Yaygın Kış Kırıkları ve Buzlanmalarda Güvenlik

Yaygın Kış Kırıkları ve Buzlanmalarda Güvenlik

Ayak bileği ve el bileğinin kırıkları kış aylarında sık görülen yaralanmalardır. Genellikle acil tedavi gerektiren yaygın KIŞ yaralanmalardan bazılarını gözden geçirmenin yararlı olabileceğini düşündük.

El Bileği (Distal Radius) Kırığı: Bir “Colles” (distal radius) kırığı, distal radius içeren belirli bir bilek kırığı türüdür. Bu çok yaygın olan kırık, uzanmış bir elin düşmesiyle ortaya çıkar. Diyatal radyal kırıklar ayrıca kayak, snowboard veya diğer düşmeler sırasında da ortaya çıkar. Bu özel kırık tipi nispeten yaygındır ve sıklıkla alçıda tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazı Colles kırık vakaları, uygun hizalama gerektiğinde cerrahi müdahale gerektirebilir.

Bennett Başparmak kırığı/Kayakçı Başparmağı: Bennett kırığı, başparmağın dibinde meydana gelen bir yaralanmadır. Bu tip kırık, başparmak ve bilek kemikleri arasındaki eklemi içerir. Bir Bennett kırığı düşme sonucu ortaya çıkar ve buz pateni, kayak ve snowboard gibi aktivitelere katılan insanlar yüksek risk altındadır. Diğer bir yaygın yaralanma ise kayakçının baş parmağını aşırı derecede uzattığı ve kırık veya yırtık bir bağa neden olduğu kayakçı baş parmağıdır. Bennett kırığı veya kayakçı baş parmağının tekrarladığı hastalarda, genellikle kemikleri yeniden hizalamak ve eklem bölgesini stabilize etmek için ameliyat gerektirir. Eklem yüzeyi pozisyon dışıysa, ameliyat tipik olarak önerilir.

El/Parmak Kırıkları: El kırıkları kış aylarında oluşabilecek yaygın yaralanmalardır. Bunlar el veya parmak kemiklerinden herhangi birinde görülür. Eldeki çoğu kırık basit bir su geçirmez döküm uygulamasıyla tedavi edilebilir, ancak bazı durumlarda el kırıkları ameliyat gerektirebilir. Eklemlerde hasar varsa, kemikler düzgün bir şekilde hizalanmazsa, olumsuz fonksiyon meydana gelirse ameliyat önerilir. Tüm el, el bileği ve parmak kırıklarının bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Skafoid (Naviküler) Kırığı: Skafoid (naviküler) kırığı, uzanmış/açılmış bir el bileğinin üzerine düşülmesinden kaynaklanır ve başparmağın tabanında kalıcı bilek ağrısına neden olur. Bu, buz üzerinde yürürken veya kış aylarında açık havada aktiviteler yaparken ortaya çıkabilir. Bu kırıklar ne yazık ki sıklıkla burkulmalar olarak yanlış teşhis edilir ve sorunlu komplikasyonlara neden olur, çünkü bu kemik ne yazık ki iyileşme sorunlarına yol açabilecek karmaşık bir kan kaynağına sahiptir. Bu kemik sekiz önemli bilek kemiğinden biridir. Skafoid kemik kırılırsa (kırılırsa), genellikle ameliyat ile erken iyileşme sağlanabilir.

Parmak Kırıkları: Parmak kırıkları, kış aylarında görülen yaygın bir yaralanmadır. Parmak kırıkları uygun şekilde tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu yaralanmalar, iyileşme sürecinden sonra ellerin ve parmakların işlevinin sınırlı kalmamasını sağlamak için uygun tedaviyi gerektirir. En iyi tedavinin belirlenmesi için bu kırıkların uzman bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bazen, phalanx kemikleri (parmak kemikleri) düzgün bir şekilde hizalanmazsa, parmak kırıkları ameliyat gerektirir.

Kış havasıyla ilişkili yaygın ayak bileği ve ayak kırıkları nelerdir?

Ayak Bileği Kırığı: Ayak bileği kırığı, kış aylarında bükülme yaralanmaları ile ortaya çıkan en yaygın kırıktır. Kırık ayak bilekleri kırık tiplerinin en sık görülenleri arasındadır ve distal fibula (lateral malleol) ve medial malleol yaralanmalarını içerir. İyileşme sürecinde uygun hizalamayı sağlamak için ayak bileği kırıkları için cerrahi genellikle gereklidir. Ortopedi uzmanları operasyon sırasında ayak bileğinin yapılarını hizalar ve daha sonra hizalamayı sağlamak ve korumak için bölgeyi fikse edecektir.

Talus Kırıkları: Talus kırığı, ayağın talus kemiği kırıldığında ortaya çıkar. Talus kemiği, bacak ve ayak arasındaki önemli bağlantı kemiklerinden biridir. Talus kemiği, arka ayak bölgesine ve ayak bileğine bağlanan kıkırdağa sahiptir. Talus kırıkları genellikle ameliyat gerektirir ve maalesef birçok hastada bu tip kırıklardan sonra uzun süreli ayak bileği artriti vardır.

