kan dolaşımının aktif olduğu bölgelere 
  • Şeker hastalarında
  • Enfeksiyon varlığında


Bir yaralanmanın uygun tedavisi ile ilgili sorularınız varsa, doktorlarınızı veya fizyoterapistlerinizi arayın.


Kaynakça 

Bu makale Güney Kaliforniya Ortopedi Enstitüsü tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.