Teknoloji: Kendinizi Yeniden Başlatmanın 5 Yolu

Teknoloji: Kendinizi Yeniden Başlatmanın 5 Yolu

Gece geç saatlerde mesaj göndermek ve almak, uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Gece geç saatlerde yapılan alarmlar, ziller ve titreşimler sizi uyandırabilir ve okul zamanı geldiğinde kendinizi yorgun hissetmenize ve odaklanamamanıza neden olabilir. Uyku eksikliği veya kesintili uyku, ruh halinizden spor performansınıza kadar her şeyi etkileyebilir.
 

Tabii, arkadaşlarınla ​​bağlantıda kalmak istiyorsunuz, ama çok yorgunken ne kadar faydalı olabilirsiniz? Dinlenebilmeniz için "teknolojinize" (metinler, sosyal medya, e-postalar, çağrılar) yatmadan önce bir saat ara verin.

 

İşte geceleri enerjinizi artırmanıza ve sabaha odaklanmanıza yardımcı olacak, takip etmeniz gereken bazı ipuçları:

1. Mesajlaşma uygulamalarınızı, sosyal medyayı ve e-postalarınızı kapatın: Gecenin ortasında gelen mesajlar, cevap veremeseniz bile uykunuzu kesebilir.

2. Yatma vakti geldiğinde telefonunuzu kapatın: Vızıltılar, özellikle her şeyin sessiz olduğu gece geç saatlerde bip veya zil sesi kadar yüksek olabilir. Ayrıca, eğer arkadaşlarınızın konuşacak kimsesi yoksa belki de onlarda hücrelerini kapatıp biraz uyumak için ilham alırlar.

3. Özellikle odanızdaysa, elektronik cihazları kapatma alışkanlığı edinin: Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, TV’ler ve video oyun konsolları gibi tüm elektronik cihazları kapatın. Bazen sadece oturumu kapatmanız yeterli olmuyor. Yanıp sönen ışıklar ve parlayan ekranlar uykuda kalmayı zorlaştırabilir.

4. Telefonunuzu ve tabletinizi odanızdan tamamen çıkarın: Telefonunuzu veya tabletinizi gece boyunca ayrı bir odada şarj etmeyi deneyin. Batarya geri yüklenirken, kendi bataryanızı şarj etmeniz için gereken uykuyu alabilirsiniz. Başka bir odada elektronik cihazlara sahip olmak, onları yatmadan öncesinde ve sonrasında kullanma olasılığınızı azaltır.

5. Yeterince iyi görünmek ve iyi hissetmek için uykuya dalın: Uykuya dalmak, sabahları yenilenmiş ve odaklanmış görünmek, iyi hissetmek için harika bir yoldur. İhtiyacınız olan uykuyu almak için arkadaşlarınıza mesajları, e-postaları veya aramaları ne zaman cevaplayacağınızı söyleyin. Bu şekilde, beklemek durumunda olduklarını ve ne zaman cevap alacaklarını onlar da bileceklerdir.

Geceleri teknolojiyi kapatmak oldukça zor olabilir. Ancak, cihaz kullanımınız için bir kısıtlamaya uymak, yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olacak ve beyninize ihtiyaç duyulan çalışma süresini sağlayacaktır. Ve eğer bir mazerete ihtiyacınız varsa, sadece ailenizin bunu yapmanızı istediğini bile söyleyebilirsiniz.

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/reboot.html?WT.ac=ctg

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94