Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozukluğu, bireyin zihnin günlük yaşamı sekteye uğratacak kadar yiyecek, kilo ve görünüşle meşgul olmasıdır. Bozuk yeme davranışları ve yeme bozuklukları bir tercih değildir. Bireyler bunları genetik yatkınlık, sosyal çevre ve ruhsal sağlığın bir birleşimi sonucu geliştirirler.

Yeme bozukları, doktor, beslenme uzmanı ve psikologdan oluşan bir ekip ve aile ve arkadaş desteği ile tedavi edilebilir.

Yeme bozuklukları en ölümcül ikinci ruhsal hastalık olmasına rağmen hala yanlış anlaşılmaya devam etmektir. Yeme bozukluklarının, anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, yeme davranışlarında ve kilo kontrolünde ciddi bozulmaların olduğu değişik çeşitleri bulunur. Bu rahatsızlıklar genellikle diğer ruhsal hastalıklarla birlikte görülür; depresyon, kaygı bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi. Yeme bozukluklarının sonuçları çok haşindir ve hayati tehlike doğurabilir. Genel olarak söylemek gerekirse yeme bozuklukları farklı şekillerde yemek, kilo ve dış görünüş ile ilgili obsesyonlardan oluşur.

 

Yeme Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

Yeme bozukluğunu tanımlamak için birçok farklı terim vardır ancak bilinmesi gereken en önemli mevzu tanılar her şey değildir. Yeme bozukluğundan mustarip çoğu bireyin davranışları bir spektrumdadır. Yani herkes aynı hastalığı farklı şekilde ve boyutlarda yaşamaktadır. Kendi beden ve zihni arasındaki ilişkide sorun yaşayan herkes destek ve yardımı hak ediyor. Yeme bozukluğu kişiye göre değişiklik gösterse de yaşanan acı ve çile aynıdır.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza (AN), besin alımında ciddi bir kısıtlama ve vücut ağırlığında önemli ölçüde bir düşüşle karakterizedir (yaş ve boya bağlı olarak kendi ideal kilosundan %85 daha az). AN mağduru birisi tehlike arz eden düşük beden kilosuna rağmen kilo almaktan korkar. Bu kişinin bozulmuş bir beden algısı vardır. Kendisinin gerçekten kilolu olduğunu düşünür ve öyle hisseder. AN olan bireyler kendilerini beden algılarına göre değerlendirirler ve bulundukları durumun ciddiyetini fark edemezler. Bu kişi sadece yiyecekleri sınırlamaz, çoğunlukla hayatlarındaki ilişkileri, sosyal aktiviteleri ve zevki de sınırlarlar.

İki çeşit anoreksiya nervoza vardır; sınırlayıcı tip ve tıkanırcasına yeme/arınma tipi. Sınırlayıcı tipte insanlar çok yeme ve kusma davranışı göstermezler. Kilo kaybı kendilerini ciddi olarak kısıtlamalarından kaynaklanır. Tıkanırcasına yeme/arınma tipinde kişi bir döngü içinde kalır ve devamlı çok yeme ve/veya arınma davranışı gösterir (kendi kendini kusturma, diüretiklerin kötü kullanımı, tekrarlayıcı müshil kullanımı veya lavman yapma).
 

 

{!GALLERY}