Tembel Kişiler İçin Aile İçi Eşitlik Rehberi

Tembel Kişiler İçin Aile İçi Eşitlik Rehberi

Kocam ve benim istatistiksel olarak, hetero ebeveynler için alışılmadık olan bir ev işi bölümümüz var. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin günlerini nasıl geçirdiklerini izleyen Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Amerikan Zaman Kullanım Anketi, 6 yaşından küçük çocukları olan ailelerde kadınların ortalama bir günde erkeklerin 27 dakika kadınların ise 1,1 saatini fiziksel bakım (banyo yapmak veya çocukları beslemek gibi) sağlamak için harcadıklarını göstermektedir. Benim evimde ise bu hemen hemen eşit – çocukları besliyorum, kocam onları yıkıyor. 

Ama hiç kimsenin buna ayıracak zamanı olmadığı için, ev işi konusunda hiçbir zaman katı bir muhasebe tutmadık. Ebeveynliğin hem fiziksel hem de zihinsel görevlerini eşitlemekle ilgili tavsiyelerin çoğu – kişisel olarak uzmanlardan aktardığım tavsiyeler! — bir takvim tutmanın veya bir görev listesi oluşturmanın ve bunları bölmenin eşitliğe giden yol olduğunu önerir.

Bana göre, bu tavsiye kulağa her zaman yorucu geliyor; Uzun bir çalışma ve ebeveynlik gününün sonunda, sadece yatağıma uzanmak ve cinayet dizilerimi izlemek istiyorum. Takvimden çıkıp önümüzdeki üç ayı planlamak istemiyorum. Hetero çiftlerde iş çizelgelerini genelde kim hazırlıyor sizce? KADIN. (Kocama haksızlık olmasın, takvim için benden daha fazla hevesli görünüyor.)

Bu yüzden, ev işi paylaşım dengelerinden memnun çiftlerle konuşmaya karar verdim. Kendileri için fazladan iş yaratmadan işleri eşit tutmayı nasıl başardıklarını bilmek istedim. Konuştuğum ebeveynlerin çeşitli kişisel ve iş koşulları vardı; bazıları birlikte birçok iş yaptı ve bazıları beceri ve ilgi alanlarına göre yatma zamanı, çamaşır yıkama veya bahçe bakımı konusunda uzmanlaştı. Ancak sohbetlerimiz sırasında iletişim, ruh sağlığı ve organizasyonla ilgili birkaç tema öne çıktı. İşte çiftlerin dengelerini korumalarının dört yolu.


Denge Bozulursa Konuşurlar

Konuştuğum çiftlerin neredeyse tamamı, iş bölümü konusunda kırgınlık duymaya başladıklarında konuşmanın mutlulukları için çok önemli olduğunu söyledi. Buffalo’da bir oyuncak tasarımcısı ve iki çocuk annesi olan 42 yaşındaki Inbal Austern, "Benim tarafımdan söylenmemiş hiçbir şey kalmadı" dedi.

Bu konuşmanın bir kısmı, eşinizin çalışma seviyesi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Austern’in görsel hikaye anlatıcısı olarak çalışan 39 yaşındaki eşi Ariel Aberg-Riger, "Aramızdaki iş dengesini kaybettimizde giderek daha fazla strese giriyorum ve sinirleniyorum, pasif-agresif oluyorum." dedi.  Ama Austern onun ne zaman nefes alması gerektiğini bilecek kadar iyi tanıyor. Austern, "Nefes alıp üflediğini görüyorum," dedi – ve bu yüzden ev içi iş bölümü hakkında konıuşmamızın zamanının geldiğini biliyorum diye ekledi.

Eşi, kocasının ev işlerinin ne kadar az yaptığını içerlediğinde, birlikte uzun yürüyüşlere çıkmaya başladılar. “Onunla kelimenin tam anlamıyla röportaj yaptım: buraya nasıl geldik? Neden hiç babalık izni almadın, bunun için 15 yıldır sana kızgın olduğumu biliyor muydun?” On yıldan fazla bir süre böyle devam etmesine izin vermek ikisi içinde sağlıklı değildi, ancak bu yürüyüşler, iç dünyalarını tamamen yeniden yönlendirmeleri için zemin hazırladı. Bulaşık makinesini boşaltmaktan kocasının sorumlu olması gibi küçük şeylerle başladılar ve ikisi içinde adil olan bir iş bölümüne başladılar.


