Sorunlu Gençler İçin En İyi Tedavi Programı Nasıl Seçilir

Sorunlu Gençler İçin En İyi Tedavi Programı Nasıl Seçilir

Yapmanız gerektiğini bilseniz bile, sorun yaratan çocuğunuz için profesyonel yardım isteme kararı almak zor olabilir. Ebeveyn olarak yapmanız gereken ilk şey, bir sorun olduğunu kabul etmektir. Ancak o zaman, çocuğunuzun karşı karşıya kalabileceği zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için en iyi seçimleri yapabilirsiniz.
 

Sorunlu gençler için sürekli genişleyen bir dizi tedavi programı olsa da, çocuğunuz için hangisinin doğru olduğunu bilmek zordur. İlk sezgileriniz size "basit" seçeneği seçmeniz gerektiğini söylüyor olabilir, insan hayatını o kadar dramatik bir şekilde tersine çevirmek istemez ama bu her zaman en uygun seçenek olmayabilir. Ne yapacağınız konusunda emin değilseniz, her seçeneğin artılarını ve eksilerini mümkün olduğunca nesnel ve sevgiyle tartmak için çocuğunuzun danışmanı, terapisti ve doktoruyla birlikte çalışın.

 

Genel olarak konuşursak, tedavi programları çocuğunuz için ayakta ya da daha yapılandırılmış bir ortamda yatarak tedavi bazında sunulmaktadır.

Ayakta Tedavi Programları Türleri
Ayakta tedavi programları, çocuğunuz gece evde yaşamaya devam ederken gündüz tedavi sağlayan programlardır. Siz ve danışmanlık ekibiniz ancak tam olarak aşağıdakilere inanıyorsa, bu tedavi programına başlamanız gerekmektedir:

 

  • Genç, kendisi veya evde başkaları için risk oluşturmaz.
  • Aile dinamikleri, gencin problemlerinin üstesinden gelme yeteneğine engel olmaz.

 

Başlangıç olarak tedavi, tipik olarak bir dizi psikolojik veya nöropsikolojik testten oluşan psikolojik bir değerlendirme ile başlar. İlki, sorunlara neden olabilecek duygusal, davranışsal veya öğrenme zorluklarının belirlenmesine yardımcı olurken, ikincisi, en azından kısmen çocuğun davranış veya düşünce süreçlerini açıklayabilecek nörolojik bir bileşen olup olmadığını belirlemeye çalışır.

Çocuğunuzun karşılaştığı sorunların türüne bağlı olarak, ekibiniz bireysel, aile veya grup terapisi önerebilir.

Okulda mücadele eden veya okulu bırakma riski taşıyan gençler için tedavi, sorunlu gençlerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilen alternatif okulların araştırılmasını içerebilir.

Yatarak Tedavi Programları Türleri
Yatarak tedavi programları, güvenli bir ortamda tam zamanlı tedavi sağlar. Bu tür bir program, davranışları tehlikeli, ayakta tedavi başarısız olduğunu kanıtlamış veya evde birinden zarar görme ya da birine zara verme riski bulunan gençler için en uygun olanıdır.

Bir çocuğu yatarak tedavi programına yerleştirmek, bir ebeveynin yapabileceği en acı seçeneklerden biri olsa da, gerekli olduğu durumda en akıllıcası olabilir.

Yatarak tedavi programları genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:

 

  • Ev benzeri bir ortamda 24 saat boyunca terapi, denetleme ve destek sağlanmaktadır. Bu tesislerin birçoğu güvenlidir ve okulu olan veya izinli olanlar için giriş / çıkış programları yapılandırılmıştır. Bir genç risk altındaysa, çocuğu sanki "hapiste" gibi hissettirmeden güvenlik ve gözetim sağlama iyi bir seçenek olabilir. Bazı kurumlar, yapılandırılmış tedavinin bir parçası olarak aile merkezli danışma da içerir.
  • Yatarak tedavi tesisleri daha kontrollü, genellikle klinik ortamlarda yürütülür. Daha ciddi davranışsal veya duygusal sorunları olan gençlere yoğun bakım sunmak için tasarlanmıştır. Bunlar arasında alkol ve uyuşturucu rehabilitasyon programları, hastaneye dayalı evde bakım, genişletilmiş bakım tesisleri veya kamplar (genellikle izole edilmiş, dış ortam ve fiziksel aktivite içeren) yer alabilir.

 

Son olarak,
Her çocuğun ihtiyaçları bireysel ve özeldir. Çocuğunuz için en uygun olan tedavi seçeneğini seçerken, bu özel ihtiyaçları karşılayabilecek olan kurumlara odaklanın. Bir danışmanlık ekibi ile çalışmak en uygun ve stratejik seçimi mümkün kılmanıza yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu bu karara dahil edebilirsiniz ya da edemeyebilirsiniz, ancak en azından çocuğunuzun kısa ve uzun vadeli çıkarları için, yani daha iyi olması ve sağlıklı bir yetişkine dönüşmesi için, uygun bir şekilde hizmet verildiğinden emin olabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/treatment-programs-for-troubled-teens-2610395