Utangaç Olan Çocuğunuzu Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Utangaç Olan Çocuğunuzu Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla sosyalleşebilmesi ve akranlarıyla etkileşim kurabilmesi konusunda endişeli misiniz? Çocuğunuz utangaç bir mizaca mı sahip? Utangaç olan çocuğunuzu akran ilişkilerini geliştirmeye teşvik etmek için bu basit stratejileri izleyin.

Beklentileri hakkında çocuğunuzla konuşun.

Çocuğunuz halinden memnun mu? Hep sessiz olmayı mı tercih ediyor? Okul dışında arkadaşlarıyla takılma konusunda kendisini sınırlandırıyor mu? Çocuğunuzun hedeflerinin ne olduğunu bulmak, kendi sorularınızı da çözmenize yardımcı olur, çünkü artık beklentilerini karşılamasına daha iyi yardımcı olabilirsiniz. Amacınız çocuğunuzun sosyal olmasını sağlamak ve size tercih etmediği zaman bunu söylemekse, beklentileriniz hakkındaki düşüncelerinizi yeniden düzenlemek size kalmıştır. Hala arkadaşlarıyla yüz yüze gelmesinin yararlı olacağını düşünüyorsanız, onu haftada en az bir kez okul dışında bir arkadaşıyla plan yapması için teşvik edin. Akranı ve etkinliği kendisi seçebilir. Bu, her iki hedefinize de ulaşmanın yanı sıra gerekli sosyal becerileri ve etkileşimleri de kolaylaştırmaya yardımcı olur. Çocuğunuz akran ilişkileri açısından daha fazlasını istiyorsa, duygularını doğrulayın ve ona akran etkileşimini artırmasına yardımcı olacak çözümler sağlayın.

Güveni artırmak için rol yapma etkinlikleri yapın.

Tetikleyici olmayan ortamlarda konuşma, etkileşimi başlatma ve kendini ifade etme zamanını ayarlamak çocuğunuza bu becerileri doğru bir şekilde uygulama zamanı sağlayacaktır. Başka bir eğlenceli seçenek de, çocuğunuzu yaşa uygun sosyal beceriler uygulamak için kendini yanında daha rahat hissettiği bir aile bireyi ile hareket etmesini sağlamaktır.

Zorlamayın, motive edin.

Sosyal buluşmalara girmeden önce, çocuğunuzla bu durumun nasıl olacağını hayal ettiği hakkında konuşun. Onu sorabileceği çeşitli sorularla, başlamak için kullanabileceği etkinliklerle ve insanlarla etkileşim kurmak istemiyorsa uygulayabileceği kendi kendine başa çıkma stratejileri ile (anne ile zaman geçirmek, yardım teklif etmek, TV izlemek, okumak için bir kitap getirmek) donatın. Hazırlık ve planlama, sosyal durumlarda ortaya çıkabilecek endişeleri azaltmak için anahtardır.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/specialties-and-services/mental-health/how-to-encourage-your-shy-child-while-honoring-her-nature-north-shore-pediatric-therapy/