Yardım! Çocuğumun Konuşma Problemiyle Alay Ediyorlar

Yardım! Çocuğumun Konuşma Problemiyle Alay Ediyorlar

"İnsanlar konuşma tarzım yüzünden benimle dalga geçiyor." Okuldaki diğer çocuklar konuşmamı beğenmiyor. Bu ifadeler size tanıdık geliyor mu? Talihsiz gerçek şu ki, konuşma problemi olan çocuklar sıklıkla akranları tarafından alay konusu oluyor. Dil ve konuşma terapisti Profesör Gordon W. Blood, Ph.D. tarafından yapılan bir araştırmaya göre:

Kekeleyen çocukların bir zorba tarafından hedef alınma olasılığı % 61’den daha yüksektir.

Okulda alay edilmesi ve zorbalık onlar için korkutucu bir deneyim olabilir.

Çocuğunuzun Konuşma Problemiyle Alay Ediliyorsa Ona Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Alay edilmenin herkes üzerinde ciddi bir etkisi olabilir, ama özellikle herhangi bir konuşma problemi olan çocuklar üzerinde. Ve Blood’ın çalışmasında belirtildiği gibi, özel ihtiyaçları olan çocuklar, genellikle daha fazla zorbalığa uğrama riski altındadır çünkü daha fazla içe kapanık görünürler. Bu tür alaycı davranışlar genellikle özgüven eksikliği ve sosyal gruplardan dışlanma ile sonuçlanır. Bu zor durumlarda çocuğunuza rehberlik etmek için ebeveyn olarak ne yapabilirsiniz? İşte birkaç öneri:

Çocuğunuzun ne söylediğini dikkatlice dinleyin. Çocuğunuzun neler hissettiğini anlayın, onu onaylayın ve neler olduğu ve olabileceği konusunda dürüst olduğu için çocuğunuzu övün. Çocuğunuza tüm ilginizi verdiğiniz zamanları arttırmaya çalışın.

Güven oluşturun. Şüphesiz çocuğunuzun kendine güveni yetersiz. Çocuğunuzun konuşmakla alakalı olmayan güçlü yönlerini övün. Örneğin, atletik becerileri, organizasyon becerileri, kardeşlerine karşı şefkat vb.

Çocuğunuzun öğretmenine danışın. Çocuğunuzun konuşma problemini net bir şekilde anlatmak ve sınıfta bununla nasıl başa çıkabileceğiyle ilgili bir strateji bulmak için okula başlamadan önce öğretmenle görüşmeyi düşünebilirsiniz.

Çocuğunuzu, okuldaki bir öğretmenden veya dil ve konuşma terapistinden yardım almaya teşvik edin. Konuşma terapistleri, öğrenciler için kaynaştırıcı bir ortam yaratmak üzere eğitildikleri için, çocuğunuzun alay ve zorbalıkla başa çıkmasında büyük bir rol oynayabilir. Dil ve Konuşma terapisti, çocuğunuzun sınıfıyla konuşma bozuklukları hakkında konuşmak isteyebilir. Ayrıca, okulda iddialı olmasını sağlayacak olan önceden belirlenmiş etkili cevaplar geliştirmek için çocuğunuzla birlikte çalışabilir.

Kaynakça: https://www.speechbuddy.com/blog/speech-therapist/child-speech-impediment/#more-6993