Tırnak Yeme Neden Olur ve Ne Yapılmalıdır?

Tırnak Yeme Neden Olur ve Ne Yapılmalıdır?

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer?

 

Çocuğunuz, merak, can sıkıntısı, stresin hafiflemesi, alışkanlık veya taklit gibi birçok nedenden dolayı tırnaklarını ısırıyor olabilir. Tırnak yeme; parmak emme, burun karıştırma, saç kıvırma, çekme ve diş gıcırdatma gibi kaygı ya da öfke temelli alışkanlıklar arasında en yaygın olanıdır. Aynı zamanda yetişkinlikte de devam etmesi en muhtemel olandır.

 

 

Büyümek, çocukları endişelendirebilir ve bu gerilimlerin ve baskıların çoğu ebeveynlerin gözünden kaçabilir. Çocuğunuzun orta derecede tırnak yeme alışkanlığı varsa (kendini incitmiyorsa) ve bilinçsizce (örneğin televizyon izlerken) ya da belirli durumlara (örneğin performanslar veya testler gibi) yanıt olarak bunu yapmaya meyilliyse, bu küçük çocukların bir başa çıkma şekli olarak değerlendirilebilir. Endişelenecek büyük bir şey olmayabilir. Bu gibi durumlarda, çocuğunuzun tırnak yemesi bir süre sonra kendi kendine durabilir. Ancak tırnak yeme alışkanlığı, uzun sürerse çocuğunuzun bunu bırakmasına yardım etmenin basit yolları vardır. Durum dayanamayacağınız bir hal alırsa, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

 

Tırnak Yeme ile İlgili Ne Yapmalı?

 

Kaygıları hedef alın: “Çocuklar bizi endişelendiren bir şey yaptığında ilk tepkimiz, davranışı durdurmaya çalışmaktır ve bu uzun vadeli bir amaç olarak iyidir” diyor, yazar ve ebeveynlik eğitmeni Janis Keyser. Ancak bunu yapmadan önce, davranışın altında yatan nedenlerle ilgilenmeniz ve çocuğunuzun hayatında ele almanız gereken stres olup olmadığını düşünmeniz çok önemlidir.

 

Çocuğunuzu neyin endişelendirebileceği (yeni bir hamle, ailede boşanma, yeni bir okul veya yaklaşmakta olan bir piyano resitali) hakkında bir fikriniz varsa, bu endişeleri hakkında konuşmasına yardımcı olmak için özel bir çaba gösterin. Elbette çoğu çocuk için bunun yapılması zor olabilir ama tırnak yemesi için saçma bir neden önerisinde bulunmanız bile ("Biliyorum! Dişlerini keskinleştirmeye çalışıyorsun!"), bazen çocuğunuzu onu gerçekten neyin rahatsız ettiğini söylemeye yöneltebilir.

 

 

Kızmayın ve ceza vermeyin: Diğer kaygı ya da öfke temelli alışkanlıklar gibi, tırnak ısırma da bilinçsiz olarak yapılma eğilimindedir. Bu konuda çocuğunuza kızmanız ya da ceza vermeniz oldukça yararsız stratejilerdir. Yetişkinlerin bile bunun gibi kötü zamanlarda başvurdukları alışkanlıkları vardır.

 

 

Eğer tırnak yeme alışkanlığı sizi rahatsız ediyorsa, sınırlar ayarlayabilirsiniz. Örneğin, "Yemek masasında tırnak yemek yok." makul bir kuraldır.

 

 

Genel olarak, çocuğunuzun kendine zarar vermediği ve aşırı gergin görünmediği sürece, en iyi tercihiniz tırnaklarını düzgünce kesilmiş tutmak, ellerini sık sık yıkamasını hatırlatmak ve dikkati başka bir yere odaklanmış tutmaya çalışmaktır. Çocuğunuza tırnak yemeyi durdurması için baskı yaparsanız, sadece stresini ve davranışını arttırma riski ile karşılaşırsınız.

 

 

Dahası, sizin tarafınızdan yapılan herhangi bir doğrudan müdahale – tırnaklarının üzeri acı oje ile boyamak gibi – böyle bir anlam ifade etmek istemeseniz de çocuğunuz için bir ceza gibi hissedilebilir. Alışkanlık ile ne kadar az telaşa kapılırsanız, çocuğunuz hazır olduğunda bunu durdurması o kadar muhtemeldir ve sizden yardım istemek için rahat hissetme olasılığı o kadar yüksektir.

