Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuza Kural Koyma: Denenmiş ve Doğru İpuçları

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuğunuza Kural Koyma: Denenmiş ve Doğru İpuçları

Bebeklik yılları bir ebeveynin hayatındaki en tatlı, en eğlenceli ve en çok sevdiği zamanlar arasındadır. Ama aynı zamanda zorlayıcı olabilir Yeni yürümeye başlayan çocuklar iletişimden öz kontrole kadar çok önemli becerileri geliştirirler. Çocuğunuz için güvenebileceğiniz bir şey varsa, bu size her gün yeni zorluklar ve maceralar sunacaktır. Eğitim uzmanlarımız, çocuğunuzu gelişimsel olarak yönlendirmenize yardımcı olacak bu ipuçlarını hazırladılar.

Savaşınızı Seçin

Hiç çocuğunuza söylediğiniz her şeyin "Hayır!" olduğunu hissettiğiniz bir gün oldu mu? Bu meraklı beyinler ve hareketli eller, yapmamaları gereken her türlü şeyi yapma alışkanlığına sahipler ve zihinleri koyduğunuz kuralları ve bu kuralların onlar için neden iyi olduğunu her zaman anlamayabiliyor. Fakat çok fazla kuralın olması, yürümeye başlayan çocuğunuzun zaman kaybetmesine neden olabilir.

Bu sebeple önce, önceliklerinizi belirleyin ve en önemli kuralları, güvenlikle ilgili sorunları çözerek savaşınızı kazanın. Bu durum can sıkıcı bazı şeylerin olmasına izin vermek anlamına da gelebilir.

Tutarlılık Her Zaman Önemlidir

Kurallarınızı belirledikten sonra, bunlara bağlı kalmak ve bunları takip etmek, yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişiminde büyük öneme sahiptir. Pek çok şey değişiyor ve çocuğunuz her zaman yeni beceriler ve deneyimler geliştiriyor, bu yüzden dünya onun için korkutucu bir yer olabilir. Çocuğunuzun kurallara uyması ve onlara güvenmesi, her zaman kendine güven ve iyi davranış göstermek için ihtiyaç duyduğu istikrarı ve güvenliği sağlar. Dikkatinizin dağılması veya meşgul olmanız ve bir kuralın çiğnenmesine izin vermek kolay olabilir ancak sürekli takip etmek için çaba harcarsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Sakin Olun

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ebeveynlerinin sabrını sürekli test eder. Bazen sınırları bilerek test ederler, bazen de yasaklanmış bir eylem veya nesne, çocuk tarafından ona karşı direnilmeyecek kadar çekici algılanır. Üç yaşındaki çocuğunuz köpeğin kuyruğunu çekmeye devam ettiğinde ya da kardeşlerinin oyuncaklarını tekrar tekrar yere atınca sakinliği sağlamak zor olabilir. Ancak sebep ne olursa olsun, sakin kalmaya çalışmalısınız.

Duygusal ve öfkeli tepki vermek geri tepmelere sebep olabilir. Ayrıca, sakinleştiğinizde çocuğunuza bağırdığınız için pişmanlık duyacaksınız, aynı zamanda bu davranışınız çocuğunuza hiçbir şey öğretmeyecek. Tüm küçük çocuklar anne ya da babaları kızdığında, korkutucu yeni bir duygu keşfeder. Ancak, aktarmaya çalıştığınız dersin etkisi onlar üzerinde kaybolacak ve daha sonra kendinizi kötü hissedeceksiniz. Bazen bir mola sizin için faydalı olabilir.

Kaynakça: https://www.kids-konnect.com/blog/correcting-your-preschoolers-behavior-tried-and-true-tips