Kendilerine Zaman Ayırırlar

Jaclyn ve Josh Greenberg 40’lı yaşlarında, New Jersey’de yaşıyorlar ve 11, 9 ve 7 yaşlarında üç çocukları var. Ortanca çocukları yürüyemiyor veya konuşamıyor. Ebeveynlerine bağımlı ve çok sayıda doktor ve terapist randevusu var. Her ikisi de üç çocuğun bakımı için yapılması gerekenlere hâkim, böylece biri kendini tükenmiş hissettiğinde diğeri sorunsuz bir şekilde devreye girebiliyor.

"Topu ona atmam gerekirse ne yapacağını biliyor" dedi Jaclyn. “Kendime zaman ayırma konusunda daha iyiyim, eşimide aynısını yapmaya teşvik ediyorum. Bu, sınırınıza ulaştığınızı bilmekle ilgili” dedi. Yürüyüşe çıkıyor ya da bir arkadaşıyla konuşuyor. Eşi Josh, "Birimizin sıfırlama düğmesine basması gereken zamanlar oluyor," dedi ve bu durumda diğeri ev içi yükü devralıyor.


Cinsiyetçi Beklentilere Karşı Savaşırlar

Dört duvar arasında cinsiyetçi bir işbölümü olmaması konusunda bilinçli ve titiz olsanız bile, diğer insanları eğitmek için yapılacak işler var. Her ikisi de 36 yaşında olan ve Brooklyn’de yaşayan Devan ve Debora Sandiford, ilk çocuk doktoru randevularından Debora’nın bebek bilgilerinin koruyucusu olduğu varsayımının olduğunu söyledi. Küresel sağlık alanında çalışan ve Pilates öğreten Debora, "Hepimiz birlikteyken doktor bana döner ve bana bir soru sorardı, cevabı bilen sadece Devan olsa bile" dedi.

Patent denetçisi ve yazar olan Devan, büyük oğullarının okul öncesi öğretmeninin onu bir kenara çektiğini ve bir sanat projesi için fotoğraf getirdiği için "karısına teşekkür etmesini" söylediğini, ancak resimleri hatırlayan kişi Devan’dı. Devan, "Bunun sıklığı bizi biraz rahatsız ediyor" dedi.

Harper S.E. Kendini trans erkek olarak tanımlayan 36 yaşındaki Bishop, dünyanın onu cis bir erkek olarak gördüğünü ve 44 yaşındaki eşi Jennifer Connor ile 6 yaşında ve yeni doğmuş bir bebeği büyüttüğünde, “dünyadan insanlar” dedi. dış dünya”, emeği cis bir kadın olarak Connor’a yüklerdi. Bishop, "Jennifer’ı genellikle doktorlar arardı, öğretmenler aramaları Jennifer’a geri verirdi" dedi. Göçmen adaleti için kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun genel müdürü olan Connor, Bishop’a bir metin veya e-posta göndererek geri adım attığını söyledi. Her ikisi de çocukları için model olmanın kendileri için çok önemli olduğunu, erkeksi veya kadınsı görevler olmadığını, herkesin her şeyi yapabileceğini söyledi.

En büyük eşitliğe sahip çiftleri tutarlı uzlaşmacılar olarak adlandırılır. Bu çiftler mevcut yapısal sorunları kabul eder ve işyerinin ve ev içi işlerin kadınlara karşı daha zor olduğunu kabul eden erkekler bazen fazladan ev içi sorumluluk alarak bu eşitsizliklere karşı savaşır


Araçlar Kullanırlar

Konuştuğum çiftlerin çoğu, ister dijital ister fiziksel olsun, paylaşılan bir takvim kullanıyor. Çiftlerden ikisi, ne tür bir takvim kullanacakları konusunda anlaşmaya varmalarının ne kadar uzun sürdüğü konusunda kıkırdadılar. Devon Sandiford, Debora’nın fiziksel takvim kullanmayı sevdiğini ve onuda kullanmaya ikna etmeye çalıştığını söyledi. Bazıları başka dijital araçlar da kullanıyor.

Büyük kızımız anaokulundayken çocuk randevuları için yaptığımız paylaşılan Google takvimini gerçekten kullanmak kocamla benim tam beş yılımızı aldı. Uzun yıllar boş kaldı ve şimdi 8 yaşında olduğu için düzgün çalışıyor, ancak ikimizin de her dişçi ziyaretini veya doğum günü partisini kesinlikle kaydetmeyi hatırladığını söyleyemem. Bu da dengelemenin sürekli devam eden bir çalışma olduğunu gösteriyor.

Kaynakça

Bu makale Jessica Grose tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.