Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltmanın Yolları

Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltmanın Yolları

Tip 2 diyabet giderek daha yaygın hale geliyor. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu durumun ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. İşte ilk adımlar.

İnsülin Direncini Anlayın ve İşaretlere Dikkat Edin

Tip 2 diyabet süreci, insülin direnci ile diyabet tanısı konmadan yıllar hatta on yıllar önce başlar. İnsülin direnci, vücudun tüm karbonhidratların parçalanma ürünü olan şekerle iyi anlaşamamasının başlangıcıdır. İnsülin, belirli vücut hücrelerine glikozu yağ olarak açmasını ve depolamasını söyler. 

Hücreler yanıt vermeyi bıraktığında kan şekeriniz yükselir ve bu da kısır bir döngüde daha fazla insülin salınımını tetikler. İnsülin direnci, abdominal obezite, yüksek tansiyon, yüksek trigliseritler ve düşük HDL ("iyi kolesterol") ile ilişkilidir. Bunların bir arada olması metabolik sendrom veya prediyabet olarak bilinir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür.

Düzenli Tarama Alın

Diyabet veya insülin direnci riski altındaysanız, açlık kan şekeri ve hemoglobin A1C için yıllık test yaptırdığınızdan emin olun. Bunların zamanla arttığını görürseniz, bu vücudunuzun şekeri işlemede daha fazla sorun yaşadığının bir işaretidir. Sağlık uzmanınız, tip 2 diyabete ilerleme riskinizi azaltabilecek ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri için daha fazla tavsiyede bulunabilir.

Egzersiz

Egzersizin faydalarından yararlanmak için hayatınızı spor salonunda yaşamak zorunda değilsiniz. Haftada beş gün yarım saatlik tempolu yürüyüş, insülin duyarlılığını (insülin direncinin tersi) iyileştirmeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olmak için yeterli olabilir. Ayrıca, sadece genel olarak daha aktif olmak çok yardımcı olabilir. Kendinizi motive etmek için adımlarınızı saymak için bir adımsayar edinin ve adımlarınızı kademeli olarak artırın.

Makul Hedeflerle Kilo Kontrolü

Vücut ağırlığının yüzde 7’si kadar nispeten küçük bir kilo kaybının diyabeti önlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çizelgelerin olması gerektiğini söylediğinin üzerinde olsa bile, kendi sürdürülebilir en düşük ağırlığınızda kalmaya çalışın. Daha küçük bir kilo kaybını hedeflemek ve bu kiloyu uzak tutabilmek, "geri tepme" etkisine neden olabilecek gerçekçi olmayan düşük bir sayıyı hedeflemekten daha iyidir.

Karbonhidrat Azaltma

Vücudunuz şekeri iyi işlemiyorsa, onu şekere dönüşecek kadar çok yiyecekle beslemeyi bırakmak mantıklı değil mi? Daha düşük karbonhidratlı, sağlıklı, dengeli bir diyet yiyebilirsiniz. Sizin için optimal olan azaltma miktarı, kısmen kendi glikoz toleransınızın ne kadar bozuk olduğuna bağlı olacaktır.

Evde Kan Şekeri Testini Düşünün

Açlık kan şekerinizin zamanla yükseldiğini fark ettiyseniz, normal olsa bile ve kesinlikle "resmi olarak" bozulmuş glikoz intoleransınız (pre-diyabet) varsa, kesinlikle bir evde şeker ölçüm cihazı almayı ve kendi kanınızı test etmeyi düşünün. 

Hangi yaşam tarzı değişikliklerinin kan şekerinizi düşürmeye ve stabilize etmeye yardımcı olduğunu belirleyebilecek misiniz bir bakın. Tek sorun, birçok sigorta şirketinin bu önleyici adım için ödeme yapmamasıdır ve test şeritleri kuşkusuz pahalıdır. Yine de, en azından ara sıra kendinizi izlemeyi veya bazen fazladan şeritleri olan diyabetik bir arkadaş bulmayı göze alabilirsiniz. Yemeklere ve zamanla kan şekeri tepkinizi takip etmek, diyabetin ilerlemesini önlemede büyük bir yardımcı olabilir.

Kaynakça

Bu makale Laura Dolson tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.