Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Teşhisi

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Teşhisi

 

Yaşam boyu süren bir mücadele, hayal kırıklığı ve kendinden şüphe duyulduktan sonra Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) teşhisi almış bir yetişkinseniz, bu teşhis iyileşme sürecini başlatmanın ilk adımı olabilir. DEHB hakkında daha fazla şey öğrendikçe, sorunları daha net bir şekilde yeniden çerçeveleyebilirsiniz.

 

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?
DEHB, bireyin dikkatini düzenleme, dürtü ve davranışlarını kontrol etme becerilerini bozan nörobiyolojik bir bozukluktur.

DEHB, günlük işleyişi önemli ölçüde engelleyebilir. Zamanı organize etme ve yönetme, odaklanma, dikkatin sürdürülmesi, planlanması, önceliklendirilmesinde zorluklar yaşanabilir.

DEHB, kronik unutkanlığa, mali durumları ve evrakları yönetme problemlerine, hayal kırıklığına karşı düşük toleransa, huzursuzluk duygularına, itici tepkilere, öfke yönetimi sorunlarına, düşük öz-saygıya, karar verme problemlerine, kronik ertelemelere, uyku zorluklarına, iş stresine ve bozulmalara yol açabilir.

Olumsuz Düşüncelerinizi Yeniden Düzenlemeye Başlayın
Artık DEHB hakkında daha fazla şey öğreniyorsanız, hayatınıza farklı bir ışıkla bakmaya başlayabilirsiniz. İçselleştirdiğiniz negatif düşünceleri düzenlemek adına kendinize biraz zaman ayırın. Onları kafanızın içinde düzeltin. Bu zararlı yanlış algıları kendiniz hakkındaki düzeltilmiş olumlu mesajlara dönüştürmek için kendi kendinize konuşma yöntemini kullanın. Her seferinde bir adım sonra özgüveninizi yeniden oluşturun. Engelleriniz mutlaka olacaktır.

Tedavide Aktif Olun
Etkili bir tedavi planı geliştirmek için sağlık hizmeti sağlayıcınızla beraber çalışın. Aktif olarak tedaviye katılın. Planınız, DEHB belirtilerini yönetmenize yardımcı olacak çok sayıda yaklaşım içerebilir. Bu plan DEHB ile ilgili sürekli eğitim ve yaşamınızı etkileme şekli, örgütsel stratejiler, ortamınızı yeniden yapılandırma, ilaç kullanma, sağlıklı uyku ve beslenme alışkanlıkları geliştirme, kişisel bakımı geliştirme, yeni stratejilerin uygulanması ve güçlendirilmesi, depresyon ve endişelerin giderilmesini içerebilir.

Umutlu Olun
Hayatınız üzerindeki kontrolünüzü geri kazanabilirsiniz. Umutlu olun. Bu umut, hayatınızı tersine çevirmenize yardımcı olabilir. DEHB ve yaşamınız üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda, sevdiklerinizi de sizi daha iyi anlayabilmeleri için bilgilendirin. Onlarla iletişim kurun. Olumlu değişiklikleri yaparken onlar size destek olabilirler. Hayatınızda sorunlara neyin neden olduğunu belirlemek için DEHB değerlendirmesine katılarak ilk adımı zaten attınız. Bu büyük başarının arkasında kendinize bir ödül verin ve artık duruma iyimserlikle bakmaya başlayın.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/just-diagnosed-with-adult-adhd-20590