Yürümeye Yeni Başlayan Bir Çocuğun Otizm Tedavisinde Neler Beklenmeli?

Yürümeye Yeni Başlayan Bir Çocuğun Otizm Tedavisinde Neler Beklenmeli?

Çocuğunuza Otizm teşhisi konulduğunda, bu durum bir süre kafa karıştırıcı olabilir. Otizm spektrum alanında çocuğunuzun hangi durumları olacağını ve çocuğunuzun ne tür sorunlarla mücadele edebileceğini tahmin etmek zordur. Çocuğunuz kendi sınırları içinde nasıl çalışacağını öğrenmek için yardıma ihtiyaç duyduğunda, ergoterapiye başvurmak harika bir kaynak olabilir. Bu özelleştirilmiş terapi biçimi, yürümeye başlayan çocuğunuzun dünyasını genişletmeye yardımcı olabilir ve ona rahatlık alanlarının dışında kalan şeyleri ele alma konusunda daha büyük bir yetenek verebilir.

Otizmli Bir Çocuk İçin Ergoterapi Nasıl Çalışır?
 

Otizmli çocukların %60’ından fazlasının duyusal işleme ile mücadele ettiğine inanılmaktadır. Bu, her yeni bir duyunun tetiklenişinde, çocuğunuzun küçük bedenine bilgiyi, çocuğunuzun onun üstesinden gelmek için bir yol açmadan koyduğu anlamına gelir. Bu tetikleyiciler birikir ve çocuğunuz bu ek bilgileri ele alamadığı için çocuğunuzda ani sinirlenmelere veya sorunlu davranışlara neden olur.

Ergoterapinin yaptığı şey ise çocuğunuza başa çıkma tekniklerini öğretmektir. Çocuğunuza, vücuduna gelen bazı bilgileri nasıl bölebileceğini öğreterek, aşırı yüklenmenin hızlı etkisini azaltmasını sağlar. Aşırı yüklemeyi tamamen durduramaz, ancak gerçekleşme hızını yavaşlatır ve çocuğunuza, gün içindeki aksamalarla başa çıkma yeteneği kazandırır.

Otizm İçin Kullanılan Ergoterapiden Çocuğunuz Nasıl Faydalanabilir?
 

Duyusal bilgilerle daha iyi başa çıkma yeteneğinin yanı sıra, Otizmi olan çocuğunuz ergoterapiden başka faydalar da sağlayabilir. Çocuğunuz dış tetikleyicilerle ne kadar başa çıkmayı öğrenirse, kendisinde o kadar fazla güven görmeye başlarsınız. Ayrıca, çocuğunuz kendisine ne kadar güvenirse, onun kendi bağımsızlıklarınında büyüdüğünü göreceksiniz.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz duyularını daha kolay işlemeye başladığında, öğrenme de onlar için daha kolay hale gelir. Bu yüzden, yeni bir konsept seçtikten sonra, daha fazla yeni konsept edinme olasılıkları ve heyecanları artacaktır. Her yeni konsept, bir şeyleri öğrenmeyi ve işlemeyi kolaylaştırır ve duyusal tetikleyicilerin onlar için etkili olmadığı bir yaşama sahip olmalarına izin verir.

Kaynakça:  https://www.speechandot.com/toddler-autism/