Yenidoğanın Büyükanne ve Büyükbabası için İpuçları

Yenidoğanın Büyükanne ve Büyükbabası için İpuçları

Büyükbaba veya büyükanne olarak rolünüz sadece yeni doğan torununuzun ve ebeveynleri için değil, aynı zamanda ailedeki diğer çocukların yaşamları içinde önemli olabilir.

Yaşça Büyük Olan Kız ve Erkek Kardeşe Dikkat Edin

Bebeğe gösterilen tüm dikkatle biraz ihmal edilmiş olabilecek büyük kardeşlere dikkat ettiğinizden emin olun.  Siz, yeni ebeveynler ve bebeğin ağabeyi veya kız kardeşi için bazı özel aktiviteler planlayarak bebeğe uyum sağlamaları için bir kurtarıcı olarak hizmet edebilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki aktivitelerle kardeşlere zaman ayırın:

  • Mağaza gezileri veya diğer etkinlikler
  • Araba gezileri düzenlemek
  • Müzik veya okuma öyküleri ile uygun uyarıcı zamanlar geçirmek
  • Büyükannelerinin evinde yatıya kalmak

Kızınızın veya Oğlunuzun Uyumuna Yardım Edin

Kızınızın veya oğlunuzun ailesine katılan yeni üyenin uyum sağlamasına yardımcı olmak için başka önemli roller oynayabilirsiniz. Temizlik, alışveriş ve diğer işlerde onlara yardım edebilirsiniz.

Bilgeliğinizi Paylaşın

Aşırı müdahaleci olmadan, bazı bilgelik ve bebek bakımı ile ilgili güvencelerinizin üzerinden. Örneğin:

  • Ağlamanın "normalliğini" açıklamak
  • Ciltte görülen değişiklikleri açıklamak

Yeni ebeveynlerde, bebeğin aşırı ağladığı ve kontrol edilmesi zor olduğu zamanlarda hayal kırıklığı görülebilir. Ebeveynlere destek ve cesaret verin ve mümkünse bebeği arabada gezintiye çıkararak ebeveynlerin kendilerine biraz zaman ayırmalarına izin verin. Hem büyükbabaların hem de büyükannelerin içgörüleri ve yardımları yeni ebeveynler üzerinde sakinleştirici ve "hayat kurtaracı" bir etkiye sahip olabilir.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Tips-for-Grandparents-of-a-Newborn.aspx