Yoğun Ebeveynler İçin 3 İpucu

Yoğun Ebeveynler İçin 3 İpucu

Yoğun bir ebeveyn ne yapmalıdır?

 

Uzmanlara, çocuğunuzla ilgilenirken aynı zamanda evinizi nasıl düzenleyeceğiniz konusunda tavsiyelerini sorduk. İşte ilk 3 ipucu:

 

1. Kullanmadığınız ya da Fayda Görmediğiniz Şeylerden Kurtulun

 

Evinizdeki her şeyi gözden geçirin ve kullanmadığınız veya sizi mutlu etmeyen her şeyden kurtulun. Genelde, faydalı olabileceklerini düşündüğümüz eşyaları alıyoruz, evimizdeki değerli alanlara koyup asla kullanmadığımız eşyalara dönüştürüyoruz. Bu fazlalıklardan kurtulmak size hem zaman hem daha fazla alan sağlayacaktır. Kullanmadığınız eşyalardan kurtulmak gibi size fazla yararı olmayan işleri de listenizden eleyebilirsiniz. Bir işe verdiğiniz emek, zaman ve çaba ile o işten alacağınız yararı değerlendirip önceliklerinize bu şekilde karar verebilirsiniz.

 

2. Daha Az Şey Getirin

 

Evinize ne getireceğinizin bilincinde olun. Alışveriş yaparken kendinize “Gerçekten ihtiyacım var mı?” diye sorun. Kendiniz ya da çocuklarınız için yeni kıyafetler satın alırken, mevcut dolap alanınızı ve çamaşır yıkamak, katlamak ve kıyafetlerinizi koymak için harcadığınız zaman ve enerjiyi düşünün. Bir öğe defalarca giyilemiyorsa veya özel günler için kıyafet gibi özel bir amaca hizmet etmiyorsa, iş yükünüzü ikiye katlamadan önce iki kez düşünün.

 

3. Çocukları Dâhil Edin

 

Çocuklarınız, evinizde sizin küçük yardımcılarınız olabilirler. Aslında, ev işlerine yardımcı olmak, çocukların özgüvenini arttırmanın harika bir yoludur. Vicki Hoefle, “Benlik saygısı iki şeye dayanıyor: Kendinize bakma ve bir grup aktivitesine katkıda bulunma yeteneğiniz.” diyor ve aynı zamanda şunu da ekliyor:  “Çocuklar 3 ve 4 yaşına geldiğinde, gerçek yaşam koşullarında ebeveynlerine yardım etmek için fırsatlar arıyorlar. Bir ebeveynin yapması gereken tek şey bir liste hazırlamak ve çocuğuna uzatmaktır. Bu ebeveynler zamanla aile sağlığına katkıda bulunmanın evdeki aktivitelere yardım etmekten geçtiğine inanan çocuklara sahip olacaklar.”

 

 

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/kidsinthehouse2/top-3-organizational-tips-for-busy-parents

 

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

 

+90 (216) 456 42 42

+90 (533) 165 60 94