Yaşamınızdaki Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Yaşamınızdaki Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Mutluluk sadece stres yokluğundan daha fazlası olmasına rağmen, stres giderici aktiviteler ile mutluluk arasında bir ilişki vardır. Olumlu psikoloji öncüsü Martin Seligman, içgüdüsel olarak tanıyabileceğiniz her şeyin kolaylaştırıldığı ve geliştirildiği “otantik mutluluk” hakkında araştırmalar yapmış ve yazılar yazmıştır. İçgüdüsel olarak bildiğiniz şeyler ruh halimiz için iyidir: güçlü ilişkiler, zorlu başarılar ve hayatın anlamı.
 

Baylor Üniversitesi Profesörü ve pozitif psikoloji alanında bir başka öncü olan Dr. Michael Frisch, bir insanın mutluluğuna katkıda bulunan 16 farklı yaşam alanı buldu ve bu alanlarda kişinin memnuniyetini ölçmenin, kişinin genel mutluluk ve yaşam seviyesini ölçmeye yardımcı olabileceğini söyledi. İlginçtir ki mutluluğu getiren şeylerin çoğu, egzersiz yapmak, yaratıcılığı ifade etmek, destekleyici arkadaşlıkları sürdürmek, derli toplu bir eve sahip olmak ve işinizden zevk almak gibi stresi azaltan şeylerdir.

 

Stresle karşı karşıya kaldığınızda, genellikle yakın baskıları hafifletmek aklınızdaki her şeyden önce gelir. Bununla birlikte, genel mutluluğu arttırdığı bilinen aktiviteleri de içeren bir stres azaltma programını takip etmek size kısa süreli stres azaltma ve mutlu bir yaşamın kalıcı kazanımlarını sağlayabilir. Yaşamınıza genel bir mutluluk hali eklediğinizde ve onu destekleyen yaşam tarzı özelliklerini alışkanlık haline getirdiğinizde, yaşamınızdaki stresi daha iyi yönetebilirsiniz.

Hayatınızda Daha Fazla Mutluluğu Nasıl Yaratabilirsiniz
Aşağıdakiler mutluluğu destekleyen 16 farklı özelliğin bir listesidir. Bu özellikleri yaşamınıza dahil etmeniz stresinizi hafifletmenize yardımcı olabilir!

1. Sağlık: Sağlığınızı koruyorsanız, mutluluğunuzu koruyorsunuzdur. Sağlık sorunları ek stres getirebilir ve stres size mutluluk ve rahatlama getirecek şeyleri yapmanızı zorlaştırabilir.

2. Özsaygı: Kim olduğunuzu kabullenmek ve şu an olduğunuz kişiyi sevmeniz sizin için önemlidir. Düşük özgüven, hayatınızın birçok alanını olumsuz etkileyebilir.

3. Hedefler, Değerler ve Manevi Yaşam: Bunlar üç farklı konudur, ancak birlikte ele alındıklarında içsel-pozitif bir odaklanma içermektedirler. Bunların hepsi hayatınıza anlam katan şeylerdir ve bunların sizin mutluluğunuzla yakından bağlantıları vardır.

4. Para: Belli bir noktanın ötesinde, daha fazla paranın önemli ölçüde mutluluk getirmediği doğrudur. Ancak, çok az paranın size stres ve zorluk getirebileceği de doğrudur. Rahat yaşamak için yeterli paraya sahip olmak önemlidir.

5. İş: Sizi memnun eden bir işe sahip olmak idealdir. Sizin mutsuz eden bir işiniz olmamalıdır.

6. Oyun Oynamak: Boş zaman geçirmek, eğlenmek, rahatlamak… Hepsi sizin mutluluk ve stres seviyeniz için önemlidir. Her zaman oyun oynamanıza gerek yok ancak eğlenmek için kendinize biraz zaman ayırmanız gerekmektedir.
{!GALLERY}
7. Öğrenmek: Yeni beceriler kazanmak ve bir insan olarak gelişmek, yeni hazları içerir ve size yaşamınızda daha fazla kaynak sağlayabilir. Bu hem stres hem de mutluluk için harika bir yöntemdir.

8. Yaratıcılık: Aynı şey yaratıcılığınızı ifade etmek için de geçerlidir. Aslında, yaratıcılığı kullandıran sanat etkinliklerinin, kendilerini yaratıcı olmayan kişiler olarak kabul edenlerin sağlığı ve mutluluğu için iyi olduğu bilinmektedir.

9. Yardım Etmek: Görünüşe göre biz insanlar olarak başkalarına bir dereceye kadar yardımcı olmayı çok seviyoruz. Fedakarlığınızı kullanmanın yollarını bulmak sizi mutlu ve daha az stresli tutabilir.

10. Aşk: Hayatınızda sevdiğiniz bir partnere ve aşka sahip olmak, kendinizi neşeli hissetmenizi sağlayabilir.

11. Arkadaşlar: Destekleyici bir çevreyi sürdürmek, bu daire küçük olsa bile, yaşamın hemen her alanında daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir ve strese karşı mükemmel bir tampon sağlayabilir.

12. Çocuklar: Çocuklar hayatımıza anlam katarlar.

13. Akrabalar: Drama eğilimli ağır bir aileden gelmediğiniz sürece, akrabalara yakın kalmak hayatınızı eğlenceli, destekleyici ve anlamlı tutabilir. Bununla birlikte, ailenizle iletişim kurmanın düşük stresli yollarını bulmak, olayların drama içermemesi için önemlidir.

14. Ev: Stresinizi alan ve içinde rahatlayabileceğiniz bir eve sahip olmanız mutluluğunuza katkı sağlar ve bu evin bakımı sizin için önemli olabilir.

15. Komşuluk: Yakın ve destekleyici ya da en azından tehlike içermeyen bir mahallede yaşamak, destek ve bağlantı sunarak mutluluğa katkıda bulunabilir ve stresi azaltabilir.

16. Topluluk: Yaşadığınız alan gibi fiziksel bir ortamdaki topluluğa veya paylaşılan manevi görüşlere, yaşam hedeflerine ve ortak şeylere dayanan bir arkadaş topluluğuna dahil olmak önemlidir, kısacası kendinizi bir topluluğun parçası olarak hissetmek size ve hayatınıza olumlu katkı sağlayabilir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/finding-happiness-happiness-and-stress-relief-3144580