Yaz Aylarında Plaj mı, Konuşma Terapisi mi?

Yaz Aylarında Plaj mı, Konuşma Terapisi mi?

Bir çocuğa yaz aylarında plaja veya konuşma terapisine gitmek isteyip istemediğini soracak olsaydınız, konuşma terapisi kesinlikle tercihi olmazdı.

Bu yazı henüz kararını vermemiş olan Bobby hakkında. Ebeveynleri Brenda ve Bob, onu bu yaz haftada 2 kez konuşma terapisine götürmeyi seçti. Okulunda konuşma terapisi alan Bobby, geçen yaz terapi almadı ve konularda geriledi. Ailesi tekrar bu hatayı yapmak istemedi, bu yüzden onu Kidmunicate’e getirdiler.

 

Son iki hafta boyunca, Bobby müthiş bir şekilde ilerledi. Brenda hoş bir şekilde şaşırmış olmalı ki bize şu soruyu sordu, “Bunu nasıl yaptınız? Konuşmasını geliştirmek adına ilgisiz olan oğlumun bu kadar iyi yanıt vermesini nasıl sağladınız?” Bu soru bu yazının ilham kaynağı oldu.

Klinik yönlerle sizi sıkmayacağım, ancak Bobby’le bağlantı kurma konusundaki yaklaşımımızı sizinle paylaşacağım.

Bobby ile bağlantı kurmamız gerekiyordu, bu yüzden şunları kullandık:

 

  • Sevdiği ve sevmediği yiyecekleri
  • En sevdiği oyunları/oyuncakları
  • Sevdiği kitapları
  • Takip ettiği takımları
  • Gördüğü ve beğendiği filmleri
  • En sevdiği aktiviteleri/hobileri

Bu tür bilgileri doğrudan çocuktan almayı severiz, böylece çocuk isteklerini, ihtiyaçlarını ve tercihlerini önemsediğimizi bilir. Bu bir numara değil, bunu gerçekten önemsiyoruz ve bu bilgi, ilişki kurmamıza yardımcı oluyor. İnsanlar dinlenilmek ve anlaşılmak istiyor. Başkalarının onları önemsemesini istiyorlar ve onları ilgilendiren şeyler hakkında konuşmak istiyorlar.

İlk ziyaretten önce Brenda’ya yukarıdaki soruları sorduk. Çünkü daha ilk seansta Bobby ile ilişki kurmak istiyorduk. Brenda, Bobby’nin Örümcek Adam’ın büyük bir hayranı olduğunu ve en sevdiği atıştırmalığın Sour Patch şekerleri olduğunu söyledi.

Tedarik odamızda hiçbir Örümcek Adam oyuncağı ya da kitabı yoktu, bu yüzden dükkana gittik ve bir Örümcek Adam aksiyon figürü ve bir kitap aldık. Ayrıca Brenda’nın izniyle ödül olarak vermek için bir Sour Patch şeker paketi aldık.

İlk oturumda Bobby’nin gerçekten Örümcek Adam hareketleri yaptığını keşfettim. Bunu doğruladığımda, aksiyon figürünü ortaya çıkardım ve Örümcek Adam hakkında güzel bir konuşma yaptım. Bu serbest akışlı konuşma sırasında, güven oluşturmaya başladım. Sonra yavaşça sohbete biraz terapi ekledim, fakat Bobby’ye göre bu yalnızca onun favori süper kahramanı hakkındaki bir konuşmaydı, terapi olduğunun farkında değildi.

Son olarak, bir çocuğa okulda teneffüs saatini mi veya konuşma terapisine gitmeyi mi tercih edeceğini soracak olsaydınız, yine konuşma terapisi tercihi olmazdı. Bobby’nin ilerlemeye devam etmesi durumunda bu sonbaharda konuşma terapisini azaltabileceği veya tamamen terapileri bitirebileceği iyi bir şansı var, bu yüzden de artık teneffüsü kaçırmak zorunda kalmayacak.

Kidmunication’in Fikri

Pediatrik bir konuşma dili terapistinin işi kolay değildir. Çocuklara zorlu ve sinir bozucu buldukları bir şeyi yapmalarında yardım etmeliyiz. Onlara korku veya utançtan sıkça kaçındıkları bir şey yapmalarında yardım etmemiz gerekir. Yaz aylarında, arkadaşlarıyla bir plaj partisinde olabilecek durumdayken, konuşma terapisine odaklanmalarına yardımcı olmalıyız. İlgi alanlarıyla ilişkilendirerek ve ilk oturumdan itibaren çocukla bir ilişki kurarak işleri kolaylaştırmalıyız.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/speech-therapy-in-the-summer/