Yarık Damak Tedavi Sürecinde Dil ve Konuşma Terapistinin Rolü

Yarık Damak Tedavi Sürecinde Dil ve Konuşma Terapistinin Rolü

Damak yarığına müdahale ve bakımı, siz ve çocuğunuz için yorucu ve stresli bir süreç olabilir. Yarık damak tedavisinde çok disiplinli bir ekip yaklaşımı, çocuğunuza ve aileye en üst düzeyde bakım sağlamanın en iyi yoludur. Birden fazla ekip üyesinin sık sık iletişim kurmasına ve yaklaşımları koordine etmesine izin vermek, genel olarak daha kapsamlı bir bakım planı ile sonuçlanacaktır. Bu ekibin vazgeçilmez bir üyesi de dil ve konuşma terapistidir.

Bir Dil ve Konuşma Terapisti, Yarık Damağa Sahip Olan Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bir dil ve konuşma terapisti çocuğunuz için bir araya gelmiş müdahale ve bakım ekibinin kritik bir parçasıdır. Dil ve konuşma terapistleri, çocuğunuzun yaşamın ilk birkaç yılında yaşayacakları sürekli değişikliklerle dil ve konuşma becerilerini destekleyerek ve çocuğun beslenmesine yardımcı olarak erken dönemde destek sağlarlar.

Doğumdan itibaren, yarık damaklı bir çocuğu beslemek ebeveynler için zor olabilir. Bir dil ve konuşma terapisti, uyarlanabilir teknikler için bazı stratejiler ve bu zorluğu hafifletmek için yararlı araçlar sağlayabilecektir. Çocuğunuza en etkili bakımı sağlamak ve çocuğunuzun ağız yoluyla yeterli beslenmeyi sürdürmesini sağlamak için beslenme uzmanları ve hemşirelerle yakın çalışacaktır.

Çocuğunuz büyüdükçe ve geliştikçe, artikülasyon (sesletim) becerilerinin düzenli ve tutarlı bir şekilde değerlendirilmesi, herhangi bir üretim hatasının yapısal zorlukların veya çocuğunuzun zayıf / yetersiz kaslarına dayanarak telafi edici bir durumun sonucu olup olmadığını belirlemek için önemlidir. Yarık damak müdahale ekibi, çocuğunuzun dil ve konuşma becerilerinin gelişim için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Ek bir ameliyattan önce dil ve konuşma terapisi deneme seansı önerilebilir. Bir dil ve konuşma terapisti, yarık damak ile birlikte ortaya çıkabilecek işitme bozukluklarını da değerlendirebilir. Bu kayıplar, sesleri ve dili anlama ve / veya edinmede zorluklara neden olabilir.

Son olarak, destekçi olacak bakıcının rolü, dil ve konuşma terapisti tarafından sağlanan ekip için de kritik bir parçadır. Dil ve konuşma terapisti, yararlı web siteleri hakkında bilgi, faydalı yayınlar ve sizin ve ailenizin kullanabileceği bakım hakkında bilgi sağlayarak size yardımcı olabilir.

Yarık damağa sahip çocuğunuzla içinde bulunduğunuz zor bir yolculuk olabilir, ancak doğru yardımla çocuğunuz bu durumun zorluklarının üstesinden gelecektir.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/health-care/the-role-of-the-speech-pathologist-in-a-cleft-palate