Yatma Vaktinde Çocuklarla Güç Mücadelelerinden Kaçınmak

Yatma Vaktinde Çocuklarla Güç Mücadelelerinden Kaçınmak

Çocuğunuzun akademik olarak iyi performans gösterebilmesini, okulda veya okul sonrası programlarda düzgün davranabilmesini sağlamanın bir yolu, gece yeterince uyuyabilmesini sağlamaktır. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun yatmak istemediğini görebilirsiniz ve sizin de uykuya ihtiyacınız varsa, sabrınızı kaybetmeniz kolay olur. Empowering Parents sitesinde Uzman James Lehman, çocukların yatmak istememelerinin birkaç nedeninin olduğunu söylüyor: Çocuklar uyumaya giderek eğlenceli başka bir şeyi kaçırdıklarını düşünüyor, karanlık ve uyku korkusunu yaşıyor olabilirler. Lehman yatmadan önce bir güç mücadelesi yapmama konusunda ebeveynlere bazı tavsiyeler veriyor.

 

Lehman, “Odak, çocuğunuzun, güç oyunlarıyla sizi yönetmeyi öğrenmesine değil, sorumluluklarını yerine getirerek kendini nasıl yöneteceğini öğrenmesi üzerine olmalıdır.” diyor.

 

 

Ebeveynlerin bazı ayarlamaları yapmaları gerekir, böylece çocukları huzursuzlandığında hemen davranışsal dışa vuruma geçmezler. Bu fikir, davranışsal dışa vurumun asla gerçekleşmeyeceğinin sözünü vermez ancak yine de yatma vaktini ayarlayarak bunu en aza indirgeyebilirsiniz. Uykudan önce çocuğunuzun daha sessiz aktiviteler veya yatıştırıcı etkinlikler ile dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bütün evin sakin olması, çocuğa da yardımcı olur; aksa takdirde ebeveynler veya diğer kardeşler gürültülü faaliyetlerde bulunursa, uyuması gereken çocuğunuzun sakinleşmesi ve uykuya geçmesi zor olacaktır.

 

 

Lehman, daha büyük çocukların yatak odalarına gitmekte pek zorlanmadıklarını çünkü birçoğunun odalarında arkadaşlarıyla dijital olarak vakit geçirdiğini söylüyor. Asıl zorluk ise, onların odasına gitmesini değil gerçekten uyumasını sağlamada yatıyor. Lehman, bu gençler için, eğer uykuya dalmalarını güçleştiriyorsa elektronik aletleri ortamdan çıkarmanızı öneriyor. Onları odadan kalıcı olarak kaldırabilir veya cep telefonunu ya da oyun konsolunu yatma vakti yaklaştığında başka yere alabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda bir güç mücadelesine de dönüşebilir, ödüllerin başarılı sonuçlar için ortaya çıktığı yer de burasıdır. Büyük çocuğunuzun zamanında kalkıp okulda iyi bir performans sergilemesi durumunda, elektronik kısıtlamalarınızı hafifletebilirsiniz ancak kısıtlamalar tamamen ortadan kalkmaz, kontrollü şekilde kalmaya devam eder.

 

 

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/288979/avoid-power-struggles-at-bedtime-with-your-child

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94