Unutkanlığınızın Nedeni Alzheimer Olabilir Mi?

Unutkanlığınızın Nedeni Alzheimer Olabilir Mi?

Alzheimer hastalığı, beynin küçülmesine (atrofi) ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ilerleyici bir nörolojik bozukluktur. Alzheimer hastalığı, demansın en yaygın nedenidir.

Hastalığın erken belirtileri, son olayları veya konuşmaları unutmayı içerir. Hastalık ilerledikçe, Alzheimer hastalığı olan bir kişi ciddi hafıza bozukluğu geliştirecek ve günlük görevleri yerine getirme yeteneğini kaybedecektir.

İlaçlar semptomların ilerlemesini geçici olarak iyileştirebilir veya yavaşlatabilir. Bu tedaviler bazen Alzheimer hastalığına sahip kişilerin işlevi en üst düzeye çıkarmalarına ve bir süre bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olabilir. Farklı programlar ve hizmetler, Alzheimer hastalığı olan kişileri ve bakıcılarını desteklemeye yardımcı olabilir.

Alzheimer hastalığını iyileştiren veya beyindeki hastalık sürecini değiştiren bir tedavi yoktur. Hastalığın ileri aşamalarında, ciddi beyin fonksiyon kaybından kaynaklanan komplikasyonlar – dehidratasyon, yetersiz beslenme veya enfeksiyon gibi – ölümle sonuçlanır.


Semptomlar

Hafıza kaybı, Alzheimer hastalığının temel semptomudur. Erken belirtiler, son olayları veya konuşmaları hatırlama zorluğunu içerir. Hastalık ilerledikçe hafıza bozuklukları kötüleşir ve diğer semptomlar gelişir.

İlk başta, Alzheimer hastalığı olan bir kişi, bir şeyleri hatırlamakta ve düşünceleri organize etmekte güçlük çektiğinin farkında olabilir. Bir aile üyesi veya arkadaşın semptomların nasıl kötüleştiğini fark etme olasılığı daha yüksektir.

Hafıza: Herkes ara sıra hafıza kaybı yaşar, ancak Alzheimer hastalığına bağlı hafıza kaybı, işte veya evde çalışma yeteneğini etkileyerek devam eder ve kötüleşir.

Alzheimer hastaları şunları yapabilir:

 • İfadeleri ve soruları defalarca tekrarlar
 • Sohbetleri, randevuları veya etkinlikleri unutur
 • Eşyaları yanlış yere koyar
 • Tanıdık yerlerde kaybolur
 • Aile üyelerinin isimlerini ve gündelik nesneleri unutur

Düşünme ve muhakeme: Alzheimer hastalığı, özellikle sayılar gibi soyut kavramlar hakkında konsantre olma ve düşünme güçlüğüne neden olur.

Çoklu görev özellikle zordur ve finansmanı yönetmek, çek defterlerini dengelemek ve faturaları zamanında ödemek zor olabilir. Sonunda, Alzheimer hastası sayıları tanıyamayabilir ve bunlarla başa çıkamayabilir.

Yargılama ve karar verme: Alzheimer, günlük durumlarda makul kararlar alma ve yargılama becerisinde bir düşüşe neden olur. Örneğin, bir kişi sosyal etkileşimlerde zayıf veya karakteristik olmayan seçimler yapabilir veya havaya uygun olmayan kıyafetler giyebilir. Ocakta yemek yanması veya beklenmedik sürüş durumları gibi günlük sorunlara etkili bir şekilde yanıt vermek daha zor olabilir.

Günlük görevleri planlama ve gerçekleştirme: Yemek planlamak ve pişirmek veya favori bir oyunu oynamak gibi sıralı adımlar gerektiren rutin aktiviteler, hastalık ilerledikçe bir mücadele haline gelir. Sonunda, ileri Alzheimer hastaları genellikle giyinme ve banyo yapma gibi temel görevleri nasıl yerine getireceklerini unuturlar.


Kişilik ve Davranıştaki Değişiklikler

Alzheimer hastalığında meydana gelen değişiklikler, ruh hallerini ve davranışları etkileyebilir. Sorunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Depresyon
 • İlgisizlik
 • Ruh hali
 • Başkalarına güvensizlik
 • Sinirlilik ve saldırganlık
 • Uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Gezinme
 • Çekingenlik
 • Bir şeyin çalındığına inanmak gibi sanrılar


Korunan Beceriler

Semptomlar kötüleşirken bile birçok önemli beceri daha uzun süre korunur. Korunan beceriler arasında kitap okumak veya dinlemek, hikayeler anlatmak ve hatırlamak, şarkı söylemek, müzik dinlemek, dans etmek, çizim yapmak veya el işi yapmak yer alabilir.

Bu beceriler, hastalığın ilerleyen dönemlerinde etkilenen beyin kısımları tarafından kontrol edildiği için daha uzun süre korunabilir.


Ne Zaman Doktora Görünmeli

Tedavi edilebilir durumlar da dahil olmak üzere bir dizi durum hafıza kaybına veya diğer demans semptomlarına neden olabilir. Hafızanız veya diğer düşünme becerilerinizle ilgili endişeleriniz varsa, kapsamlı bir değerlendirme ve teşhis için doktorunuzla konuşun.

Bir aile ferdinde veya arkadaşınızda gözlemlediğiniz düşünme becerileri konusunda endişeleriniz varsa, endişeleriniz hakkında konuşun ve birlikte bir doktor randevusuna gitmeyi sorun.


Kaynakça

Bu makale ilk olarak Mayo Clinic tarafından yayınlandı. Orijinal versiyonu buradan okuyabilirsiniz.