Stres Yönetimi için Pozitif Psikoloji

Stres Yönetimi için Pozitif Psikoloji

 

Pozitif Psikoloji, patolojiye değil insan mutluluğuna ve duygusal sağlığa katkıda bulunan şeylere odaklanmak isteyen yeni ve gittikçe popüler olan bir psikoloji dalıdır. Stresin daha etkili bir şekilde yönetilmesinin yanı sıra, insanların gelişmesine ve tatmin hissi kazanmasına yardımcı olan güçlü yönlere, erdemlere ve faktörlere odaklanır.

 

Tarihçe
Pozitif Psikoloji hareketinin kökenleri, 1998 yılında ortaya çıkan ve daha sağlıklı bir insan gelişimi ve daha az patolojiye odaklanmaya çalışan, Abraham Maslow gibi hümanist psikologların çalışmalarından gelmektedir. Amerikan Psikologlar Birliği başkanlığının odağını yapan ve bu büyüyen çalışma alanına katkıda bulunmaları için başkalarına ilham veren psikolog Martin Seligman tarafından kurulmuştur. Seligman’a göre, genç kızını nasıl büyütmek istediğini düşündüğü zaman yeni bir psikoloji dalı olması gerektiği fikrini ortaya çıkardı. Patolojiye neyin neden olduğu ve bunun nasıl düzeltileceği hakkında gücün, dayanıklılığın ve duygusal sağlığın nasıl besleyebileceği hakkında çok fazla bilgiye sahipti. Bu, yeterince çalışılmamış bir araştırma alanıydı, bu nedenle birincil odağı bu oldu.

Pozitif Psikolojinin Odak Noktası
Pozitif Psikoloji bizi neyin başarılı kıldığını keşfetmeyi amaçlar. “Mutluluğa ne katkıda bulunur?”, “Olumlu duyguların sağlığa etkileri nelerdir?” ve “Kişisel direnci nasıl artırabilir?” gibi sorulara bakar.

Şimdiye kadar harika şeyler buldular. Örneğin, öfke, kaygı ve üzüntü gibi olumsuz duyguların sağlığımızı, stres tepkimizi tetiklemek ve kronik strese katkıda bulunmak, kardiyovasküler hastalığa daha duyarlı hale getirmek gibi olumsuz etkileyebileceği çok iyi belgelenmiştir. Ancak, Pozitif Psikoloji araştırmaları artık olumlu duyguların, bu sorunlara yol açabilecek fiziksel aktiviteyi geri alarak sağlığa yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Stres Yönetiminde Kullanım
Pozitif Psikoloji şimdiye kadar daha fazla duygusal direnç, sağlık ve gerçekleşmeye katkıda bulunabilecek birçok pozitif duygusal durum tanımlamıştır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Minnettarlık
Birinin yaşamda sahip olduğu değeri takdir etmek daha fazla memnuniyet ve mutluluğa yol açabilir. İstediğiniz her şeye sahip olmak ve sahip olduklarınızı istemek, minnettarlık hissine yol açabilir. Minnettarlığı teşvik edici faaliyetler, ruh halinizi yükseltmenin yanı sıra daha fazla bolluk ve yaşam memnuniyeti duygularına yol açabilir.

İyimserlik
İyimserliğe veya karamsarlığa karşı doğal bir eğilime sahibiz, ancak bu potansiyelimizin sadece bir kısmıdır. İstersek iyimserliğe yönelme eğilimini geliştirmek için çalışabiliriz. İyimserlerin yaşamda pek çok fayda gördükleri göz önüne alındığında, bu yapacağımız doğru bir şey olacaktır!

Akışına Bırakma
İş veya başka bir ilgi çekici aktiviteyi yerine getirmeye başladığınızda zaman kaybetme, yani ‘akışına bırakma’ durumu çoğumuz için tanıdık bir durumdur. Bu bir hobiye, yeni bir şey öğrenmeye ya da sadece doğru zorlukların karışımını sağlayan bir faaliyette bulunmaya derinlemesine dahil olduğunuzda gerçekleşir.

Farkındalık
Farklı bir şey yapmaya çalışmadan, şu anda tam olarak var olmakla karakterize edilen bir durumdur. Farkındalık çoğu insan için biraz pratik gerektirir ancak aynı zamanda harika faydalar da sağlar.

Ruhanilik
Yol ne olursa olsun maneviyata odaklanmak, yaşamda daha büyük bir anlam hissine ve stres karşısında daha fazla dirence yol açabilir. Dua ve meditasyon daha sabit duygulu biri olmak için harika bir yol olabilir ve manevi bir topluluğa dahil olmak mükemmel bir sosyal destek sağlayabilir. Manevi yolun birçok faydası vardır.

Sonraki adımlar
Bu ilkeleri hayatınıza uygulamak, etkili stres yönetimi için atılacak mükemmel bir adımdır. Basit bir strateji, olumlu etki düzeyinizi artırmak için hayatınıza daha fazla zevk katmaktır.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/using-positive-psychology-for-stress-management-3144620