Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme Bozuklukları, düzensiz beslenme alışkanlıkları ile vücut ağırlığı ve vücut şekli ile ilgili ciddi sıkıntı ya da endişe ile karakterize edilen hastalıkları tanımlar.

Yeme bozuklukları, sonucu bireyin refahına zarar verebilecek yetersiz veya aşırı gıda alımını içerebilir. Yeme bozukluklarının en yaygın biçimleri arasında Anoreksiya Nervosa, Bulimia Nervosa ve Binge olmak üzere  yeme bozuklukları bulunur ve hem kadınları hem de erkekleri etkiler.

Yeme Bozukluğu sorunları yaşamın herhangi bir aşamasında gelişebilir, ancak tipik olarak gençlik yıllarında veya genç yetişkinlikte ortaya çıkar. Tıbbi bir hastalık olarak sınıflandırılan, uygun tedavi, belirli yeme bozuklukları türlerinin çoğu için oldukça etkili olabilir.

Bu koşullar tedavi edilebilir olsa da, belirtiler ve sonuçlar ele alınmazsa zararlı ve ölümcül olabilir. Yeme bozuklukları genellikle anksiyete bozuklukları, madde bağımlılığı veya depresyon gibi diğer durumlarla bir arada bulunur.

En yaygın üç Yeme Bozukluğu türü aşağıdaki gibidir:

Anoreksiya Nervoza – Anoreksiya nervozadan muzdarip erkek veya kadın, tipik olarak kilo alma, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumayı reddetme ve vücut imajının gerçekçi olmayan bir algısı gibi takıntılı bir korkuya sahiptirler. Anoreksiya nervozalı birçok insan, tükettikleri yiyecek miktarını şiddetle sınırlayacak ve şüphesiz zayıf olduklarında bile kendilerini aşırı kilolu olarak görecektirler. Anoreksi, beyin hasarı, çoklu organ yetmezliği, kemik kaybı, kalp zorlukları ve kısırlık gibi  hasar verici sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ölüm riski bu hastalığa sahip kişilerde oldukça yüksektir.

Bulimia Nervoza – Bu yeme bozukluğu, tekrarlayan aşırı yeme ve ardından kendini zorlayarak kusma, aşırı egzersiz, aşırı müshil ya da diüretik (idrar söktürücü) kullanımı gibi yollarla aşırı yemeyi telafi eden davranışlarla karakterizedir. Bulimia’dan muzdarip erkekler ve kadınlar kilo almaktan korkabilir ve vücut ölçüleri, şekilleri hakkında ciddi bir biçimde mutsuz hissedebilirler. Tıkınırcasına yeme ve temizleme döngüsü genellikle gizlice yapılır ve utanç, suçluluk, kontrol eksikliği duyguları yaratır. Bulimia’nın mide-bağırsak problemleri, şiddetli dehidrasyon ve elektrolit dengesizliğinden kaynaklanan kalp zorlukları gibi sağlık etkileri de olabilir.

Aşırı Yeme Bozukluğu – Aşırı Yeme Bozukluğundan muzdarip bireyler, sık sık yemek yeme üzerindeki kontrolünü kaybederler. Bununla birlikte, bulimia nervozadan farklı olarak, aşırı yeme olaylarını, müshil ilaçlarıyla temizleme, oruç tutma veya aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışlar izlemez. Bu nedenle, Aşırı Yeme Bozukluğu yaşayan birçok kişi obez olabilir,  kardiyovasküler hastalık gibi başka rahatsızlıkları geliştirme riski daha yüksek olabilir. Bu bozuklukla mücadele eden erkekler ve kadınlar, yeme bozukluğunun daha da ilerlemesini etkileyebilecek bir neden olan; aşırı yeme ile ilgili yoğun suçluluk, sıkıntı ve utanç duyguları yaşayabilir.

Yeme Bozukluğunun Nedenleri

Yeme Bozuklukları, çeşitli faktörlerden etkilenen karmaşık bozukluklardır. Yeme bozukluklarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genellikle biyolojik, psikolojik ve / veya çevresel anormalliklerin bir kombinasyonunun bu hastalıkların oluşmasına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Biyolojik faktörlerin örnekleri şunları içerir:

Düzensiz hormon fonksiyonları

Genetik (yeme bozuklukları ile kişinin genleri arasındaki bağ hala yoğun bir şekilde araştırılmaktadır, ancak genetiğin hikayenin bir parçası olduğunu biliyoruz).

