Teleterapi İpuçları

Teleterapi İpuçları

Teleterapi (online eğitim-online seans) dünyası şu anda birçok ergoterapist ve fizyoterapist için çok yeni.  Pek çok okul kapalıyken ve online eğitim uygulandığında, çocuk terapistleri yeni sistemi öğrenmek için çok çalışıyorlar.Ve sizin teleterapi hakkında çok sorulan sorularınızı cevapladılar.

S: Ne tür bir bilgisayara ihtiyacım var?

C: İdeal olarak bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanmalısınız. Tabletler veya telefonlarda kullanılabilir ancak bunları ayarlamak daha zor olabilir. Bir web kamerası ve hoparlörlere ihtiyacınız olacak. Kulaklıklar isteğe bağlıdır.

S: Ne tür bir internet bağlantısına ihtiyacım var?

C: Yüksek hızlı bir internet bağlantısı en iyisidir. Sadece teleterapi seansının bilgisayarda çalışmasını sağlayın ve diğer tarayıcı sekmelerini veya uygulamalarını kapatın. Teleterapi seansı sırasında, lütfen evinizdeki diğer kişilerin yoğun internet kullanımından (yani video akışı) kaçının.

S: Bilgisayarı nereye kurmalıyım?

C: Mümkünse, dikkatinizin dağılmadığı sessiz bir yer bulmaya çalışın. Çocuğunuzun arkasında düz bir duvar olabilir. Parlak ışık çocuğunuzu görmesini zorlaştıracağından çocuğunuzu pencereye sırtıyla oturtmaktan kaçının. Video kamera açısını, kamera çocuğu gösterecek şekilde mi değil mi diye test edin.

Çocuğunuz ayakları yerde ve masa dirsek yüksekliği civarında dik otururken masa üstü aktiviteler için harika olur. Hareket aktiviteleri içeren seanslar için, fiziksel aktiviteyi tamamlamak için küçük bir açık alana sahip olmak yardımcı olacaktır.

S: Seansın saat kaçta olduğunu nasıl bileceğim?

C: Seans için en iyi zamanı belirlemek için terapistiniz ile birlikte çalışın. Zaman ve teleterapi seansına nasıl katılacağınızla ilgili bilgileri içeren bir dönüş alacaksınızdır.

S: Teleterapi seansı sırasında çocuğumuz ebeveyn ya da bakıcısı ile kalması mı gerekiyor?

C: Evet, çocuğa rehberlik etmek ve çocuğun dikkatini vermesi gereken bilgisayar ekranına veya etkinliğine yönlendirmek için yardımınıza ihtiyacımız olacak. İlk önce herkes için bir öğrenme eğrisi olacak, bu nedenle seansı verimli hale getirmek için ortaya çıkan sorunları gidermek için bir yetişkinin bulunması faydalı olacaktır.

S: Seans öncesinde herhangi bir şey hazırlamam gerekiyor mu?

C: Seans öncesinde evinizin çevresinde olması gereken malzemelerin bir listesini (kağıt, kalem vb.) Gönderebiliriz. Yazdırabileceğiniz materyalleri içeren bir e-posta alabilirsiniz.

S: Seans planlandığı gibi gitmezse ne olur?

C: Unutmayın, çocuklarla çalışırken hiçbir şey planlandığı gibi gitmez, böylece teleterapi için de aynı şey geçerli olur. Kötü bağlantı, video gecikmeleri, etkinliğe ilgi eksikliği, dikkat dağıtıcı şeyler vb. gibi birçok şey olabilir. Seansın nasıl iyileştirileceğini belirlemek veya bir sonraki seans için bazı şeyleri değiştirmek için sorun giderebiliriz. Birlikte çocuğunuzun başarılı olmasına ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabiliriz.

S: Seans arasında ne olacak?

C: Büyük olasılıkla, bir sonraki seansa kadar çocuğunuz için yapması gereken aktiviteler veya öneriler verilecektir. Günlük rutininize veya belirli bir evde egzersiz programınıza yardımcı olmak için öneriler olabilir. Şu anda sizin ve aileniz için neyin en iyi olduğunu belirlemek için birlikte çalışın.

S: Başka sorularım olursa ne yapmalıyım?

C: Herhangi bir soru ve geri bildirim için terapistinize ulaşın. Hepimiz çocuğunuz için en iyisini istiyoruz ve bunun gerçekleşmesi için açık iletişim hatlarına ihtiyacımız olacak.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2020/04/02/teletherapy-tips/