Stres Ailenizi Etkiliyor mu? Bunları Deneyin

Stres Ailenizi Etkiliyor mu? Bunları Deneyin

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin yaşamlarındaki en büyük zevklerinden biridir. Ama, en büyük stres kaynaklarından biri de olabilirler ve ebeveynler strese girdiğinde, değer verdikleri ve ihtiyaç duydukları sabrı korumaları zorlaşabilir. Ebeveynlerin % 46’sı stres nedeniyle çocuklarına, eşlerine ve hatta anne-babalarına bağırdıklarını ve pişman olduklarını söylemektedir. Bu durum çocuklarda daha kötü davranışlara da yol açabilmektedir.
 

Ailenizi olabildiğince stressiz tutmaya yardımcı olan ve günlük yaşamda stresi azaltan eğlenceli aktiviteleri nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmeniz için bazı uzmanlardan ipuçları aldık.

 

Çocuklarınızla Boyama Yapın
Yetişkinler için boyama kitapları iyi bir araçtır. Boyama, stresi ve kaygıyı azaltabilecek ve geçmişle ilgili pişmanlık duymak ya da gelecekle ilgili strese girmek yerine mevcut anınıza odaklanmanıza yardımcı olacak bir sanat terapisi şeklidir. Bir dahaki sefer çocuklarınızla birlikte siz de boya kalemlerini çıkarın, biraz müzik dinleyin ve boyama yapın.

Duyusal Aktiviteleri Deneyin
İster kum, ister su dolu ortam olsun, duyusal aktivitelere katılmak hem çocuklar hem de yetişkinler için sakinleştirici olabilir. Fasulyeleri sıralamak, kumdan kale yapmak veya bir kaptan diğerine su dökmek gibi aktivitelerle stresin ikiniz açısından da yok olması için çocuğunuzla birlikte çalışın.

Dışarı Çıkın
Dışarı çıkmanın hem çocuklar hem de yetişkinler için stresi azalttığı araştırmalarda gösterilmiştir. Dışarı çıkmayı kolaylaştırmak için, normal iç mekânlarda yaptığınız etkinliklerinizin bir kısmını dışarıda yapmayı düşünün. Dışarıdayken çocuğunuzla birlikte bir kitap okuyun, akşam yemeğini piknik bezinin üzerinde yiyin ve evin salonu yerine dışarıda oyuncaklarla oynayın.

Fiziksel Aktiviteleri Deneyin
Kendinizi stresli hissettiğinizde, hiçbir şey stresi hafifletme potansiyeli açısından egzersizi geçemez. Egzersizin olumlu etkilerini görmek için koşuya çıkmanıza veya spor salonuna gitmenize gerek yok. Kendi başınıza egzersiz yapmak yerine, çocuklarınızla beraber bahçede ip atlamayı veya birlikte uzun bir yürüyüş yapmayı düşünün. Hava durumu egzersiz için elverişli değilse, kapalı spor salonlarını kullanabilirsiniz.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/family-activities-lower-stress/?internallink=blogtopslider