Beslenme eksiklikleri

Psikolojik faktörlerin örnekleri şunları içerir:

Negatif vücut imajı

Zayıf benlik saygısı

Yeme bozukluklarının ortaya çıkmasına katkıda bulunabilecek çevresel faktörlerin örnekleri şunlardır:

İşlevsiz aile dinamiği

Bale ve modellik gibi zayıf olmayı ve kilo vermeyi destekleyen meslekler ve kariyerler

Gelişmiş performans için zayıf bir vücut sağlamaya önem verilen estetik odaklı sporlar.

Örnekler şunları içerir:

Kürek

Dalış

Bale

Jimnastik

Güreş

Uzun mesafe koşu

Aile ve çocukluk travmaları: çocuklukta cinsel istismar, ağır travma

Arkadaşlar ve iş arkadaşları arasında kültürel ve / veya akran baskısı

Stresli geçişler veya yaşam değişiklikleri

Yeme Bozukluklarının Belirtileri ve Semptomları

Yeme bozukluğuna sahip bir kadın veya erkek, aşağıdaki gibi çeşitli belirtileri ve semptomları gösterebilir:

  • Tehlikeli derecede zayıf olmasına rağmen kronik diyet
  • Sabit kilo dalgalanmaları/değişimleri
  • Yiyeceklerin kalori ve yağ içeriği ile ilgili takıntı
  • Yiyecekleri küçük parçalara ayırmak, tek başına yemek ve / veya yiyecekleri saklamak gibi ritüelci yeme alışkanlıklarıyla uğraşmak
  • Yemek, tarifler veya yemek pişirme ile devam eden düşkünlük; kişi başkaları için karmaşık yemekler pişirebilir ancak yemeği yemekten kaçınabilir
  • Depresyon veya uyuşuk dönem
  • Sosyal işlevlerden, aileden ve arkadaşlardan kaçınma. İzole olabilir ve geri çekilebilir
  • Aşırı yeme ve oruç tutma dönemleri arasında geçiş yapma

Yeme Bozukluğu Tedavisi

Bu koşulların ciddiyeti ve karmaşıklığından dolayı, yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kapsamlı ve profesyonel bir tedavi ekibi, genellikle iyileşme ve iyileşmenin sağlanmasında esastır.

Tedavi planları, bir erkeğin veya kadının sağlıklarının ve refahlarının iyileştirilmesinde karşılaşabilecekleri pek çok endişeyi ele almak için kullanılır ve genellikle bireysel ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenir.

Acil servisin tedavisi genellikle aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını içerir ve tam bakım için tıp doktorları, beslenme uzmanları ve terapistlerle birlikte ele alınır:

Tıbbi Bakım ve İzleme – Yeme bozukluklarının tedavisinde en büyük endişe, yeme bozukluğu davranışlarının bir sonucu olabilecek herhangi bir sağlık sorununu ele almaktır.

Beslenme: Bu, kilo restorasyonu ve stabilizasyonu, normal beslenme için rehberlik ve kişiselleştirilmiş bir yemek planının entegrasyonunu içerecektir.

Terapi: Birey, aile veya grup gibi farklı psikoterapi biçimleri yeme bozukluklarının altında yatan nedenlerin ele alınmasında yardımcı olabilir. Terapi temel bir tedavi parçasıdır çünkü iyileşme sürecinde bireye travmatik yaşam olaylarını ele alma ve onlardan iyileşme ve duyguları ifade etme, iletişim kurma ve sağlıklı ilişkileri sürdürme için daha sağlıklı başa çıkma becerileri ve yöntemleri öğrenme fırsatı verir.

İlaçlar: Bazı ilaçlar, bir yeme bozukluğuyla ortaya çıkabilecek ruh hali veya anksiyete semptomlarının giderilmesinde veya aşırı yeme, temizleme davranışlarının azaltılmasında etkili olabilir.

Ayakta tedavi destek gruplarından yatan hasta tedavi merkezlerine kadar değişen tedavi seviyeleri mevcuttur .Bu tedavi seviyeleri yeme bozukluğunun ciddiyetine bağlıdır. Her durumda,  yeme bozukluğunu tanımak ve ele almak tedaviye başlayabilmek için çok önemlidir.

Kaynakça:https://www.eatingdisorderhope.com/information/eating-disorder