Tatil Sırasında Çocuğunuza Yeni Kelimeler Sağlayacak 5 Yol

Tatil Sırasında Çocuğunuza Yeni Kelimeler Sağlayacak 5 Yol

Tatillerde çocuklar okula gitmiyor, aileleriyle birlikte vakit geçiriyor, hava değişiyor ve herkes lezzetli yemekler yiyor! Ebeveynler bu zamanları, kelime öğrenme aktiviteleri haline getirmek için mükemmel bir zaman olarak kullanabilirler.

Listeler Yapın: Bir öğe listesi oluşturmak çocuğunuzun kelime dağarcığını artırmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzla birlikte market ürünlerinin, gerekli hediyelerin ve hatta yerlerin listelerini oluşturursanız, dil gelişimini ve düşünce organizasyonunu desteklemeye yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar yeni sözcükleri tatille ilişkilendirmeye başlayabilir ve bu kelimeleri uygun şekilde kullanma olasılığı daha yüksek olabilir.

Bağlam İçindeki Kelimeler: Yeni kelimeleri bağlam içinde hedeflemek ve açıklamak çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirmeye yardımcı olabilir. Kelimeleri tatille ilgili bağlamlar içinde kullanmak yeni kelimeleri pekiştirecek ve kullanımı teşvik edecektir. Çocuklar yeni kelimeleri uygun şekilde kullandıklarında onları övün ve gerekirse farklı bir kullanım modelleyin.

Sesli Okuma: Çocuğunuza yüksek sesle okumak, kelime dağarcığı oluşturmak için son derece faydalıdır. Hikâyeleri okurken, yeni kelimeleri vurgulamak ve pekiştirmek kelime becerilerini geliştirir ve okurken soru sormak anlama becerisini teşvik eder (örneğin, Kutup Ayısı ne görmüş?). Yaşı uygunsa çocuğunuzdan hikâyeyi (veya hikâyenin bir bölümünü) tekrar anlatmasını isteyin. Bu, yeni kelimeleri bağlam içinde kullanmasını sağlayacaktır.

Vurgu: Kelimeleri veya kavramları abartmak çocukların yeni veya bilinmeyen bilgileri tanımlamasına yardımcı olabilir. Yeni kelimelere vurgu yapmak, çocukların bu kelimeleri kullanmak için uygun zamanları öğrenmelerini sağlar. Vurgularken, ses seviyesini değiştirmeyi (daha yüksek / yumuşak) deneyin ya da kelime öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmek için şarkı söylemeyi deneyin!

Düzenli Olun: Tatil günlerinde eviniz için dekorasyon yapmak, yeni kelimeleri hedeflemenin harika bir yolu olabilir. Çocuklarınız kendi süslemelerini yaparak, kabak oyarak, boyama ve süs eşyaları yaparak pratik bir uygulama ile yeni kelimeler öğrenebilirler. Çocuğunuzun yaptığı süslemeleri ve resimleri asmak ve sergilemek sadece onlara bir başarı duygusu vermekle kalmaz, aynı zamanda kelime dağarcıklarını da güçlendirir!

İyi tatiller!

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/5-fun-ways-to-build-your-childs-vocabulary-during-the-holidays-north-shore-pediatric-therapy/