Yenidoğan Koku Alma ve Dokunma

Yenidoğan Koku Alma ve Dokunma

Bebekler belirli kalıpları ve sesleri tercih ettikleri gibi, tipik olarak tatlar ve kokular konusunda da çok titizdirler. Süt, vanilya, muz veya şeker kokusunu almak için derin nefes alırlar, ancak alkol veya sirke kokularından uzak kalmak isterler.

İlk haftalarının sonunda, emzirildiklerinde annelerinin göğüs pedine yönelirler, ancak diğer emziren annelerin pedlerini görmezden gelirler. Bu radar benzeri sistem, onları beslenme zamanlarında yönlendirmeye ve onlara zarar verebilecek maddelerden uzak tutmaya yardımcı olur.

Bebekler dokunulmaya ve onları tutma şeklinize de eşit derecede duyarlıdırlar. Yumuşak bir pazen parçasına rahatlıkla yerleşirler, ancak cızırtılı çuval bezi veya kaba zımpara kağıdından uzaklaşırlar. Avuç içi ile hafifçe okşandıklarında rahatlarlar ve sessizleşirler. Eğer kabaca kucağa alınırlarsa, büyük olasılıkla hücum ederler ve ağlamaya başlarlar. Eğer nazikçe alınırlarsa ve yavaşça sallanırlarsa, sessiz ve özenli olurlar.

Onları tutmak, okşamak, sallamak ve sarılmak üzüldüklerinde onları sakinleştirecek ve uykulu olduklarında daha uyanık hale getirecektir. Ayrıca bunlar bir ebeveynin sevgisi ve ilgisi hakkında bebeğe net bir mesaj gönderir. Ebeveynlerinin söylediği bir kelimeyi anlamadan çok önce, ebeveyn ruh hallerini ve duygularını dokunuldukları yoldan anlayacaklardır.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Newborn-Smell-and-Touch.aspx