Vokal Hijyenin Önemi

Vokal Hijyenin Önemi

Vokal Hijyenin Önemi

Sizi gerçekten tanımlayan şeyler nelerdir? Kişiliğiniz? Görünüşünüz? Kariyeriniz? Bütün bunlar, kim olduğumuzun farklı kısımlarını oluşturur, ancak insanların sık sık hesaba katmadığı bir parçamız vardır, o da sesimizdir. Sesiniz kimliğinizin belirleyici bir yönüdür. Sesinizi korumak önemlidir. Sesinizi sağlıklı tutma eylemine ve sanatına vokal hijyen denir. Vokal hijyen, vokal kıvrımlarınızı sağlıklı ve sesinizi güçlü ve net tutmak için adımlar atmayı içerir.

Vokal kıvrımlarımız ince bir mukoza tabakası ile kaplıdır. Bu mukozal katman, vokal kıvrımların doğru titreşimi için hayati önem taşır. Vokal kıvrımların düzgün çalışması için mukozal tabakanın nemli kalması gerekir. Mukozal tabakayı nemli tutmak için yeterli su tüketimi hayati önem taşır. Su, iyi vokal hijyen uygulamalarında en iyi müttefikinizdir! Vokal hijyenin en kötü düşmanlarından biri ise kafeindir. Kafeinli içecekler (kahve, soda vb.) mukozal tabakayı kurutur, bu da kaba bir ses ve vokal kıvrımlarda olası hasara yol açar.

Su içmek ve kafeinli içeceklerden kaçınmak, sağlıklı ve iyi bir sesi korumanın en iyi (ve en kolay) yollarından biridir. Tabii ki, suyun sağlık açısından başka birçok yararı da vardır.

Vokal hijyeninin bir başka önemli yönü de sesinizi kötüye kullanımdan korumaktır. Yanlış ses kullanımı, vokal kıvrımlar yanlış kullanıldığında ortaya çıkar. Takımınız için tezahürat etmeyi sever misiniz? Öğretmen misiniz veya bir din adamı mısınız? Eğer öyleyse, hevesli ve yürekten gelen tezahürat veya öğretiniz vokal kıvrımlarınıza zarar verebilir. Bu “yanlış ses kullanımı”, yüksek sesle konuşulduğunda, uzun süreli bağırıldığında, tezahüratlar yapıldığında, çığlık atıldığında, hatta uzun süre konuşulduğunda, yani vokal kıvrımların yanlış kullanılması durumunda ortaya çıkar. Tezahürat yaparken veya bağırırken, vokal kıvrımlarınız birbirine sertçe çarpmaktadır. Bir süre sonra, bu çarpışma vokal kist veya nodül gibi patolojilere neden olabilir.

Bunlar ağrılı olabilir ve kalıcı hasara neden olabilir. Ses kıvrımlarınızı bu tür istismarlardan koruyun! Eğer ki bunlar kendinizi neşelendirmenize yol açıyorsa, onları yapın! Sadece elinizde bol su olduğundan ve birkaç saat sonra sesinizi dinlendirdiğinizden emin olun.

Kaynakça: https://knoxvillespeech.com/importance-vocal-hygiene/