Yemek Sırasında Dil ve Konuşma Egzersizleri Yapın

Yemek Sırasında Dil ve Konuşma Egzersizleri Yapın

Çocuğunuzun konuşma ve dil becerileri üzerinde çalışmakla ilgileniyorsunuz ancak bunu yapacak vaktiniz yok mu? İşte her gün yediğiniz yemek ve atıştırmalıklar sırasında dil ve konuşma üzerinde çalışmanın bazı yolları;

 

#1: Yiyecek İsteyin

Çocuğunuzun akşam yemeği / öğle yemeği / atıştırmalıkları için olan tüm farklı yiyecekleri istemesini sağlayarak nesneler talep etme konusunda çalışabilirsiniz. Çocuğunuzun her şeyden biraz yediğinden emin olmak istiyorsanız, ona her yemekten küçük bir porsiyon vererek başlayın. Daha fazlasını talep ettiğinde, sizden istemesini sağlayın. Tüm yiyecekleri evinizin yanında saklayabilir veya eşinize vs. verebilirsiniz, böylece çocuğunuz birden fazla kişiden bir şeyler talep edebilesin.

Çocuğunuzun kullanmasını beklediğiniz dil miktarı, mevcut becerilerine dayanmalıdır. Çocuğunuzun şu anda rahat ettiğinden biraz daha fazla dil kullanmasını sağlamaya çalışın. Örneğin, çocuğunuz istemek için bir kelime (“çerez”) kullanıyorsa, istemek için iki kelimelik bir kelime öbeği kullanmasını sağlayın (“çerez istiyorum” gibi). Çocuğunuz bir şeyler sormakta güçlük çekiyorsa, tek bir kelime (yemeğin / içeceğin adı) söyletebilirsiniz. Çocuğunuzda daha fazlası varsa, doğru dilbilgisine sahip tam bir cümle kullanarak sormasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca büyük çocuğunuzun konuşmadan önce dikkatini çekmesi için konuştuğu kişinin adını söylemesini de sağlayabilirsiniz (“Anne, yeşil fasulyeyi uzatır mısın lütfen?”)

 

#2: Günün Olaylarını Hatırlayın

Yemek sırasında çocuğunuzun günü hakkında konuşun. Çocuğunuzdan o gün şimdiye kadar ne yaptığını size anlatmasını isteyin. Daha küçük çocuklar için, “öğle yemeğinde ne yedin?” Gibi günleriyle ilgili çok spesifik sorular sormayı deneyin veya cevaplarını bildiğiniz sorularla başlayın, böylece takılırsa ona yardım edebilirsiniz. Daha büyük çocuklar için öncesi, sonrası ve sonuncusu şeklinde ifade ederek o günkü olayları sıralamayı deneyin. Örneğin, gün içinde çocuğunuzla mağazaya gittiyseniz, mağazaya ilk geldiğinizde ne yaptığınızı, sonra ne yaptığınızı ve en son ne yaptığınızı sorun.

 

#3: Bir Plan Yapın

Günün geri kalanına ait bir planla konuşmak sadece çocuğunuzun konuşma ve dil becerileri üzerinde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzu zihinsel olarak yaklaşan olaylara hazırlar. İlk olarak, günün geri kalanında olması gereken her şey hakkında konuşun. Okula gitmek, duş almak, yatmak için hazırlanmak, ödev yapmak vb. hakkında konuşabilirsiniz. Boş zamanlarınız varsa çocuğunuzdan o zamanlarda ne yapmak istediği için bir plan yapmasını isteyin. Ona “ne yapmak istersin?”, “Bunu nasıl yapacaksın?” Ve “Bu sana neden eğlenceli geliyor?” gibi sorular sorun. Organizasyon becerilerini ve yazmaya açıklığı artırmak için planınızı bir kâğıda bile yazabilirsiniz.

 

# 4: “İyi Konuşma Ses Zamanı” Olsun 

Çocuğunuz belirli sesleri söylemekte güçlük çekiyorsa, bunlar üzerinde her seferinde biraz çalışmak onun anlaşılabilirliğini geliştirmek için harika bir yol olabilir. Çocuğunuzun ona odaklandığında söyleyebileceği, ancak konuşma konuşmasında doğru söylemeyi unuttuğu bir ses seçin. Bir zaman sınırı belirleyin ve bu süre zarfında ona o güzel sesi kullanmayı hatırlamasına yardım edeceğinizi söyleyin. Bu süre zarfında yapılacak bir aktiviteye sahip olmak (yemek veya atıştırmalık gibi) vakit geçirmek için harika bir yoldur.

 

#5: Yemeğinizi ve İçeceğinizi Tanımlayın

Çocuğunuzun sıfatları öğrenmek için yardıma ihtiyacı var mı? Yemekler, dokular, kokular ve tatlar hakkında konuşmak için harika bir zamandır. Ellerinizle veya ağzınızda yiyeceklerin nasıl hissettirdiği hakkında konuşabilirsiniz. Yiyecekleri kendi ellerinizle keşfetmek, henüz bir yemeği tatmaya hazır olmayan seçici yiyiciler için harikadır. Çocuğunuzun yiyecekleri yemeden önce koklamasını da sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuz hazırsa, tercih edilmeyen bir yiyeceğe bir veda öpücüğü bile verebilir! Çocuğunuz yemeği denediğinde, tadı ve ağzında nasıl hissettiği hakkında konuşun. Tatlı / tuzlu / ekşi olup olmadığı ve gevrek / esnek / sulu vb. olduğundan bahsedebilirsiniz.

Umarım bunlar size öğünler ve atıştırmalıklar sırasında konuşma ve dil üzerinde nasıl çalışabileceğiniz konusunda bazı fikirler verir.


Kaynakça

Bu makale Speech and Language Kids tarafından yazılmıştır. Orjinal versiyonu buradan okuyabilirsiniz.