Spazmodik Disfoni

Spazmodik Disfoni

Spasmodik disfoni, konuşmanızı zorlaştıracak uzun vadeli bir ses problemidir. Bu konuda Dil ve konuşma terapistleri size yardımcı olabilir.

Bu yazıda bulacaklarınız;

  • Spazmodik Disfoni hakkında bilinmesi gerekenler
  • Belirtileri
  • Nedenleri
  • Yapılan Testler
  • Tedavisi

Spazmodik Disfoni hakkında bilinmesi gerekenler:

Vokal kıvrımlarınız gırtlağınızın içindedir. Konuşurken hava ciğerlerinizden vokal kıvrımlara ve oradan ağzınıza doğru hareket eder. Vokal kıvrımlar ses üretmek için titreşimlidir. Ses kıvrımlarının titreşmesini zorlaştıran herhangi bir engel ses sorununa neden olabilir.

Spazmodik disfoni uzun vadeli veya kronik bir ses bozukluğudur. Spazmodik disfoni veya SD ile vokal kıvrımlarınız gerektiği gibi hareket edemez. Siz konuşurken vokal kıvrımlarınızda spazm oluşur veya vokal kıvrımlarınızı kasılır. Sesiniz titrek, kısık veya kasılmış gibi gelebilir. Hiç ses çıkaramayacağınız zamanlar veya normal ses çıkardığınız zamanlar olabilir.

 

Spazmodik Disfoni Belirtileri

Spazmodik disfoni yavaş başlayabilir. Belirli bir süre içinde yalnızca bir kez ses sorun yaşayabilirsiniz. Zamanla, ses problemleriniz daha sık gerçekleşecek ve daha da kötüleşecektir. Yorgun ya da stresli olmak sesinizi daha da kötüleştirir. Şarkı söylediğinizde veya güldüğünüzde ses problemlerinizin ortadan kalktığını görebilirsiniz. Ses spazmlarınız gün içerisinde gelip gidebilir. Yaşınız 30 ile 50 arasında olana kadar herhangi bir SD belirtiniz olmayabilir. Bu, SD olan çoğu insanda ilk kez ortaya çıktığı yaşlardır. Kadınlarda daha sık görülür.

 

Spazmodik Disfoni Nedenleri

Sinir sisteminiz vücudunuzda kas kasılmalarına neden olabilir. Bu kasılmalar vokal kıvrımlarınızda olduğunda, Spazmodik disfoni olabilirsiniz. Kaslarınızın kasılmasına neden olan ve bir beyin hastalığı olan Distoni, Spazmodik disfoniye yol açabilir. Bazı durumlarda, yaşamınızda uzun süre çok fazla stresli olmanız da ayrıca SD’ye neden olabilir bu oldukça nadirdir, ancak bazı insanlarda olur. Ses kıvrımlarınız normal gözükecek ve konuşmadığınız zamanlarda iyi çalışacaktır. Ancak, vokal kıvrımlarınızı konuşmak için bir araya getirdiğinizde, olması gerektiği gibi hareket etmeyeceklerdir.

 

Spazmodik Disfoni Testi

Spazmodik disfoni için belirli bir test yoktur. Aşağıdakileri içeren bir ekip tarafından test edilmek en iyisidir:

  • Bir dil ve konuşma terapisti sesinizi nasıl kullandığınızı test edecek ve sesinizin nasıl duyulduğunu dinleyecektir.
  • Bir kulak burun boğaz uzmanı veya kulak burun boğaz doktoru (KBB). KBB vokal kıvrımlarınıza ve nasıl hareket ettiklerine bakabilir.
  • SD’ye yol açabilecek beyin problemleri belirtileri arayan bir nörolog.

 

Spazmodik Disfoni Tedavisi

Ne yazıkki Spazmodik disfoni’nin tam bir tedavisi yoktur. Ancak, yardımcı olabilecek bazı teknikler vardır. Doktorunuz botulinum toksini veya diğer adıyla Botox’u vokal kıvrımlardan birine veya her ikisine enjekte edebilir. Botoks larinksinizdeki kasları zayıflatır. Bu, daha yumuşak bir sese neden olabilir.

Botoksun olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Dil ve konuşma terapisti ile ses terapisi yapmak daha iyi bir ses üretmenize yardımcı olabilir. Dkt’yi Botoks veya diğer tıbbi tedavilerden sonra görebilirsiniz. Bir psikolog, Spazmodik disfoni ile yaşamayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Sesiniz işinizde sorun çıkarırsa, bir kariyer danışmanıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Yardım gruplarından destek ve bilgi alabilirsiniz.

Kaynakça:https://www.asha.org/public/speech/disorders/Spasmodic-Dysphonia/