Stresli Bir Duruma Nasıl Uyum Sağlanır?

Stresli Bir Duruma Nasıl Uyum Sağlanır?

Genellikle insanlar yeni ve stresli bir durumla karşı karşıya kaldıklarında – biraz fazla zorlayıcı bir iş, çözülmesi biraz zaman alacak çetrefilli bir ilişki engeli, sahip olduklarından bir adım gerilemiş gibi hissettiren bir yaşam tarzı değişikliği – bu stresle uzun süre baş etmek zorunda kalabilecekleri düşüncesiyle bunalmış hissederler.

Uzun vadeli strese neden olan şeylerle ilgili endişelenen insanların endişelenmekte haklılardır: Sürekli ve değişmeyen stres türü olan kronik stresin sağlığınıza büyük negatif etkileri olabilir.  

Kronik Stresi Yönetmek 

İyi haber şu ki, durumun kendisi bir süreliğine orada kalsa bile, hemen hemen her durumun stresini azaltmak için yapılabilecek şeyler var. Yeni bir engelle, zorlu bir yaşam durumuyla karşı karşıyaysanız veya sadece kolaylaşıp kolaylaşmayacağını ve süreci nasıl hızlandıracağınızı merak ediyorsanız, aşağıdakiler size yardımcı olabilecek bazı stres giderme stratejileridir. 

Not: Bir yaşam kriziyle veya çok büyük bir stres kaynağıyla karşı karşıya kalırsanız, bu teknikler önemli ölçüde yardımcı olabilir, ancak stres yönetilebilir hale gelmezse bir noktada bir profesyonelden yardım almak gerekli olabilir. 

Doğru Tutum 

Neyle karşı karşıya olduğumuzu her zaman kontrol edemeyiz, ancak bununla nasıl yüzleşeceğimiz konusunda bir seçeneğimiz var. Alacağımız tutumu ve her zorlukla bir tehdit olarak mı yoksa bir meydan okuma olarak mı göreceğimizi seçebiliriz. 

Araştırmalar, bir şeyi bir meydan okuma olarak görmenin, kaynaklarınızı harekete geçirmenize ve "Oyununuzu" duruma daha kolay getirmenize yardımcı olurken, aynı durumu bir tehdit olarak görmenin daha büyük bir stresli hissetme ve kapanma eğilimine yol açabileceğini gösteriyor. Kaçınmayla başa çıkma hakkında, stres etkeninizi kapatmak veya ondan kaçınmakla ilgili bazı sorunları görebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, daha güçlü bir zihin çerçevesine geçmenize yardımcı olabilir. 

Stres Karşısında Tutumunuzun Rolünü Anlayın 

Tutumunuz, bir durumun sizin için ne kadar stresli olduğunu ve seçeneklerinize nasıl yaklaşacağınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Aslında tutum, hangi seçenekleri görüp görmediğinizi etkileyebilir, bu da stres seviyenizi ve eylemlerinizin sonucunu etkileyebilir.

Düşünce Modellerinizi İnceleyin 

Düşünce kalıplarınız otomatik gelebilir, ancak odak noktanızın nerede olduğunu seçebilirsiniz. Bu seçimi yapmaya başlamak, alışılmış düşünce kalıplarınızın farkına varmanıza yardımcı olur. Bu alıştırma, bu kalıpları daha net görmenize yardımcı olabilir ve süreçteki stresi azaltmanıza yardımcı olabilir. 

Olumlu Kendi Kendine Konuşma Yöntemleri Uygulayın

Olumlu kendi kendine konuşma, kafanızda daha iyimser bir dil kullanmak ve olasılıklara daha fazla odaklanmak anlamına gelir. Bunun bir parçası olmasına rağmen, sadece parlak tarafa bakmaya çalışmaktan fazlasını içerir. Odağınızı ve süreçte değiştirebileceğiniz, sizin için neyin mümkün olduğunu ve hayatınızın ne kadar stresli veya stressiz olduğunu değiştirebileceğiniz belirli alanları öğrenin. 

Yapabileceklerinizi Değiştirin

Bazen, bir bütün olarak değiştiremeseniz bile, bir durumun değiştirebileceğiniz belirli yönleri vardır. Örneğin, finansal nedenlerle, sevmediğiniz bir işi bırakamayabilirsiniz, ancak iş arkadaşlarınızla daha fazla bağlantı kurabilir, işteyken tutumunuzu değiştirebilir ve mola zamanınızı stres yönetimi için kullanabilirsiniz. tüm bunlar, bu işteyken nasıl hissettiğinizi değiştirebilir. Aşağıdaki adımlar, yapabileceğiniz yerlerde değişiklik yapmanıza ve yaptığınız gibi stresi azaltmanıza yardımcı olabilir. 

