Takım Oyunları Liderliği Nasıl Şekillendiriyor?

Takım Oyunları Liderliği Nasıl Şekillendiriyor?

Bireyi etkili bir lider yapan şeyler nelerdir? Günümüzde liderlik daha çok manipülasyonla değil, işbirliği ve ilhamla yapılıyor. Çocuklarınızın liderlik becerilerini desteklemek için de takım oyunlarını teşvik etmelisiniz.

 

İletişim Kurmak

Psikologlar okul öncesi çocuklarda liderlik becerilerinin iki becerinin kazanılarak ortaya çıktığını belirtmektedir:

1. Tatmini Geciktirme: Çocuğunuz hemen istediği şeyi elde etmek yerine, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalıştığında, duygusal zekâyı öğrenir.

2. İletişim Kurma: Duygusal ve sosyal becerilerin temellerini öğrenerek, diğer çocukların yüzlerini okuyarak ve duygularını takım arkadaşlarına iletmek için dili kullanarak çocuğunuz bir şeyleri hisseden veya anlayan tek kişi olmadığını hemen öğrenir.

Risk Alma ve Başarısızlık

Forbes dergisinin uzmanları gelecekteki liderlerin ebeveynleri için önemli bir ipucu sunuyor: Onların başarısız olmasına izin verin. Risk almayı ve hayal kırıklığını tecrübe etmeyi öğrenemeyen çocuk gelecekteki liderlik sorumluluğu için donanımlı olmayacaktır. Bir ekibin parçası veya bir şirketin lideri olarak gerçek başarı her zaman risk almayı gerektirir. Aşırı derecede koruyucu ebeveynler, okul öncesi dönemde çocuklarını başarısızlıktan korumamalıdır.

Okul öncesi dönemde çocuğunuz diğer çocuklarla çalıştığında ve takım başarılı olamadığında (bir spor, aktivite vs.) çabasını övün ve mazeretleri görmezden gelin.

Görüşme ve Tartışma

Ebeveynler sıklıkla çocuklarının birbirleriyle konuştuğu zamanlarda, oyuncaklarını paylaşma, kaleleri inşa etme veya rol yapma oyunu oynama gibi konularda ne derece ciddi gördüklerine şaşırırlar. Paralel oyundan kooperatif oyuna geçerken, okul öncesi dönemde çocuklar grup için anlamlı bir şeyler yapmayı, paylaşmayı, fikirleri iletip tartışmayı ve anlamayı öğrenirler.

Müzakere, öğrenilmiş bir beceridir ve okul öncesi dönemde çocukların liderlik becerisini edinmeye başlaması için oldukça değerlidir.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/how-team-activities-shape-future-leaders