Yardım Edin! Çocuğum Beni Dinlemeyecek!

Yardım Edin! Çocuğum Beni Dinlemeyecek!

Bir ebeveynin “Çocuğum beni dinlemeyecek.” demesi normaldir. Çocukların ilk söylenilenleri anlamaya başladığı zamanlar ebeveynler için heyecan verici bir zamandır. Ancak bir çocuk gelişmeye devam ederken düşünceler “Ne istediğimi anlıyor mu?” ifadesinden “Sorduğumu anlıyor mu ve yapacak mı?” sorusuna dönüşebilir. Bazı ebeveynler genellikle bağımsız ve kendi kendine yeterli olmaları için çocuklarını yetiştirirler. Ama aynı zamanda, çocuklarının hala güvenliklerinden ve refahlarından sorumlu yetişkinler olarak kendilerini dinlemelerini istiyorlar. Peki, bunu nasıl başarabiliriz? İşte çocuğunuzun sizi dinlemesine yardımcı olacak bazı ipuçları.

Çocuğunuzun Sizi Dinlemesi İçin 5 İpucu

Beklentileri öğretin ve olumlu davranışları ödüllendirin. Tüm çocukların bunu kendi kendilerine anlamaları güzel olsa da, beklentilerinizi açıklığa kavuşturmak çok önemli olabilir. Markette sizinle birlikte kalması gerektiğini veya yemek bittiğinde size haber vermesi gerektiğini bilmesi, onun sizin için kabul edilemez davranışlarda bulunma olasılığını azaltabilir.

Görselleri kullanın. Yeni yürümeye başlayan çocukların özellikle dil arenasında hızlı bir büyüme ve gelişme zamanları olduğunu unutmayın. Bu yaştaki çocuklar büyük çocuklar kadar sözlü bilgi tutamaz ve işleyemezler ve kelimeleri nesnelerle yeni yeni birleştirmeyi öğrenirler. Bu gelişmeyi desteklemenin bir yolu, anlama becerilerini teşvik etmek için görsel yardımcıları kullanmaktır.

Basit dil, basit kavramlar kullanın. Dilinizi mümkün olduğunca basit tutun. Kurallar ve çocuğunuzun yapmasını istediğiniz şeyler hakkında uzun açıklamalar yapmayın. Aksine, basit bir komut verin.

İlk / sonra. Çocuklar geliştikçe, hafıza ve diğer entelektüel kapasitelerin gelişimi zamansal ilişkileri anlama yolunu açar. Yani, bu yaştaki çocuklar Y gerçekleşmeden önce X’in gerçekleşmesi gerektiğini anlamaya başlayabilirler. Örneğin, bir çocuk için, “Önce bu legoları toplayalım, sonra dışarıda oynayabiliriz.” ifadesini anlamak, “Bu legolar halının üzerinde olduğu sürece hiçbir yere gitmiyoruz” ifadesini anlamaktan daha kolaydır. Bu ilk modeli, çocuğunuz için birçok görev ve rutinde kullanabilirsiniz.

Empati. Son olarak, belki de çocuğunuzun sizi dinlemesini sağlamak için en önemli ipucu empati kurmaktır. Büyümek zordur. Bu yüzden, çocuğunuzun bakış açısını anlamaya çalışın. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, daha büyük çocuklara kıyasla dünya ile farklı düşünme, hissetme ve etkileşim kurma yollarına sahiptirler. Ebeveynler olarak, aç hissetme veya şekerlemeler gibi faktörlerin bir çocuğun kendi ortamının taleplerini karşılama yeteneği üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinin farkında olmalıyız.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz beklentilerinizi takip etmekte ve uygun şekilde davranmakta zorlanıyorsa, bir uzmana danışmanız önerilir. Aslında bu davranışlar gelişimin tipik bir aşaması olmakla birlikte, ileriki süreç ile ilgili endişeleriniz varsa, bir akıl sağlığı uzmanına danışmanız önerilir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/help-toddler-wont-listen/