Üst Sırt Ağrısı Belirtileri

Üst Sırt Ağrısı Belirtileri

 

Üst sırt ağrısı belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Bazıları için ağrı hafif olabilir ve birkaç gün içinde geçer, ancak diğerleri için ağrı daha da kötüleşebilir ve günlük işlerde zorluğa neden olabilir. Üst sırt ağrısı belirtileri ve tedavi planları, sorunun altında yatan nedene bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

 

Oldukça Sık Görülen Üst Sırt Ağrısı Belirtileri
Üst sırt ağrıları, genelde aşağıdakilerden biri veya birkaçı gibi ile görülebilir:

Keskin ağrı: Bu ağrı tipik olarak dayanılmazdır ve bıçak saplanması, yanma veya bir yere sıkışmış gibi hissedilebilirsiniz. Bir bölgeye yayılmak yerine genellikle bir noktada olmaktadır.

Genel rahatsızlık: Ağrı, üst sırtın bir bölümünde hissedilir ve potansiyel olarak boyun, omuz veya alt kısım gibi yakın bir alana yayılabilir. gates of olympus

Sertlik: Keskin bir ağrı veya genel ağrılar yeterince kötüleşirse, üst sırt kaslarının, bağlarının ve / veya eklemlerinin hareketliliğinin azalmasına katkıda bulunabilir. Sırtın alt kısmındaki hareketlilik tipik olarak önemli olmamakla birlikte, omurganın alanı hareketten ziyade sertlik için inşa edildiğinden dolayı, döndürme veya kaldırma gibi bazı kol hareketlerini daha zor ve hatta imkansız hale getirebilir.

Yayılan ağrı: Bu ağrı, torasik omurgada bir sinir boyunca ilerleyebilir ve potansiyel olarak kol, göğüs, mide ya da vücudun aşağısına kadar gidebilir. Yayılan ağrı keskin veya elektrik çarpmasına benzer şekilde değişebilir ve gelip gidebilir veya sürekli olabilir.

Karıncalanma, uyuşukluk veya halsizlik: Tıpkı yayılan ağrı gibi, bu belirtiler de torasik omurganın sinirleri boyunca yayılabilir ve kol, göğüs, karın veya vücudun alt kısmında olur. Torasik omurgadan yayılan karıncalanma veya uyuşukluk, kaburgalar boyunca uzanan bir bant şeklini alabilir. slot qris

Sırt ağrıları yeterince kötüleşirse, orta derecede ağır cisimleri kaldırma, bir top atma, rahatça oturma veya dinlenme gibi normal aktiviteleri etkileyebilir.

Üst Sırt Ağrısı Belirtilerinin Başlangıcı
Üst sırt ağrısı belirtileri, aşağıdakiler dahil olmak üzere herhangi bir yolla başlayabilir:

Aniden: Ağrı, herhangi bir nedenden dolayı oluşan bir yaralanmadan hemen sonra veya aniden başlayabilir.

Gecikmeli: Bazen bir yaralanmadan dolayı kaynaklanan ağrı ortaya çıkmak için birkaç saat veya daha uzun sürebilir. Bunun nedeni her zaman bilinmez, ancak iltihaplı bir süreçten veya vücudun başka bir bölgesinin bu ağrıyı fark edene kadar ki oluşan süreçten kaynaklanabilir.

Yavaş yavaş: Hafif bir ağrı olarak başlayabilir ve zamanla yavaşça kötüleşebilir.

Bazen üst sırt ağrısı gelip geçicidir. Aralıklı ağrı, nedene bağlı olarak zamanla daha da kötüleşebilir veya tamamen bitebilir. Ağrı sabahları daha kötü hissedilebilir ve gün içinde daha iyi olabiliriniz veya akşamları daha kötü olabilir ancak dinlendikten sonra daha iyi hissedebilirsiniz.
Konumuna Göre Üst Sırt Ağrısı Belirtileri
Torasik omurganın her seviyesinde, iki sinir kökü (her bir tarafta birer), vücudun her tarafında duyu ve motor fonksiyonlarını sağlayan sinir ağlarına dallanır. Bir fıtıklaşmış disk gibi, bir sinir kökü sıkıştırılırsa veya iltihaplanırsa, Torasik radikülopatinin ağrı, karıncalanma, uyuşma ve / veya zayıflık semptomları, sinir sıkışmasının spesifik vertebra seviyesine bağlı olarak farklı yönlerde yayılabilir:

T1 ve T2: Torasik omurganın tepesindeki bu sinir köklerinden biri tahriş olursa, semptomlar kol içine ya da muhtemelen göğüse yayılabilir. spaceman slot

T3, T4, T5: Bu sinir köklerinin belirtilerinin göğüse yayılması muhtemeldir.

T6, T7, T8: Bu sinir köklerinin semptomları göğüste veya karında ya da her ikisinde de görülebilir.

T9, T10, T11, T12: Torasik omurganın dibindeki bu sinir köklerinin semptomları karın içine ya da alt sırta yayılması daha olasıdır.

Bu Torasik radikülopati semptomları tipik olarak vücudun sadece bir tarafında hissedilir. Ayrıca, bitişik omur seviyeleri örtüşen sinir ağlarını paylaşabilir ve bu örtüşmeler kişiden kişiye değişebilir.

Üst Sırt Belirtileri Tıbbi Yardımlara Ne Zaman İhtiyac Duyar
Üst sırt ağrısına aşağıdakilerden herhangi biri eşlik ediyorsa, derhal bir uzmana gitmeniz gerekmektedir:
 

  • Denge veya yürüme ile ilgili sorunlar
  • Mesane veya barsak kontrolünde zorluk
  • Göğüs, mide, kalça veya bacaklarda olduğu gibi, vücudun üst veya alt kısımda herhangi bir yerde karıncalanma, zayıflık ve / veya uyuşma hissi
  • Sorunlu nefes
  • Ateş veya titreme
  • Şiddetli başağrısı lapassampit.com

 

Ayrıca, haftalarca süren ve işe gitmeniz veya iyi bir gece uykusu almanız gibi günlük işlere müdahale eden üst ağrılarınız olduğu durumda, doktora gitmeniz gerekmektedir.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/conditions/upper-back-pain/upper-back-pain-symptoms

 

 

Güncel makalelerimize erişmek için https://www.instagram.com/dilgem.com.tr/ hesabını takip edebilirsiniz.