Stresten Kurtulmak İçin Öfke Yönetimi

Stresten Kurtulmak İçin Öfke Yönetimi

Zaman zaman sinirlenmek doğal bir durumdur. Hatta öfke sağlıklı bile olabilir. Hayatımızda bir şeylerin değişmesi gerektiğinde bizi harekete geçirmek olmak üzere diğer önemli işlevlere de hizmet eder.

Bu sebeple, sinirlenmemek asla istenilen bir hedef değildir. Tam bir öfke yokluğu için çabalayan insanlar genellikle duygularını bastıırlar ardından da uygunsuz zamanlarda “patlarlar” ve bu öfkelerini sağlıklı yollarla ifade etselerdi yaşamayacakları sorunlara neden olur.

Aşağıda bulunan öfke yönetimi ipuçları ve alıştırmaları, öfke kontrolü konusunda size yardımcı olabilir ve hayatınızda daha sağlıklı ilişkiler ve daha az stres yaşamanızı sağlar.


Öfke Yönetimi İpuçları

Düşüncelerinizi İnceleyin

Bunu yapmak zor olabilir ancak bazı duygularınızın ilk etapta öfkeye dönüşmesini önlemenin bir yoludur. İnançlarınızı incelemek, gereksiz öfkeyi ortadan kaldırmanın bir yolu olabilir.

Öfkelendiğinizde, duyguyu bir düşünceye kadar takip edebilirsiniz. Bu düşünce şunlar olabilir:

 • Olanlar yanlıştı
 • Olmaması gerekiyordu
 • Başka birinin ihmali sebebiyle oldu
 • Dikkat eksikliği sebebinden kaynaklanıyordu

Öfkenize bağlı olan düşünceleri tam olarak saptamak kendinizi öfkeden vazgeçirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, öfkenizi tetikleyen her ne ise, her zaman öfkeli bir tepkiye yol açmayabileceğini anlamanıza yardımcı olur.


Öfke Tetikleyicilerinizin Bazılarını Ortadan Kaldırın

Öfkeyi tetikleme eğiliminde olan bazı şeylere odaklanmak da önemlidir. Örnek olarak:

 • Aceleniz olduğunda ve yavaş trafik geç kalmanıza neden olduğunda sık sık sinirlendiğinizi fark ediyorsanız, trafiğe uyum sağlamak için fazladan birkaç dakika bulmak için programınızı yeniden düzenlemeye çalışabilirsiniz.
 • İşe gidip gelirken dinlenmek için müzik açabilir veya fizyolojinizi sakinleştirmek için stres yönetimi tekniklerini
  kullanabilirsiniz.
 • Sürekli öfkenizi tetikleyen bir arkadaşınız varsa, bu kişiyle olan öfkenizin ardındaki düşüncelere bakmak ya da iletişiminizi sınırlamak isteyebilirsiniz.

Stres tetikleyicilerle karşılaşma olasılığını azaltan tüm bu stratejiler, öfkenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.


Etkili İletişim Becerileri Geliştirin

Öfkemizin çoğu diğer insanlara yönelme eğilimindedir. Etkili iletişim becerileri ve çatışma çözme teknikleri iki şekilde yardımcı olabilir: İlişkilerimizde hayal kırıklığı ve öfke hissetme olasılığımızı azaltmak için sınırlarımızı başkalarına iletmemize yardımcı olabilirler ve başkalarında öfke uyandırmamıza yardımcı olurlar.


Kendinize İyi Bakın

Eğer vücudunuz çok fazla stres ve baskı altındaysa günlük yaşamınızda öfkeye daha yatkın olabilirsiniz. Örneğin, uykusuz insanlar genellikle huysuzdur. Aynı şey aç insanlar için de geçerlidir.

İş dışında yeterli zamanınız olması için güzel bir iş-yaşam dengesi oluşturabiliyorsanız:

 • Kaliteli uyku uyuyun
 • Sağlıklı diyetle beslenin
 • Hobileriniz için biraz zaman ayırın
 • Yaratıcılığın peşinden gidin
 • Sağlıklı ilişkiler kurun

Kendinize iyi baktığınızda, kendinizi daha az gergin ve öfkeli hissettiğinizi fark edebilirsiniz.


Bazı Stres Gidericileri Elinizin Altında Tutun

Eğer bir şey daha ters giderse çığlık atacağınız o günlerden birini yaşıyorsanız, genellikle bir noktada (mecazi veya kelimenin tam anlamıyla ) bağırırsınız. Ek stres sizi daha fazla öfkeye yatkın hale getirebilir. Bu nedenle fırtınayı susturmak için elinizde stres yönetimi tekniklerine sahip olmak hayatınızdaki öfkeyi yumuşatmanıza veya ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Özellikle yararlı olan bazı teknikler şunlardır:

 • Nefes egzersizleri: Birkaç derin nefes, stres tepkinizi sakinleştirebilir ve neredeyse her durumda kontrolün daha fazla sizde olduğunu hissetmenizi sağlayabilir.
 • Aşamalı kas gevşemesi: Bu teknik, özellikle düzenli olarak uygulandığında bazı çabuk faydalar sağlayabilir.
 • Bilişsel yeniden yapılandırma: Bu teknik, stres ve öfkeye katkıda bulunan bazı olumsuz düşüncelerinizi değiştirmenize yardımcı olabilir.

Devam eden uygulamalara gelince, meditasyon bazı kalıcı faydalar sağlayabilir. Pratik yaparken sadece kendinizi daha iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda genel olarak strese karşı daha az reaktif olmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz de benzer faydalar sağlamaktadır.


İhtiyacınız Varsa Destek Alın

Öfke insanları kendinden uzaklaştırabilirken aynı zamanda bir yardım çığlığı da olabilir. Kendinizi umduğunuzdan daha sık öfkeli buluyorsanız başkalarından daha fazla yardıma ve desteğe ihtiyacınız olabilir.

Örneğin, dağınık bir ev sizi zorluyorsa temizlik konusunda yardım almak sizin için etkili bir öfke yönetimi tekniği olabilir. Sürekli "küçük şeyler" yüzünden kızgın olduğunuzu fark ederseniz, belki de çok meşgulsünüzdür ve bunalmışsınızdır ve yaşam tarzı stresinizi azaltmanız gerekiyordur. Mümkünse, başkalarından bazı yükleri kaldırmalarına yardım etmelerini istemekten korkmayın.

Öfke yönetimi çabalarınızın istediğiniz kadar etkili olmadığını düşünüyorsanız, bir terapistin desteğini almak faydalı olabilir. Bir mental sağlık uzmanı, öfkenize daha derinden bakmanıza ve öfkenizi aşmanın yollarını bulmanıza ve onu sağlıklı yollarla ifade etmenize yardımcı olabilir.


Kaynakça

Bu makale Elizabeth Scott tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.