Telepraktisin Ebeveynler için En Büyük Avantajları (Bölüm II)

Telepraktisin Ebeveynler için En Büyük Avantajları (Bölüm II)

Çoğu ebeveynin telepraktis (çevrimiçi dil ve konuşma terapisi) ile ilgili açık ve derin bir endişesi vardır: “Yüz yüze eğitim yerine telepraktisi seçersem, çocuğumun alacağı konuşma terapisi kalitesinden ödün vermis oluyor muyum?” Ancak bu soru, tanınmayan bir konu için makul olsa da, son 20 yılda yapılan geniş çaplı araştırmalar, telepraktisin yüz yüze terapiden genellikle üstün kalitede olduğunu göstermiştir.

1. Telepraktis savunmasız vakalar için güzel bir çözümdür

Konuşma terapisine ihtiyaç duyan bazı vakalar, bakımlarını tehlikeye atabilecek başka sağlık sorunlarına da sahiptirler. Telepraktis bu gibi hastaların çoğu için ideal bir çözümdür. Herhangi bir yere gitmeye gerek olmadığı gerçeğinin yanı sıra, bu tür savunmasız insanlar, daha önemli zararlara neden olan ve hastalık taşıma potansiyeli olan insanlarla etkileşime girmekten korunurlar.

2. Telepraktis programınıza uygundur

Çevrimiçi mekan genellikle programlamayı bir rüya haline getirir. Aslında, esneklik yeni bir anlam kazanır. Artık randevu almak gerekmediğinden, seyahat edecek hiçbir yer olmadığı için trafikle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Bebek bakıcısının uygun olduğu bir zamana terapi planlamak artık geçmişte kaldı. Ebeveynler, terapinin kalitesinden ödün vermeden zamanlarını özgürleştirmekten memnuniyet duyarlar.

3. Telepraktis çocuğun seansını günlük yaşama entegre eder

Telepraktis, dil ve konuşma terapilerini günlük yaşama sorunsuz bir şekilde dahil etmek için bir nimettir. Okul veya klinik gibi ev dışında yapılan oturumlarda, kullanılan oyunlar ve oyuncaklar evde bulunanlardan farklı olsa da, telepraktiste bu durum böyle değildir. Hem ebeveynler hem de çocuklar evde olan materyallere aşinadırlar ve bu durum kesintisiz bir geçişi kolaylaştırır.

Gerçek şu ki, telepraktis gerçek yaşam durumundan “çıkarılmış” gibi görünse de, çoğu zaman bunun tam tersidir. Bir terapistin çocuğun ebeveynlerinin karşılayamayacağı muhteşem ve pahalı bir oyuncağı varsa ne olur? “Klinik” ve ev aynı olduğunda, bu durum söz konusu olmayacaktır. Çocuklar bu arzu edilen aşinalık ile rahatlayacaklardır.

4. Telepraktis ailenin toplam katılımını teşvik eder

Birçok ebeveyn için telepraktisin en önemli yararı, dil ve konuşma terapisinin genellikle bir aile ilişkisi haline gelebilmesidir. Video konferans teknolojisinin birçok avantajından biri konuşma oturumlarının kaydedilebilmesidir. Bu teknoloji, oturumda bulunamayan aile üyelerinin kaydı görebilmelerini ve hızlandırılabilmelerini kolaylaştırmaktadır.

Dahası, telepraktis oturumu evde yapıldığı için, diğer çocuklar “kardeş katılımı” terapisine katılmakta kendilerini daha rahat hissederler. Büyük erkek ve kız kardeşler, öğrenilen teknikleri pekiştirmek için “evde yetiştirilen” eğitmenler olurlar. Kendi evlerindeki oyuncaklar ve oyunlar kullanıldığından, “ev ödevlerine” yardım etmeleri daha kolaydır..

Telepraktis: Ebeveynin Rüyası

Dolayısıyla, geleneksel bilgeliğin aksine telepraktis, ebeveynlerin kendilerini “geleceğin dalgası” olarak düşünmeleri gereken bir şey değildir. Aksine, bu kadar çok fayda sağlamak için ebeveynler, telepraktis olarak bilinen bu heyecan verici teknolojinin gelişini ve evrimini memnuniyetle karşılamalıdır.

Kaynakça: https://globalteletherapy.com/telepractice-top-benefits-parents-2/