Sosyal Mesafe Sırasında Duygusal Mesafe Uygulamamak İçin İpuçları

Sosyal Mesafe Sırasında Duygusal Mesafe Uygulamamak İçin İpuçları

Garip ve zor zamanlar geçiriyoruz. Yeni ve dehşet verici terimlerle uğraşırken retorik bir soru sorayım. Kendinizle kaldığınız zaman yalnız hissediyor musunuz? Ben bazen hissediyorum. Ve sonra üç şeyi hatırlamaya çalışıyorum: yalnız olmak ve yalnız kalmak arasındaki farklar, bizi bağlayan derin bağlar ve şefkat veya şükran sunarken hissettiğim bağlar.

Yalnız Olmak ve Yalnız Kalmak

Bu soruları değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın:

Yalnız kalmayla ilgili korktuğunuz bir şey var mı? Çünkü tek başınıza olmak, çok çeşitli düşünce ve duyguları deneyimlemek için size bir fırsat sunuyor: Paylaşılan deneyimlerin yeniden yaşanması. Bulunduğunuz yerleri, birlikte bulunduğunuz insanları, birlikte yaşadığınız duyguları kolayca hatırlayabilirsiniz. Fiziksel veya sanal olarak birlikte olsak da, sosyal mesafeyi uygulamamız gereken bu zor zamanlarda, istemeden de olsa duygusal mesafeyi uygulamaktan kaçınmalıyız. Yalnız olduğumuzda duygusal olarak bağlı olmayı pratik edebiliriz.

Kime derinden önem veriyorum? Bunun hakkında düşünün. Kendi değerli benliğinize ek olarak kime önem veriyorsunuz? Birbirinizle paylaştığınız bağlantıyı birbirinizle veya diğer önemli kişilerle birlikte hissetmek için biraz zaman ayırın. Şanslıysak, hayatımızda önem verdiğimiz birçok insan var. Belki birlikte yaşadığınız ve uzun zamandır var olan arkadaşlarınızı, belki de komşularınızı veya tanıdıklarınızı düşünün. Bu biraz da olsa yalnızlığı dengeliyor.

Yalnızken kendinizi yalnız hissetmenize gerek kalmaması biraz mantıksız bir durum olur. Mevcut bağlantıların gücünü hissetme için anımsama ve aktif olarak katılma, devam eden önemli bir güç ve istikrar kaynağıdır. Birçoğumuzun bildiği gibi, bu hayattan geçen başkaları için de geçerlidir. Başkalarıyla var olan bağlantıyı çağırabiliriz. Günümüzde tıbbi ve halk sağlığı rehberliği bize sosyal mesafe uygulama talimatı verdiğinde, duygusal yakınlığı korumak için doğal yeteneklerinize dikkat etmeye devam edin.

Nezaket ve Minnettarlık Duygularını Pratik Yapın

Daha fazla nezaket uygulamak ve başkalarına ve kendimize karşı şükran duymak, kendimizi daha uzak hissetmek yerine daha yakın hissettirir. Büyük olasılıkla, bunu zaten yaşam deneyiminden biliyorsunuzdur. Sadece büyük değerin altını çizmek istiyorum. Kendinize, daha fazla nezaket göstermenin, daha minnettar olmanın ne anlama geldiğini sorun. Geçmişte bunu nasıl başardınız? Şimdi tüm bunları ve daha fazlasını şimdiki ve yakın geleceğimizde çalıştırma zamanı.

Bunu hep birlikte yaparsak, her birey bireysel olarak en iyi durumda olur ve – elbette, kalabalık bir şekilde olmasa da – kendimizi daha birleşik hissederiz. Burada gösterdiğim şey, tamamen gerçekliğe dayanan, tıp ve psikiyatri pratiğinde yer alan ve maneviyat uygulamalarıyla desteklenen bir tutum ve uygulamadır. Değerli benliğinize karşı iyi olun. Yalnızlığa gerçekten bir ihtiyaç yoktur. Yalnız değilsiniz.

Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/blog/how-to-not-practice-emotional-distancing-during-social-distancing-2020031719222