Jones Kırığı: Jones kırığı, ayağın beşinci metatarsalının kırılmasıdır. Metatarsallar ayak parmaklarına giden uzun kemiklerdir. Jones tipi bir kırığı olan hastalar tipik olarak ayaklarının orta ve dış bölgelerinde ağrı çekeceklerdir. Snowboardcular, kayakçılar ve buz patencileri bu tür kırıklar için risk altındadır.

Şişlik ve yürüme zorluğu da yaygındır. Jones kırığının tedavisi, su geçirmez bir döküm ile immobilizasyonu içerir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cerrahlar tarafından rekabetçi sporcularda veya zayıf iyileşme kırıklarında cerrahi önerilebilir. Cerrahi genellikle vida yerleştirmeyi ve bazen kırık düzgün iyileşmediğinde kemik greftini içerir.

Kalkaneus Kırığı: Kalkaneus, topuğun büyük kemiğidir. Bu kemik ayağı desteklemeye yardımcı olur ve uygun yürüme hareketi için hayati öneme sahiptir. Kalkaneus kırıkları genellikle kış aylarında yüksek enerjili yaralanmaların sonucu olarak ortaya çıkar. Bu kırıklar, yükseklikten düşme veya sportif aktiviteye bağlı yaralanmaların sonucudur. Bu tür kırıklar ayağın kronik ağrısına yol açabilir ve tedavi, kırığın ciddiyetine bağlı olarak ameliyatı içerebilir. Çoğu prosedür, ayağın dışına bir kesi yapılmasını ve metal bir plakanın ve vidaların doğrudan kırık topuk kemiğine yerleştirilmesini içerir. Ortopedi uzmanları kemiği yeniden hizalamak ve kıkırdak yüzeyini normal pozisyona döndürmek için her türlü girişimi yapar.

Lisfranc Kırığı/Burkulması: Bu tip kırık / burkulma, orta ayak bölgesinde eklemde bir yaralanma olduğunda ortaya çıkar. Çıkık genellikle Lisfranc kırığı ile ilgilidir ve bu yaralanma orta ayak eklemi ile ön ayak bölgesi arasındaki çıkığın sonucudur. Bu tür kırıklar, kişi yanlış adım attığında ve ayak çok fazla kuvvetle büküldüğünde ortaya çıkar. Birçoğu açık havada spor aktiviteleri sırasında ve buzun üzerine düşmekten dolayı Lisfranc yaralanmasına maruz kalır. Lisfranc kırıklarının ve çıkıklarının çoğu ameliyat gerektirir ve daha sonra fiksasyon yaygındır. Ortopedik cerrahın kullandığı daha yaygın tedavi, fiksasyon için iç vidaların veya dış pimlerin yerleştirilmesini içerir.

Metatarsal Stres Kırığı: Metatarsal stres kırıkları, aktivitede ani bir artış olan kişilerde görülür. Kış aylarında, bu kar küreği, buzlu yürüyüş yollarında çalışma, kayak ve snowboard olabilir. Metatarsal stres kırıkları, özellikle aktivite ile önemli miktarda ayak ağrısına neden olur. Bu yaralanmalara yeterli iyileşme süresine izin verilmediğinde, ameliyat gerekir. Bununla birlikte, çoğu zaman dinlenme ve muhtemelen bir fiksasyon ile tedavi edilebilir. Metatarsal stres kırığınız olduğunu düşünüyorsanız ortopedi uzmanlarımıza danışmalısınız…

Buzlanmalarda Alınabilecek Önlemler

 • Kauçuk ve neoprenden yapılan kavrama tabanlara sahip botlar giyin. Ayakkabılardaki kaygan deri veya plastik tabanlar düşme riskinizi artıracaktır.
 • Aracınızdan inerken, aşağıya bakın ve yüzeyi analiz edin. Buzla kaplıysa, farklı bir yere park etmeye çalışmalısınız.
 • Aracınıza girerken veya çıkarken dikkat gösterin. Yürürken de aracı destek için kullandığınızdan emin olun. Ayakta durmadan önce, araba kapısını ve koltuk sırtlığını kullanarak kendinizi destekleyin, bu size biraz denge sağlayacaktır, böylece düşmezsiniz.
 • Araçlardan ve dış mekan ekipmanlarından adım atın – atlamayın!
 • Elleriniz ceplerinize sıkışmış olarak yürümeyin, çünkü bu, kaymanız durumunda kollarınızı denge için kullanma yeteneğinizi azaltır.
 • Buzlu ve kaygan alanlarda ayaklarınızı sürüyerek kısa adımlar atın.
 • Ağır yükleri taşımayın veya sallamayın. Bu, kaygan bir yüzey boyunca hareket ederken dengenizi kaybetmenize neden olabilecek büyük kutuları, kasaları veya çantaları içerir.
 • Yürürken, ayak parmaklarınızı altına kıvırın ve mümkün olduğunca düz ayaklı yürüyün.
 • Kaldırımlardan ve üzerlerinde buz bulunan diğer düz olmayan yüzeylerden kaçının.
 • Tüm dikkatinizi yürüyüşe verin ve buz veya kaygan alanlarda yürürken çantanızda veya sırt çantanızda arama yapmaktan kaçının.
 • Potansiyel olarak kaygan bölgeleri, ayağınıza dokunarak veya ayağınızı buralarr boyunca kaydırarak test edin.
 • Kaya tuzu kullanarak yürüyüş yollarını enkaz, su, buz ve kaygan malzemelerden uzak tutun.

ŞUBELERİMİZ