Uyku: Her Günün Temel Bir Parçası

Uyku: Her Günün Temel Bir Parçası

 

İnanması zor olabilir ancak tatil sona erdi ve siz buna alışamadan okullar tam olarak eğitim öğretim dönemine başladı. Eğer siz de çoğu aile gibi tatile kendinizi kaptırdıysanız, tatilin çocuğunuzun iyi uyuma alışkanlıkları ve rutinleri üzerinde etkisi olmuş olabilir. Yeni bir okul dönemine geçmek bazı ek hazırlık ve geçiş süresi gerektirebilir. Bu nedenle, iyi uyku alışkanlıkları edinildiğinde okulun ilk haftalarına yapılacak başlangıçlar daha yumuşak olacaktır ve daha kolay yönetilecektir.

 

Uyku, çocuğunuzun sağlığı, gelişimi ve günlük aktivitelere katılmaya hazır olması için önemli bir ihtiyaçtır. Çocuklar, bireysel ihtiyaçlarına göre farklı saatlerde uykuya ihtiyaç duyabilirler. 3-5 yaşları arasındaki çocukların gecelik 10-13 saatlik uyku almaları önerilmektedir. Çocuğunuz 6-13 yaş arasındaysa, 9-11 saat önerilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun uyduğu süre kendini rahat hissetmesi ve günlük aktivitelere katılmak için iyi uykunun gerekli olduğunu bilmesi önemlidir. Sağlıklı uyku alışkanlıkları çocuğunuzun öğrenmesi ve gelişmesi için önemli bir beceridir.

Çocuğunuzun sirkadiyen (uyku/uyanıklık döngüsü) ritmini sıfırlamak ve sağlıklı uyku rutinlerine yardımcı olmak için evde uygulamaya başlayabileceğiniz ipuçları aşağıdadır.

İyi uyku alışkanlıkları için kontrol listesi:

1) Yatağı sadece uyumak için kullanın. Yatakta başka faaliyetler yapmak, çocuğunuzun beyninin yataklarını uyku ile ilişkilendirmesini zorlaştırabilir.

2) Yatmadan 30 dakika önce, çocuğunuzun uykuya geçmesine yardımcı olmak için düzenli ve sakinleştirici bir aktivite yapın. Rutinin çocuğunuzu sakinleştirmesini ve her gece belirli bir düzende kalmasını sağlayın. Yatma vaktine pijamaları giyinmek, diş fırçalamak, okumak, vb. aktiviteleri de dâhil edin.

3) Yatma ve uyanma saati belirleyin ve haftanın her günü bu saate uyun. Zaman konusunda sıkı ve tutarlı olun.

4) Yatmadan en az bir saat önce, televizyon izleme, ev işleri yapma, fiziksel egzersiz, video oyunları ya da kavgaya neden olabilecek diğer aşırı uyarıcı aktiviteleri ortadan kaldırın.

5) Öğleden sonra ve akşam saatlerinde şeker veya kafein içeren yiyecek ve içecekleri kullanmayın.

6) Çocuğunuz uyumakta sorun yaşıyorsa, birlikte yaklaşık 20 dakika boyunca fazla uyarıcı olmayan bir kitap okumayı deneyin.

7) Tutarlı olun ve böyle devam edin.

Kaynakça
https://kidshealth.org/en/teens/care-about-germs.html?WT.ac=ctg

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94