Yaz Ayında Öğrenme: Çocuğunuzun Beyin Gücünü Nasıl Artırabilirsiniz?

Yaz Ayında Öğrenme: Çocuğunuzun Beyin Gücünü Nasıl Artırabilirsiniz?

Yaz tatilinde okul olmasa da, çocuğunuzun beyni her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun okul dışında bile olsa öğrenip eğlendiğinden emin olmak sizin işinizdir.
 

Çocuğunuzun yaz aylarında öğrenmesini artırmak ve yeni öğrenme fikirleri edinmek için aşağıdaki ipuçlarımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Uygulamalı Öğretimi Hedefleyin
Öğretim yılı boyunca veya yaz tatili boyunca genellikle küçük çocuklar için en ilgi çekici öğrenme türü uygulamalı öğrenmedir. Kartlar ve dersler üzerinde yapılan deneyler, oyunlar ve aktiviteler seçin ve öğretmek için çalıştığınız her şeyden sonra çocuğunuzun yaptığı şeyleri gözlemleyin.
 

 

 

Açık Havayı Kullanın
Havanın güzel olduğu zamanlar dışarıda gezinmek, yaz mevsimini öğrenmek ve araştırmak için harika zamanlardır. Doğada ve dışarda gördüğünüz ve yaptığınız şeylerin günlüğünü tutun. Dışarda deneyler yapın. Keşfettiğiniz konular hakkında çocuğunuzla birlikte kitap okuyarak bilgi sahibi olun. Yaz ayları, ilgilerin üzerine yeni şeyler inşa etmek için harika bir zamandır ve çoğu çocuk doğanın veya bilimin bir yönüyle ilgilenir.
 

Seyahatinizden Yararlanın
Bu yaz tatilinde seyahat edecekseniz, çocuklarınızı yeni etkinliklere ve fikirlere maruz bırakmak için yolda geçireceğiniz zamanlardan yararlanın. Christine French Cully “Bir günlük gezi bile çocuklar için zenginleştirici olabilir.” diyor, ayrıca şu ifadeyi de ekliyor: “Çocuklarınızın planlamalara katılmalarına izin verin. Arabadayken oyunlar oynayarak ailecek eğlenebilirsiniz.”

Kütüphaneyi Sevdirin
Çoğu kütüphanede çocuklar için her türden eğlenceli olabilecek yaz programları vardır. Bu yaz tatilinde, özel programlar için zaman harcayın ya da sadece rahatlayıp çocuklarınızla birlikte kitap okuyarak kütüphanelerle tanışın. French Cully, “Çalışmalar yaz boyunca en az 4 veya 5 kitap okumanın, yaz okulu kayıtlarına benzer olumlu bir etkisi olabileceğini gösteriyor.” diyor.
 

Bulmaca Çözün
French Culley, mantık bulmacalarının ve sözcük oyunlarının çocuklar için iyi bir aktivite olduğunu söylüyor. Matematik bulmacaları da çocukların konsantrasyon, durum ve problem çözmenin birçok yolunu öğrenmelerine yardımcı oluyor. Bu beceriler de okul başarısında artış sağlıyor.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/blog/summer-learning-boost-brain-power/