Tehlike Bölgesi: Yürümeye Başlayan Çocuklarda Uyku Vakti Sorunu

Tehlike Bölgesi: Yürümeye Başlayan Çocuklarda Uyku Vakti Sorunu

Saat işlemeye devam ediyor: 20: 00’den sonra, 21: 00’den sonra. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz sürekli yataktan kalkıyor ya da hala ayakta. "Yorgun değilim", "Susadım" ve "Açım" hepinizin aşina olduğu argümanlardır. Çocuğunuz veya yürümeye başlayan çocuğunuz yatağa gitmediğinde veya uyumadığında bu, ailedeki herkes için üzücü bir durum haline gelebilir. Bu nedenle, yatma vaktinde çığlık atan bir çocuğun korkunç senaryosuyla uğraşıyorsanız ve  yürümeye başlayan bir çocuğu yatağında nasıl uyutup orada uyandıracağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu durumların nasıl olduğunu anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Uyku Vakti Sorunları Nedir?

Çocuğunuzun yatma vakti rutinini oluşturmak zor veya stresliyse, muhtemelen bu, hayatınızın diğer bölümlerini de etkiliyordur. İlişkiniz zorlaşmaya başlayabilir veya çocuğunuz (ve siz) iyi bir performans için yeterli uyku alamayabilirsiniz.

Çocuğunuzu veya yürümeye başlayan çocuğunuzu uyuturken karşılaşabileceğiniz yaygın sorunlar şunlardır:

  • Yavaş yavaş yatmak veya sallanarak uyumak
  • Yatakta kez ağlamak veya bağırmak
  • Gece uyanmak veya kabus görmek
  • Talimatları görmezden gelmek, şikayet etmek veya yatağında uyumayı reddetmek
  • Sizinle birlikte veya kardeşinin yatağında yatmak

Uyku Vakti Sorunları Neden Olur?

Bazen yatma zamanı sorunlarının çok basit nedenleri olabilir – çocuğunuz hasta, aşırı heyecanlı, aşırı uyarılmış veya stresli olabilir. Bunlar genellikle geçici sorunlardır ve her şey normale döndüğünde düzelir.

Bazen yatma vaktini, olabileceğinden daha az rüya gibi yapmak için bir şeyler yapabilirsiniz:

  • Tartışarak, soruları yanıtlayarak veya bir kitap daha okuyarak, yanlışlıkla çocuğunuzun uykudan kaçınma davranışlarını ödüllendiriyor olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu bebekken uyuması için sallamak veya yatıştırmak, sizden bekledikleri bir alışkanlığa dönüşmüş olabilir.
  • Çocuklar sınırları severler ve tutarlı bir uyku vakti rutinine sahip olduklarında zahmetsizce yatma olasılıkları daha yüksektir.
  • … ya da belki bunların hepsi aynı anda!

Daha İyi Bir Yatma Vakti Rutini Elde Etmek Mümkün Müdür?

Ağlayan, erteleyen bir çocuk veya yatağa gitmeyen ve orada kalmayan bir çocuk aileniz için bir normsa, o zaman neredeyse kesinlikle yorgunluğun etkileriyle de uğraşıyorsunuz demektir! Tüm ailenin iyi bir gece uykusu çekebilmesi ve bununla birlikte daha mutlu ve sağlıklı olması için gözyaşlarına, bahanelere ve dikkat arama taktiklerine bir son vermelisiniz!

Kaynakça: https://www.triplep-parenting.net/global/hot-parenting-topics/my-child/wont-go-to-bed/