Yakınlık ve Yakınlık Korkusu

Yakınlık ve Yakınlık Korkusu

Yakınlık genellikle karşılıklı savunmasızlığı, açıklığı ve paylaşımı ifade eder. Genellikle evlilikler ve arkadaşlıklar gibi yakın, sevgi dolu ilişkilerde bulunur. Terim bazen cinsel etkileşimleri ifade etmek için de kullanılır, ancak yakınlığın cinsel olması gerekmez.

Samimiyet, sağlıklı bir sosyal yaşam sürdürmek için hayati olabilir. Yakınlıktan kaçınırsanız, kendinizi izole edilmiş veya başkalarıyla sürekli çatışma halinde bulabilirsiniz. Yakınlık korkusu bir ilişkiyi bozduğunda, çift danışmanlığı veya bireysel terapi yardımcı olabilir.

Yakınlık Nedir?

Yakınlık önemlidir, çünkü insanlar başkalarıyla yakın kişisel ilişkiler geliştiren sosyal yaratıklardır. Yakınlık, romantik ilişkilerin görüntülerini çağrıştırırken, yakın arkadaşlıklarda, ebeveyn-çocuk ilişkilerinde ve kardeşlikte de ortaya çıkabilir. Dört tür yakınlık vardır:

 • Deneyimsel Yakınlık: İnsanlar boş zaman etkinlikleri sırasında bağ kurduğunda. İnsanlar eylemlerini ekip çalışması içinde "senkronize edebilir" veya kendilerini uyum içinde hareket ederken bulabilirler.
  • Örnek: Bir baba ve oğul, takım çalışmasına bir ritim geliştirerek model bir tren inşa etmek için birlikte çalışırlar.
 • Duygusal Yakınlık: İnsanlar duygularını birbirleriyle, hatta rahatsız olanlarla bile paylaşırken kendilerini güvende hissettiklerinde.
  • Örnek: Bir kadın, beden imajı sorunları hakkında kız kardeşine güveniyor. Güvensizliklerini kendisine karşı kullanmaktansa kardeşinin teselli sunacağına güvenir.
 • Entelektüel Yakınlık: İnsanlar, aynı fikirde olmasalar bile fikir ve görüşleri paylaşmakta kendilerini rahat hissettiklerinde.
  • Örnek: İki arkadaş hayatın anlamını tartışıyorlar. Birbirlerinin fikirlerini duymaktan zevk alırlar ve tartışmayı “kazanma” ihtiyacı hissetmezler.
 • Cinsel Yakınlık: İnsanlar şehvetli veya cinsel faaliyetlerde bulunduğunda. İnsanlar “mahremiyet” kelimesini kullandıklarında genellikle bu türden bahsediyorlar.
  • Örnek: İki aşık, birbirlerine nasıl dokunulmayı tercih ettiklerini bilerek ön sevişme yaparlar.

Romantik bir ilişkide samimiyet, genellikle zamanla oluşan bir şeydir. Yeni ilişkilerin yakınlık anları olabilir, ancak uzun vadeli yakınlık oluşturmak, sabır ve iletişim gerektiren aşamalı bir süreçtir. Pek çok insan, ilişkilerinin kalitesini, yakınlığın derinliğine ve partnerlerine ne kadar yakın hissettiklerine göre değerlendirir.

Yakınlık Korkusu

Yakınlık, daha çok sevilmenize ve daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak yakınlık aynı zamanda çok fazla güven ve kırılganlık gerektirir ve bunu korkutucu bulabilirsiniz. Birçok insan samimiyetle mücadele eder ve yakınlık korkusu terapide ortak bir endişedir.

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı yakınlıktan korkabilirler. En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Terk Etme Sorunları: Birine bağlandığınızda, o kişinin ayrılacağından korkabilirsiniz.
 • Reddedilme Korkusu: Herhangi bir kusur veya kusuru ortaya çıkardığınızda, diğer kişinin artık sizinle birlikte olmak istemeyeceğinden endişelenebilirsiniz.
 • Kontrol Sorunları: Başkalarına duygusal olarak bağlandıkça bağımsızlığınızı kaybetmekten korkabilirsiniz.
 • Geçmişte İstismar: Çocukluk çağı istismarı, özellikle cinsel istismar öyküsü, başkalarına güvenmenizi zorlaştırabilir.

Yakınlık sorunları için profesyonel yardım ararken, Yakınlık Korkusu Ölçeği’ni (FIS) almanız istenebilir. Bu ölçek, romantik bir bağlamda duygusal yakınlıktan ne kadar korktuğunuzu ölçer. “Eşime güçlü sevgi duygularını göstermekten muhtemelen gergin olurum” gibi ifadelere katılmanızı veya katılmamanızı ister. Araştırma, yüksek bir FIS puanını artan yalnızlıkla ilişkilendirdi.

İlişkide Yaklaşım İnşa Etmek 

Yakınlık korkularının üstesinden gelmek mümkündür. Şefkatli bir danışman, korkunuzu tetikleyen temel duyguları anlamanıza yardımcı olabilir. Kendinizi izole etmenin yanı sıra, bu duygulara hitap etmenize ve onlarla başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.

Bazen kaçınan kişilik bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunları da yakınlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Bu teşhisleri tedavi etmek de önemli faydalar sağlayabilir.

Her iki eş de yakınlıktan korkmasa bile, bir çift birbirine açılmakta sorun yaşayabilir. Aşağıdaki öneriler sizin ve eşinizin daha yakın olmanızı sağlayabilir.

 • Sabırlı ol: Birini gerçekten tanımak ciddi bir zaman taahhüdü. Güven oluşturma süreci genellikle yavaş bir süreçtir. Yakınlık bir yarış değildir.
 • Kolay şeylerle başlayın: Gelecekten bahsetmeyi geçmişten daha kolay buluyorsanız, hayallerinizi ve hedeflerinizi paylaşarak başlayın. Güven arttıkça, daha zor konular hakkında konuşmayı daha az korkutucu bulabilirsiniz.
 • İhtiyaçlarınız hakkında açıkça konuşun: Yeniden şarj etmek için çok fazla zamana ihtiyacı olan biri misiniz? Ne sıklıkla seks yapmayı seversin? Arzularınızın “açık” olduğunu varsaymak yerine, partnerinize ne istediğinizi açıkça söylerseniz birçok yanlış anlaşılmayı önleyebilirsiniz.
 • Birbirinizin farklılıklarına saygı gösterin: En samimi ortakların bile hala kendi kimlikleri var. Siz ve eşiniz birbirinizi sevmek için her şeyde hemfikir olmanıza gerek yok.

Siz ve eşiniz birbirinize yakınlaşmakta zorlanıyorsanız, hala umut var! Çift danışmanlığı, iletişiminizi güçlendirmenize ve yanlış anlamaları çözmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, her bir tarafın, onları geride bırakabilecek yakınlık korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Yardım almakta utanılacak bir şey yok.

Kaynakça

Bu yazı GoodTherapy tarafından yazılmıştır. Yazının orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.