 

 

Durmak istediğinde ona yardım edin: Çocuğunuzun arkadaşları onunla dalga geçiyorsa, durmaya hazır olabilir ve sizin yardımınıza ihtiyacı olacaktır. İlk önce, onunla alay hakkında konuşun ve onu nasıl hissettirdiğini anlatması için teşvik edin. Daha sonra olası çözümlere geçin.

 

 

Alışkanlıkları kırma hakkında konuşun: Çocuğunuzla kaygı ve öfke alışkanlıklarının neler olduğu ve bunları nasıl kırmanın mümkün olduğu hakkında bir konuşma başlatın. Birlikte okumak için bu konu üzerine yazılmış iyi bir kitaptan faydalanabilirsiniz.

 

 

Ardından, tırnak yeme alışkanlığını bırakma planına ne kadar dahil olacağınıza karar verin. Tırnağını ağzına götürdüğü zaman hatırlatma mı istiyor, yoksa bu onu rahatsız edecek mi? Daha büyük çocuklar, genellikle daha az ebeveyn katılımı tercih ederler.

 

 

Alışkanlığın farkına varmasına yardımcı olun: Çocuğunuzu ne zaman ve nerede tırnaklarını ısırdığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya teşvik edin. Unuttuğu zamanlar için sessiz, gizli bir hatırlatma üzerinde anlaşın – kolun üzerine hafif bir dokunuş veya bir kod sözcüğü gibi. Bazı çocuklar, yaptıkları anda alışkanlıklarına dikkat çeken fiziksel hatırlatıcılardan yararlanır. Bu seçenek, çocuğunuz denemeyi seçtiğinde faydalıdır. Aksi halde, cezalandırıcı görünebilir.

 

 

Parmak uçlarına yapışkanlı bandaj takmayı ya da daha fazla ısırmayı zorlaştırmak için tırnaklarını birkaç kat oje ile boyamayı yararlı bulabilir. Tırnaklarını acı oje ile boyamayı denemek isterse sorun değil, ancak etiketi kontrol edin. Bazı çözeltiler, bir çocuğun gözlerini ovalarsa acıtabilecek acı veren kırmızıbiber gibi bileşenler içerir. Kızlar için bazen şık bir manikür salonu gezisi, tırnaklarını ısırmayı bırakmalarına yardımcı olabilmektedir.

 

 

Bir alternatif önerin: Çocuğunuza tırnak yeme yerine alternatif bir alışkanlık önerin ve bu alternatif alışkanlığı okuldan önce veya yatmadan önce birkaç dakika uygulayın.

 

 

Ek olarak, tırnak yeme dürtüsünü hissettiğinde derin derin nefes alma ya da yumruklarını sıkıp bırakma gibi bazı gevşetme teknikleri denemesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Gerilimi ve enerjiyi harcamak için mümkünse dışarıda koşma ve oynama imkanı oluşturun. Bazı çocuklar sanat projelerini ellerini meşgul tutmak ve rahatlamak için iyi bir yol olarak bulur. Diğer çocuklar için bir müzik aleti çalmayı öğrenmek yardımcı olabilir.

 

 

Deneyin ve tekrar deneyin: Çocuğunuza, farklı kişilerin farklı tekniklere cevap verdiğini açıklayın ve ilki işe yaramazsa, onu çeşitli çözümler denemeye teşvik edin. Genel olarak, büyüdükçe, bu konuda daha fazla sorumluluk alabilir.

 

 

Ona ve kendinize, alışkanlıkların kırılmasının zor olsa da ikinizin aynı tarafta olduğunu hatırlatın. Gerekirse ara verin ve alışkanlıklarını kırmakta ne kadar başarılı olursa olsun, çocuğunuza büyük bir şefkat ve ilgi gösterdiğinizden emin olun. Çabalarını her zaman tekdir edin. Sonunda sabrınız ve emeğiniz karşılığını verecektir.

 

 

Tırnak Isırma Konusunda Ne Zaman Endişe Edilmeli?

 

Nadir durumlarda, ciddi tırnak ısırma aşırı kaygıya işaret edebilir. Tırnak yeme sebebiyle parmak uçlarında yara veya kanama olursa, çocuğunuz diğer endişe verici davranışları da yapıyorsa veya çocuğunuzun tırnak ısırma alışkanlığı aniden ortaya çıktığında ve hızlı bir şekilde yükseldiğinde çocuğunuzun doktoruna veya bir ruh sağlığı uzmanına danışın. Böylesi durumlarda, profesyonel danışmanlık faydalı olacaktır.

 

Kaynakça
https://www.babycenter.com/0_nail-biting-why-it-happens-and-what-to-do-about-it_66590.bc

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94