Yetişkinler Nasıl Arkadaş Edinebilir?

Yetişkinler Nasıl Arkadaş Edinebilir?

Okuldayken arkadaş edinmek daha kolaydı. Sonuçta, bütün gün akranlarınızla çevriliydiniz ve etkileşim kurmak için birçok fırsatınız oldu. Bir üçüncü sınıf öğrencisine teneffüste seninle oynamak isteyip istemediklerini sormak o kadar da zor değildi. Birlikte eğlenmek için zamanınız, araçlarınız ve fırsatlarınız vardı; bu, doğal arkadaşlıklar kurmanın kolay bir yoludur.

Ancak bir yetişkin olarak, birlikte vakit geçirecek insanları bulmak için çok daha fazla çaba sarf etmeniz gerekir. Ve karşılaştığınız insanlarla pek ortak noktanız olmayabilir. Veya hayatın farklı bir aşamasında olabilirler ve bu da arkadaşlıkları biraz daha zorlaştırabilir. 

Bugünlerde arkadaş edinme konusunda biraz daha stratejik olmanız gerekebilir.

Tanıdıklarınıza Ulaşın

Arkadaş edinmek söz konusu olduğunda, sıfırdan başlamanız gerekmeyebilir. Mevcut sosyal ağınızda tanıdıktan arkadaşa oldukça kolay geçebilen bazı insanlar olabilir.

Bazı iş arkadaşlarınızla normal Zoom toplantıları dışında konuşmak ister misiniz? Arkadaş olmayı hayal edebileceğiniz biri varsa, onlara ulaşabilirsiniz. Artık uzaktan çalıştığınız için dünyadan biraz kopuk hissettiğinizi ve onları yüz yüze görmeyi seveceğinizi bilmelerini sağlayın. Belki onları kahve içmeye davet edebilirsin.

İş arkadaşlarınızın da kendilerini yalnız hissettiklerini fark edebilirsiniz. Ve bazı insan etkileşimlerini takdir edebilirler.

Tabii ki, ofis dışında iş arkadaşlarınızla buluşmanın birkaç riski vardır. İş alanınıza bağlı olarak, iş arkadaşlarınızla kurduğunuz arkadaşlıklar bazı zor durumlara neden olabilir. Ya arkadaşınızın performansını değerlendirmeniz gerekiyorsa? Ya da iş arkadaşınız size işte içtiklerini söylerse?

İş arkadaşlarınızla arkadaş olmak bazı zor durumlara yol açabilir. Ama bu kötü bir fikir olduğu anlamına gelmez. Ne de olsa, her gün neler yaşadığınızı gerçekten anlayan tek kişi iş arkadaşlarınızdır.

Bazen "meslektaş"tan "gerçek arkadaş"a geçmek de zordur. İş arkadaşlarınızın yalnızca iş hakkında konuşmaya devam etmek istediğini görebilirsiniz – bu onların seçimidir. Ancak bu, gerçek bir arkadaşlık değil, yalnızca profesyonel bir ilişki kurmak istediklerinin açık bir işaretidir.

İş arkadaşlarınızla arkadaş olmanın yanı sıra, eski bir veya iki arkadaşınıza ulaşarak mevcut ağınıza da dokunabilirsiniz. Belki de üniversitedeki oda arkadaşınla bağlantın koptu ya da sık sık konuştuğun bir komşundan uzaklaştın. 

Merhaba demek için bir kısa mesaj gönderin veya sosyal medya üzerinden iletişime geçin. Tekrar daha sık konuşmaya başlamanız için size ilham veren bir sohbet başlatabilirsiniz. Bazen yeni bir arkadaşlığa başlamaktansa eski bir arkadaşlığı yeniden alevlendirmek daha kolaydır.

Dışarı Çıkın ve Bir Şeylere Dahil Olun

Evden çıkın ve topluluğunuzdaki insanlarla tanışmanızı sağlayacak bazı etkinliklere katılın.

Bir organizasyona katılabilir, gönüllü olabilir, dini hizmetlere katılabilir veya bir ders alabilirsiniz. Benzer ilgi alanlarına sahip kişiler için buluşma fırsatları yaratan web sitelerini arayabilirsiniz. İster masa oyunları oynamayı seviyor olun, ister bir kitap kulübüne katılmak istiyorsanız, genellikle dışarıda çok sayıda grup vardır.

Hatta kendi başınıza eğlenceli şeyler de yapabilirsiniz. Yürüyüşe çıkın, bir müzeyi ziyaret edin veya şehrinizin farklı bir bölümünü keşfedin. Dışarı çıkmanın daha iyi hissetmene yardımcı olduğunu görebilirsiniz ve yol boyunca kiminle karşılaşacağını asla bilemezsiniz.

Umutsuzca Hareket Etmeyin

Bazen arkadaş edinmek isteyen insanlar sosyal ortamlarda biraz fazla agresif olurlar. Sonuç olarak, arkadaşlarını cezbetme girişimleri insanları itici buluyor.

Bu yüzden umutsuz görünmediğinizden emin olun. Birine merhaba dedikten sonraki iki dakika içinde ne kadar yalnız ve yalıtılmış hissettiğinizi söylemek, onları diğer yöne koşmaya sevk edebilir.

Biriyle ani bir bağ kurmaya çalışma eğiliminden sakının. Zorlamayın. Olmadığınız biri gibi davranmayın. Suşi sevmiyorsan, söyle. Ve eğer sahili sevmiyorsan, sadece birini mutlu etmek için sahile gitme. Amaç kalıcı dostluklar kurmaktır.

Ve yeni arkadaşlar edinmek bir yetişkin olarak biraz daha karmaşık gelse de, muhtemelen çocukken duyduğunuz basit tavsiyeler yine de geçerli olabilir. Arkadaş edinmenin en iyi yolu arkadaş olmaktır. O halde insanlara gülümseyin, onlara iyilikle davranın ve cömert olun.

Kaynakça

Bu makale Amy Morin tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.