Sözel Olmayan İletişim Ve Demans

Sözel Olmayan İletişim Ve Demans

Bir kişi konuşmanın herhangi bir türünü çok zor buluyorsa, sözel olmayan iletişimi kullanabilir. Demans ilerledikçe, bu kişinin iletişim kurduğu ana yol haline gelebilir. Sözel olmayan iletişim kurmak için bu ipuçlarını faydalı bulabilirsiniz.

Sözel Olmayan İletişim Nedir?

Sözel olmayan iletişim, kelimeleri söylemeden iletişim kurmaktır. Karşınızdaki kişiyle iletişim kurmak için jestler, yüz ifadeleri ve vücut dilini kullanabilirsiniz. Bunlar, demansı olan bir kişinin durumu ilerledikçe iletişim kurmasını sağlayan ana yollardan bazıları olabilir.

Bir Kişi Neden Sözel Olmayan İletişimi Kullanır?

Demanslı bireyler öğrendikleri dilin en eski halini kullanmaya dönerlerse ya da bu dili hiç anlamayıp konuşamıyor hale gelirlerse sözel olmayan iletişim onlar için önemli olabilir.

Bir kişi herhangi bir tür konuşmayı çok zor buluyorsa, duygularını iletmenin başka yolları da vardır. Çizim, resim, müzik, şiir ve drama gibi sanat terapileri ve aktiviteleri demanslı bir kişinin kendini ifade etmesine yardımcı olabilir.

Demansın Sonraki Aşamalarında Nasıl İletişim Kurabiliriz?

Demansın sonraki aşamalarında kişi pek iletişim kuramayabilir. Buna rağmen kişiyle dokunarak iletişim kurmak faydalı olabilir. (Örneğin onun için de uygunsa elini tutarak iletişim kurmak gibi.) Çok fazla ya da hiç yanıt vermeseler bile, sizinle bir düzeyde bağlantı kurabilir ve rahatlık hissedebilirler.

Demanslı Biriyle Sözel Olmayan İletişim İçin İpuçları Nelerdir?

  • İlginizi iletmek ve güvence sağlamak için fiziksel temas kullanın (kişi için uygunsa), kişinin elini tutarak veya kolunuzu etrafına dolayarak verebileceğiniz güvenceyi önemseyin.
  • Kişiye çok yakın oturmamaya veya iletişim kurmak için başlarında dikilmemeye çalışın. Bunun yerine, kişisel alanlarına saygı gösterin ve göz hizasında oturmaya veya ayakta durmaya çalışın.
  • Demanslı kişi beden dilinizi okuyacak ve yorumlayacaktır. Söylediğiniz sözler üzmese bile ani hareketler, sesinizin tonu veya gergin bir yüz ifadesi onları üzebilir.
  • Vücut dilinizin ve yüz ifadenizin söylediklerinizle eşleştiğinden emin olun. Örneğin, hoş anılar hakkında konuşurken gülümsemek faydalı olabilir.
  • Bir kişinin beden diliyle ne ifade ettiğini anlamaya çalışın. Dikkatleri dağılmış veya sıkılmış gibi görünüyorsa onları meşgul etmeye çalışın.
  • Görsel yönlendirmeler çok yardımcı olabilir. Örneğin, bir kişinin ne yemeyi sevdiğini anlatmak için gösterebileceği işaret kartları veya yemek resimlerinden oluşan bir kitap. Teknoloji, farklı yiyecek türlerinin resimlerini veya videolarını gösteren uygulamalar aracılığıyla da bu konuda yardımcı olabilir. Bu, kişinin iletişim kurmasına ve iştahını artırmasına yardımcı olabilir.
  • Kişi kendini ifade etmek için resim çizmekten veya şarkı söylemekten zevk alabilir. Bölgenizde hangi yerel aktivite gruplarının çalıştığını öğrenmek için araştırma yapabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/symptoms/non-verbal-communication-and-dementia#content-start