Uyku Öncesi Dil ve Konuşma Becerileri İçin Aktiviteler

Uyku Öncesi Dil ve Konuşma Becerileri İçin Aktiviteler

Uyku vakitleri çocuğunuzun dil ve konuşma becerilerini geliştirmek için harika vakitler olabilir. Bu, ebeveyn-çocuk arasında geçen zamanı beceri geliştirmek, bu becerilere dil ve konuşmayı da dâhil ederek kullanmak gibi çeşitli amaçlar için yararlı olabilir. Günlük rutinlerinize dâhil edebileceğiniz bazı eğlenceli ipuçları için aşağıya bakın.

Dil ve konuşma becerilerini geliştirmek için 5 ipucu:

Yönerge izleme: Yönü takip etmek için uyku öncesi rutinlerini kullanın. Çocuklara yatmaya hazırlanırken bir veya iki adım izlemelerini söyleyin ve gerektiğinde yardım edin. Örnekler arasında “Kirli çamaşırlarını sepete koy” gibi yönergeler sayılabilir. Yol tariflerini rutine dâhil etmek de, çocuğunuzun konum kavramlarını ve işitsel anlama yeteneğini hedefleyecektir.

Sıralı Yönerge: Talimatlara uymaya benzer şekilde, çocuğunuza takip etmesi için bir sıralı yönerge sunmak adımları sıralama becerisini hedefler. Bu beceri, çocuğunuzun öğretmenini dinlediğinden ve akranlarına ayak uydurduğundan emin olmak için okul günü boyunca önemlidir. Örnekler arasında “Önce dişlerini fırçala ve sonra bir kitap seç.” verilebilir. Daha büyük çocuklar için daha karmaşık bir sıra kullanılabilir.

Hikâye anlatımı: Çocuklara okumak, kelime haznesini genişletmek ve okuma yazma öncesi becerileri, işitsel anlamayı ve cümle kurmayı hedeflemek için çok önemlidir. Çocuklarınıza okurken periyodik olarak “Boz ayı kimi gördü?” gibi sorular yöneltebilirsiniz. Ya da “tırtıl neden bu kadar çok yemişti?” diye sorabilirsiniz. Bir kitabı bitirdikten sonra çocuğunuzdan size hikâyeyi tekrar anlatmasını isteyin. Gerekirse, resimleri anlatıma yardımcı olması için kullanabilir.

Kelime dağarcığına eklemeler: Çocuğunuza yüksek sesle okumak dil gelişimi için son derece faydalıdır. Hikâyeler okurken, yeni kelimeleri vurgulamak ve pekiştirmek kelime becerilerini geliştirecek ve gece kelimelerini açıklamak kullanımı teşvik edecektir. Bağlam içinde pijama, ay, gece ve yıldızlar gibi kelimeleri kullanın ve çocuğunuzu da yeni kelimeler kullanmaya teşvik edin!

Anlatma: Yaptıklarınızı açıklamak, çocuğunuzun dildeki kavramları ve eylemleri doğru üretmesini sağlayabilir. Anlatım, ayrıca çocuğunuzun kelime dağarcığını genişletmenize de yardımcı olabilir. Örnekler yapılan şeyleri tanımlamayı ve sıfatların (örneğin renk, doku, boyut vb.) kullanımını içerebilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/speech-and-language-activities-for-bedtime-north-shore-pediatric-therapy/