Uygulamalı Davranış Analizi Oyun Oynayın! diyor

Uygulamalı Davranış Analizi Oyun Oynayın! diyor

Çocuğunuzla nasıl oynamanız gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Biz yetişkinlerden bazıları çocuklarımızla oynamayı sever ancak bazılarımız ise bunu tercih etmez ama bu durum sorun değildir. Belki çocuğunuzla oyun oynamaktan zevk almayı öğrenmenize yardımcı olabiliriz.

Yetişkinler çocuklarıyla oyun oynarken, çoğu zaman çok fazla konuşurlar ya da çocuğa çok fazla soru sorarlar, Bu ne renk? Sende kaç adet var? Bu hangi mektup? Çok fazla konuşarak ve çocuğu sorulara boğarak, oyun dizilerini yanlışlıkla olumsuz etkileyebiliriz ve oyun şemasını tamamen başlatabiliriz.

Çocuğunuzla birlikte oyun oynadığınızda, etkileşimin sürdürülme zamanının geldiğini ve arka plana geçmeniz gerektiğini unutmayın. Çocuğunuza bunu göstermenin en kolay yolu oyunlarına katılmak ve onları taklit etmektir. (Elbette oyunları uygun olduğu sürece katılın.)

Siz de başka bir araba alın ve kendi arabanızı çocuğunuzun yaptığı gibi rampadan aşağı indirin. Çay bardağından çocuğunuzla birlikte çay içiyormuş gibi yapın. Kulelerinize blok ekleyin veya kendi kulenizi yapın. Çocuğunuzun oyun içindeki eylemlerini taklit etmek, öğrenme ve dil-konuşma büyüsünün gerçekleştiği yerdir.

Çocuğunuzun oyunu nasıl oynayacağını öğrenmesi için yardıma ihtiyacı varsa, onlar için uygun oyun eylemleri modelleyin ve sizi taklit edip etmediğini gözlemleyin. Çocukların gördüklerinden öğrendiklerine zamanla şaşıracaksınız.

Oyun, çocukların dünyalarını öğrendiği, kendilerini sosyalleştirdiği ve tadını çıkardıkları bağlamdır. Bırakın oynayalım! Gidin ve bu hafta çocuklarınızla oyunun tadının çıkarın!

Kaynakça: https://www.projectplaytherapy.com/aba-says-play/