Yaşlanma İçin Olumlu Düşün, Uzun Yaşa!

Yaşlanma İçin Olumlu Düşün, Uzun Yaşa!

 

Olumlu düşünmenin stres azaltma, gelişmiş bağışıklık ve daha düşük riskli kalp hastalıkları üzerinde birçok yararı vardır. Olumlu düşünmenin daha uzun yaşamanızı sağlayabileceğini biliyor muydunuz? İşte olumlu düşünme ve yaşlanma ile ilgili araştırmaların gösterdiği kanıtlar.

 

Hayatınıza Yıllar Katın

Araştırmalar, yaşlanmayı nasıl algıladığınızın ne kadar yaşayacağınızı etkilediğini gösteriyor. 660 kişiden oluşan bir çalışmada, yaşlanmalarına ilişkin daha olumlu algıları olan kişiler, olmayanlara göre ortalama 7,5 yıl daha fazla yaşamıştır. Bu etkinin yaş, cinsiyet, gelir, yalnızlık ve sağlık durumu gibi diğer faktörlerin kontrol edilmesinden sonra da aynı kaldığı görülmüştür.

Yaşlanmayı Hevesle Bekleyin

Konuyla ilgili araştırmalar, yaşlanırkenden ziyade gençken yaşlanmayı hevesle bekleyenlerin daha uzun yaşama şansının daha yüksek olduğunu keşfetmiştir. Çünkü yaşlanma algınızı daha gençken ayarlamak, olumlu bakış açınızı iyileştirir ve yaşam beklentiniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Direncinizi Geliştirin

Olumlu düşünmenin neden daha uzun bir hayata yol açtığını kimse bilmiyor. Araştırmacılar, yaşlanma hakkında olumlu düşünmenin bir insanın yaşama isteğini artıracağını, kendisini hastalığa karşı daha dirençli ve sağlık konusunda daha proaktif hale getireceğine inanıyor. Başka bir açıklamada ise yaşlanmanın zihinsel stresinin, olumlu düşüncelere sahip kişilerde daha düşük olduğu söylenmektedir.

Yaşlandıkça İçgörü Kazanın

Yaşlanmanın nesi harika? Güzel bir soru. Toplumumuz her şeyden önce gençliği ve güzelliği ödüllendiriyor. Yaşlanma ile ilgili mesajlar her zaman olumsuz yönleri vurgular. Ancak, iyi şaraplar gibi insanlar da yaşlandıkça daha iyi olabilirler. Olgunlukla birlikte edinilen tecrübe, yaşlılara büyük bir içgörü kazandırır. Yaşlı insanlar maneviyat ile daha fazla temas halindedir ve yaşamlarındaki derinliği ön planda tutarlar. Basit ve sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek tüm yaşamınızdaki sağlığınızı ve enerjinizi koruyabilirsiniz.

Yaşlanmanın Diğer Sağlıklı Belirtileri

Olumlu düşünmeye ek olarak, hayatınıza yıllar katabilecek başka sağlıklı yaşlanma faktörleri de vardır. Çeşitli faktörlerin yaşam süresine katkısı araştırmalarda şu şekilde öne çıkmaktadır:

 

  • Düşük kan basıncı: 4 yıl
  • Düşük kolesterol değerleri: 4 yıl
  • Sağlıklı kilo: 1 ila 3 yıl
  • Sigara içmemek: 14 yıl
  • Düzenli egzersiz: 1 ila 3 yıl

 

Kısaca, sağlıklı olmanın uzun ömürlü olmanıza neden olabileceğini söylenebilir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/positive-thinking-and-aging-2224134