Uzun Süreli Karantina Sırasında Akıl Sağlığı Nasıl Korunur?

Uzun Süreli Karantina Sırasında Akıl Sağlığı Nasıl Korunur?

Karantina ve Potansiyel Psikolojik Düşüş

Hepimizin bildiği gibi, COVID-19 gezegende yayıldığı için potansiyel olarak orantılı bir epidemiyolojik krize katlanıyoruz. Karantinanın, enfeksiyon artış hızındaki eğriyi azalttığı, daha az enfeksiyona neden olduğunu ve pandemiye daha hızlı bir son verdiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, hastalık kontrolü açısından zorunlu olsa da, karantina sonrasında önemli psikolojik yansımalar olacaktır.

Fiziksel alanlarda insan etkileşiminin kısıtlanması, enfekte bir bireyin izolasyon için küçük bir alana hapsedilmesi, virüsün başkalarına bulaşma endişesi ve finansal sonuçlar gerçek psikolojik sıkıntılar için tam bir reçetedir.

Bazı çalışmalar, karantinanın psikolojik etkisinin karantina tamamlandıktan sonra üç yıla kadar süren karışıklık, öfke ve travma sonrası stres bozukluğuna neden olabileceğini göstermiştir. Diğer çalışmalar, uzun karantina günlerinin karışıklığa, hayal kırıklığına, can sıkıntısına, depresyona, uykusuzluğa, kaygıya ve korkuya neden olabileceğini göstermiştir.

En Savunmasız Olanlar İçin Hassasiyet ve Merhamet

Herkesin psikolojik sağlığı söz konusu olsa da, nüfusun kalıcı psikolojik sıkıntıya karşı özellikle savunmasız olan kesimleri vardır. Psikiyatrik hastalık öyküsü olanlar için karantina özellikle zararlı olabilir.

Örneğin, zaten bir kaygı, çaresizlik ve zorunlu bir karantina tarafından oluşturulan kontrol eksikliğinden muzdarip olanların, kaygıları kesinlikle artacaktır. Klostrofobisi olan biri için, küçük bir alanda kilitli kalmak dayanılmaz derecede stresli olabilir. İntihar düşüncesi olan kişiler böyle durumdalarda özellikle risk altındadırlar.

Enfeksiyonun uygun önlemler alınmadan hızla yayılabileceği için yaşlılar özellikle savunmasız bir durumdadırlar. Daha yüksek ölüm riski olan yaşlılar için karantinanın eksiksiz olması gerekmektedir. Bu eksiksiz karantina, başkalarına bağımlı olmaları ile birleştiğinde, kaygı ve depresyon düzeylerinde artışa neden olan çaresizliklerini artırmaya neden olur.

Hastanelerde ya da bakımevinde olanlar bakıcılar tarafından kontrol ediliyor. Bununla birlikte, mevcut ortamdaki bakıcıların bu durumdan bunalmış olmaları varsayılabilir.

Bu nedenle aile üyeleri yaşlılarına telefon etmeye, mesaj ve e-posta göndermeye devam etmelidirler. Ailenin sevdiklerini kontrol ettiklerinin farkında olduklarında bakıcılar daha dikkatli olurlar.

Karantina Etkisini Azaltmanın Yolları

Kamu Yetkilileri

1. Karantinayı tıbbi olarak ihtiyatlı olanların sınırları dahilinde mümkün olduğunca kısa tutmak için her türlü çaba gösterilmelidir. Çalışmalar, karantina süresi uzadıkça psikolojik etkinin giderek olumsuzlaştığını göstermiştir.

2. Araştırmalar, salgının doğası hakkındaki bilgiler düzenli olarak güncellendiğinde ve karantinanın yararları düzenli olarak hatırlatıldığında, insanların karantinayı daha iyi tolere edebildiğini ve kurallara daha iyi uyduğunu göstermektedir.

3. İnsanları karantina için zorlamak yerine onaylarını almak, sürece katıldıklarını hissettirir ve çaresizlik duygularını azaltır. Bir kişi dış baskı ile karşı karşıya kaldığında, ona seçme hakkı vermek, kurban olma hissini hayatta kalma hissine dönüştürmesine yardımcı olur.

4. Eğitim önemlidir. Olumsuz olsa bile insanlara olabildiğince fazla bilgi sağlamak güven inşa eder ve bilinmeyenin mümkün olduğu kadar en aza indirildiği için kaygıyı azaltır. COVID-19’dan dolayı karantinada olanlar ikili korkuya sahiptirler. Enfekte olmaktan veya başkalarına bulaş korkuyorlar. Doğru bilgi, bu korkunun bir kısmını hafifletebilir.

5. Yeterli gıda, ilaç ve diğer gerekli malzemelerin akışını sağlamak için gerekli olan sistemleri hızla oluşturun.

Bireyler

1. İlgilenilen aktiviteler, öğrenilecek yeni şeyler veya her zaman öğrenmek ya da ustalaşmak istediğiniz becerileri bularak sıkıntınızı azaltın. Karantinada olmak, yaşamın beklemeye alınması gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, karantina süresince yaşamın farklı şekilde tanımlanması gerekebileceği anlamına gelir.

2. Sosyal ağınıza bağlı kalın. Toplumsal uzaklık yalnızca fiziksel uzaklıktır. Sosyal bağlantılarınızı korumanız ve belki de genişletmeniz gerekebilir. Sosyal bağlantıyı sürdürmek, kendinizi anksiyete ve uzun süreli sıkıntıdan korumak için gereklidir.

3. Haberleri kontrol etme limitinizi aşmamak için elinizden geleni yapın. Yeni haberler ile sürekli temas içinde olmak daha fazla kontrole sahipsiniz gibi görünebilir, ancak gerçekte bu durum kaygıya neden olur.

4. Bir şey oluşturmak için zaman harcayın. Bahçecilik, fırıncılık, dikiş veya inşaat olsun, önemli değil. Bunlardan ve benzeri faaliyetlerden herhangi biri, pandemi üzerinde çok az kontrol yaşamanın ışığı altında size kontrol hissi verir.

5. Hayatınızdaki ve programınızdaki yapıyı korumak, hissettiğiniz yönelim bozukluğunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Programınız öncekinden farklı olsa da, esnekliğe izin veren günlük bir rutin oluşturmak çok önemlidir.

6. Günlük olarak temiz hava alın. İster tek başınıza, ister ailenizdeki biriyle birlikte yürüyebilir, hatta yürürken bir arkadaşınızla telefonda sohbet edebilirsiniz. Karantina, evinizin içinde 7/24 kilitli olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu, hükümet ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerine göre bakım yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Kaynakça: https://globalteletherapy.com/how-to-maintain-sanity-during-a-prolonged-quarantine/