Çözüm Odaklı Başa Çıkmayı Deneyin 

Çözüm odaklı başa çıkma, hayatınızı mümkün olan her yerde değiştirmek için harekete geçmek anlamına gelir. Bu değişiklikler, büyük ölçekli veya küçük ama hedefe yönelik olabilir. Değişimin kendisi stres getirebilir, bu nedenle en önemli değişiklikleri seçmek önemlidir.

Toleransları Bulun ve Ortadan Kaldırın 

Toleranslar, yaşam tarzınızda neredeyse farkında olmadan katlandığınız, ancak size sürekli düşük dereceli stres getiren rahatsız edici stres kaynaklarıdır. Toleranslarla ilgili olan şey, daha büyük strese yol açmalarıdır. Toleransları azaltmak, değiştiremeyeceğiniz şeylerin daha fazlasını tolere edebilmeniz için stresi azaltabilir. 

Yeni Bir Yaşam Planı Oluşturun 

Nereye gitmek istediğinizi bilmek, gelecek için bir plan yapmak, şu anki stresi en aza indirmeye yardımcı olabilir. Değerlerinize ve önceliklerinize göre değişiklikleri planlamak, bu planları bir süre daha hayata geçiremeseniz bile yardımcı ve ilham verici olabilir. 

Dayanıklılık Oluşturun 

Durumunuzu değiştirmek için daha fazlasını yapamıyorsanız, günlük hayatınızı yönetirken hissettiğiniz stresi yine de azaltabilirsiniz. Bazı faaliyetler, esnekliği artırabilir ve genel olarak daha az stresli hissetmenize ve karşılaştığınız stresörlere karşı daha az tepki vermenize yardımcı olabilir.

Aşağıdakiler, hayatınıza ekleyebileceğiniz birkaç dayanıklılık geliştirme aktivitesidir – bunlar ne kadar otomatik bir alışkanlık haline gelirse, stres etkenleriniz sizi o kadar az rahatsız eder! 

  • Kendine Bakmak : Yorgun, aç ve bitkin olduğumuzda, her şey daha stresli olur. Strese tepki vermek yerine ondan etkilenme eğilimindeyiz. İşlerin çığ gibi büyümesine izin veriyoruz. Vücudunuza ve sağlığınıza dikkat etmeye odaklanın. Genel olarak hayatınızdaki hayal kırıklığı ve stresle başa çıkma konusunda daha büyük bir yeteneğe sahip olacaksınız.
  • Egzersiz Yapmak : Egzersiz, stres atmanıza yardımcı olarak esneklik oluşturabilen harika stres gidericilerden biridir. Daha da iyisi, düzenli egzersiz strese karşısında daha az tepki vermenize yardımcı olabilir. Bu ve egzersizin bariz sağlık yararları nedeniyle, egzersiz, mümkün olduğunca programınıza dahil edilmesi gereken bir stres gidericidir. 
  • Meditasyon: Meditasyon, stres karşısında sakin kalmanıza ve kendinizi dengesiz hissettiğinizde yeniden huzur duygusu kazanmanıza yardımcı olabilir. İyi çalışan birçok meditasyon tekniği var, bu yüzden birkaçını deneyin ve gerçekten doğru hissettiren favori bir veya iki teknikle uğraşın. Zamanla, kendinizi strese daha az yoğunlukta tepki veren ve daha sakin biri olarak bulacaksınız. 
  • Olumlu Davranış : Olumlu bir tutumu sürdürmek, hayatınızdaki her şeyi daha kolay hissettirmek için yapabileceğiniz bir şeydir. Olumlu bir tutum, başkalarıyla daha iyi geçinmenize de yardımcı olur (bu, daha fazla sosyal desteğe ve daha az çatışmaya yol açabilir) ve etrafınızdaki şeyler o kadar iyi olmasa bile, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 

Sonuç olarak, hayatımızdaki stres faktörlerini basitçe önleyebilir veya ortadan kaldırabilirsek harika olurdu. Ne yazık ki, bu sadece bir dereceye kadar mümkün ve hayatta hepimizin öngörülemeyen veya kaçınılmaz stres faktörleriyle karşı karşıya kaldığı, dayanıklılığa güvenmemiz gereken zamanlar olacak. Hayatınızdaki her şeyi değiştiremeyebilirsiniz, ancak bu ipuçları, karşılaşabileceğiniz stresli durumlara daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olabilir.

Kaynakça 

Bu makale Elizabeth Scott tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.